وحدت اسلامی راهبرد امت در روابط اجتماعی

  از ویکی‌نور
  وحدت اسلامی (بهرامی، غلامرضا)
  وحدت اسلامی راهبرد امت در روابط اجتماعی
  پدیدآورانبهرامی، غلامرضا (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرراهبرد امت در روابط اجتماعی
  ناشرانتظار سبز
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1387ش
  چاپ1
  شابک978-600-5259-10-0
  موضوعوحدت اسلامی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏ب‎‏9‎‏و‎‏3 233/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE13136AUTOMATIONCODE

  وحدت اسلامی راهبرد امت در روابط اجتماعی اثر غلامرضا بهرامی (معاصر)، کتابی است پیرامون اهمیت و جایگاه وحدت اسلامی در روابط اجتماعی از دیدگاه قرآن و روایات.

  مقوله وحدت و اتحاد، همان یکپارچگی و همدلی به همراه محبت و دوستی است که در بین افراد و طبقات جامعه، نمایان می‌شود. این موضوع، در روابط اجتماعی مورد بحث قرار گرفته و بسیار حایز اهمیت است و علاوه بر آموزه‌های دینی، تاریخ نیز حکایت از آن دارد که در پرتو اتحاد ملی، ملت‌ها توانسته‌اند قله‌های بزرگی را فتح کنند. خوانندگان در کتاب حاضر، با الهام از کلام آسمانی وحی و نیز سخنان گهربار معصومین(ع) که برخاسته از وحی است، با نقش حیاتی و سازنده اتحاد و انسجام اسلامی در روابط اجتماعی، آشنا خواهند شد[۱].

  کتاب در سه فصل تنظیم شده است. در فصل اول، به اهمیت وحدت اسلامی از دیدگاه آیات و روایات پرداخته شده است. اهمیت وحدت اسلامی، قرآن و دعوت به اتحاد اسلامی و اتحاد اسلامی در آینه احادیث، از جمله عناوین این فصل است. [۲].

  فصل دوم، به بررسی عوامل ایجاد و تقویت وحدت در بین مردم، اختصاص یافته است. عوامل ایجاد وحدت اسلامی، اصلاح میان مردم وپاداش پادرمیانی برای آشتی دیگران برخی از عناوین این فصل می‌باشد[۳].

  در فصل پایانی، از آسیب‌ها و آفت‌های اجتماعی تفرقه‌انگیز سخن به‌میان آمده که با شناخت آنها، می‌توان جامعه آرمانی و اسلامی را ساخت. برخی از عناوین این فصل است: نژادپرستی، شایعه‌پراکنی، مسخره کردن[۴].

  مخاطب این کتاب، عموم مردم هستند و مطالب آن، به‌گونه‌ای فراهم شده است که برای تمام افراد، گروه‌ها و طبقات و به‌طور کلی، برای همه فارسی‌زبانان، مفید باشد. درعین‌حال، به دلیل گسترده‌تر بودن فعالیت جمعی جوانان و حضور پررنگ‌تر آنان در عرصه روابط اجتماعی و نیز شرایط ویژه روحی دارندگان این مقطع سنی، آگاهی از مطالب مندرج در این اثر، برای آنان مفیدتر است و از همین‌رو، مطالعه آن به‌طور خاص به جوانان عزیز توصیه شده است[۵].

  شایان ذکر است که این کتاب، پیش‌از این، یک بار تحت عنوان «اتحاد ملی، انسجام اسلامی» به چاپ رسیده و اینک با اعمال برخی اصلاحات جزئی، با عنوان جدید، منتشر شده است[۶].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص9
  2. متن کتاب، ص11- 16
  3. همان، ص51- 68
  4. ر.ک: همان، 73- 89
  5. همان، ص10
  6. همان

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها