پیام معصومین علیهم‌السلام به انسان‌ها و انسانیت‌ها؛ امام باقر(ع)

  از ویکی‌نور
  پیام معصومین علیه‌السلام به انسان‌ها و انسانیت‌ها؛ امام باقر(ع)
  پیام معصومین علیهم‌السلام به انسان‌ها و انسانیت‌ها؛ امام باقر(ع)
  پدیدآورانحکیمی، محمدرضا (نویسنده) حیدری، سید محمدصادق (محقق)
  ناشردلیل ما
  مکان نشرقم
  سال نشر1390ش
  چاپیکم
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE116338AUTOMATIONCODE

  پیام معصومین علیه‌السلام به انسان‌ها و انسانیت‌ها؛ امام باقر(ع)، اثر محمدرضا حکیمی (1314-1400ش)، شماره هشتم از مجموعه کتاب‌های «برگرفته از آثار» می‌باشد. در این کتابچه کوچک، بعد از مقدمه‌ای کوتاه در مورد مواضع اقدامی امام محمد باقر(ع) در طول حیاتشان، شمارى از سخنان ایشان در قالب ۳۰ حدیث آورده شده است.

  دوره 20 ساله امامت حضرت امام باقر(ع)، دوره‌ای است که در سطح اجتماع و فرهنگ و مردم، مسائل بسیاری مطرح است، که هر کدام می‌تواند به‌گونه‌ای در تحریف و تغییر مفاهیم اصیل اسلام مؤثر باشد، مانند: آغاز ترجمه فلسفه، گسترش مجادلات کلامی، سربرآوردن مشایخ صوفی، پیداشدن زهاد و قلندارن پیوسته به دستگاه خلافت، پیداشدن و مورد تأیید قرار گرفتن برخی از فقهای هم‌مذهب با مقامات رسمی، پیداشدن قضات و متکلمانی از این دست. این گروه‌ها به خوبی می‌توانستند فقه، قضاوت، عقاید، کلام، و اخلاق را برطبق مصالح منابع قدرت و حکام زمان تفسیر کنند و شکل دهند. امام باقر(ع) و پس از آن امام صادق(ع) در مدت 53 سال عمر خود را صرف نگهبانی چهار موضع عظیم و بنیادین کرده‌اند: نشر مبانی و مسائل اعتقادی و استدلال و روشنگری در این زمینه، نشر فقه صحیح اسلام، نشر اخلاق و تربیت باطنی، نشر غیرمستقیم مبانی حماسه و تحرک[۱].

  این کتاب که برگرفته از کتاب «امام در عینیت جامعه» می‌باشد، اولین بار در سال 1390، و در 60 صفحه خشتی، به همت سید محمد صادق حیدری تدوین و توسط انتشارات دلیل ما به چاپ رسید.


  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص5-10

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب

  وابسته‌ها