کشف الريبة في أحکام الغيبة

  از ویکی‌نور
  رسائل الشهيد الثاني (طبع قدیم)
  کشف الريبة في أحکام الغيبة
  پدیدآورانشهید ثانی، زین‌‎الدین بن علی (نویسنده)
  ناشرمکتبة بصيرتي
  مکان نشرقم - ایران
  چاپ1
  موضوعاخلاق اسلامی

  غیبت (اخلاق اسلامی)

  فقه جعفری - قرن 10ق - مجموعه‌‏ها
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏182‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏ش‎‏9‎‏ر‎‏5‎‏ ‎‏1300‎‏الف
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  كشف الریبة في أحكام الغیبة، تألیف زین‌الدین بن على جبعى عاملى معروف به شهید ثانى (متوفی 966 ق) است. این رساله یکی از ده رساله شهید ثانی است که در یک مجلد با عنوان «رسائل الشهید السعید الفقیه زین‌الدین بن علی بن الجبعی العاملی» به چاپ رسیده است. این نسخه از کتاب به چاپ سنگی در قم منتشر است.

  كشف الغیبة، به‌طور مستقل در سال 1421ق در جمعیة المعارف الاسلامية الثقافیة بیروت منتشر شده است.

  با عنوان «رسائل الشهيد الثاني»، مجموعه دیگری نیز به همت واحد احیاء تراث دفتر تبلیغات اسلامی تحت اشراف رضا مختاری منتشر شده است. این مجموعه دوجلدی حاوی چهل رساله کوتاه از شهید ثانی است. رساله‌ها در چهارده بخش ارائه شده است و در بخش دوازدهم تحت عنوان «ترجمة الشهيد بقلمه الشريف» زندگی‌نامه خودنوشت شهید ذکر شده است[۱]‏.

  در این کتاب تعریف غیبت و اقسام و احکام آن، و احادیث و روایات پرهیز از آن گردآوری و دسته‌بندی شده است. در خاتمه نیز دوازده روایت در تشویق به دوستی و نزدیکى قلب‌های مؤمنین بیان شده است.

  این کتاب داراى حاشیه‌اى از سید محمد بن محمود حسینى لواسانى تهرانى معروف به عصار است که در سال 1305ق با اصل کتاب چاپ شده است. آقابزرگ تهرانى در الذریعة درباره آن عبارت «هو كتاب نفيس» را ذکر نموده است[۲]‏. این کتاب یک‌بار توسط سید میرزا على بن محمدحسینى شهرستانى (م 1344 ق) ترجمه شده است[۳]‏. همچنین توسط میرزا حسن بن عبدالرزاق لاهیجى (م 1121 ق) ترجمه شده است که علاوه بر ترجمه به تلخیص مباحث آن و تحقیقات بیشترى در بعضى از زمینه‌ها اقدام نموده است و نام آن را «تألیف المحبة» یا «تزکیة الصحبة» نامیده است[۴]‏.

  بعدها شهید ثانى کتابى به نام «مستثنیات الغیبة» تألیف نموده است که در هفت مورد استثنائهاى غیبت را ذکر نموده است که به نظر آقابزرگ تهرانى در الذریعة احتمالاً این کتاب جبران بعضى از مباحثى است که در کتاب «کشف الریبة» نیامده است[۵]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: پایدار، محمد، ص57-56
  2. ر.ک: آقابزرگ تهرانی، محمدحسن، جلد 18، ص37
  3. ر.ک: همان
  4. ر.ک: امین، سید محسن، جلد 5، ص133
  5. ر.ک: آقابزرگ تهرانی، محمدحسن، جلد21، ص1

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. پایدار، محمد، «رسائل الشهید الثانی»، پایگاه مجلات تخصصی نور، کتاب ماه دین، اسفند 1380 و فروردین 1381، شماره 53 و 54، ص 56 تا 57.
  3. جبعی عاملی، زین‌الدین، کشف الغیبة فی احکام الغیبة، بیروت، جمعیة المعارف الاسلامية الثقافیة، الطبعة الاولی، تشرین الاول 2000م-1421ق.
  4. آقابزرگ تهرانی، محمدحسن، الذریعة الی تصانیف الشیعة، بیروت، دارالاوضاء، 1403ق.
  5. امین، سید محسن، اعیان الشیعة، بیروت، دارالتعارف للمطبوعات، 1403ق.

  وابسته‌ها