هذه هي الوهابية

  از ویکی‌نور
  هذه هي الوهابيه
  هذه هي الوهابية
  پدیدآورانمغنیه، محمدجواد (نویسنده)
  ناشرمنظمة الإعلام الإسلامي
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1408 ق
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  هذه هي الوهابية اثر گرانقدر دانشمند معاصر محمدجواد مغنيه در نقد و ردّ مذهب ساختگى وهابيت، به زبان عربى به رشته تحرير در آمده است.

  انگيزه تأليف

  نویسنده در مقدمه كتاب به بيان تاريخچه مطالعات خود در رابطه با اين حركت انحرافى پرداخته است و نام برخى از كتاب‌هاى مفيد را ذكر كرده است. سپس به اين نكته اشاره مى‌كند كه پس از بررسى كتب و منابع وهابيت آنچه نظر او را جلب كرده است، حرص شديد وهابيت - در حد شهوت و انتقام - بر تكفير امت محمد(ص) بوده است. سرچشمه اين انحراف اين ديدگاه عقيدتى است كه " يا وهابى باش و يا جان و مال و ناموست حلال است". بنابراین در اين اثر به بيان عقايد وهابيت از مصادر آنها- بدون توجه به كارها و سياست‌هايشان و نقض اقوال آنها و مفاسد مترتب بر آن مى‌پرداخته است. وى در صفحات آخر كتاب نيت خود را دفاع دانسته و قسم ياد مى‌كند كه در ردود سابق و لاحق قصد ايجاد معاند با عقيده تشيع را نداشته و در مقام پاسخ به افتراءات آنها اين كتاب را نوشته است.

  ساختار و گزارش محتوا

  مطالب اين اثر در 10 عنوان تنظيم شده است و هر عنوان نيز مشتمل بر ريز عناوين ديگرى است كه واقعيت‌هاى تازه‌اى را در ارتباط با اين تفكر فاسد روشن مى‌نمايد. نویسنده در ضمن مطالب سؤالاتى را نيز طرح كرده و به آنها پاسخ مى‌دهد.

  در ابتداى كتاب نویسنده به اداء فريضه حج اشاره مى‌كند كه سالهاست بر دوش او سنگينى مى‌كند و به دلائل مادى و غير آن و ممانعت حكام سعودى از ورود ايشان به آن سرزمين به سبب تأليفاتش، به تأخير افتاده است. او در ادامه تصميم بر اداء حج على رغم عواقب خطرناك آن گرفته و سرگذشت اين سفر روحانى را به تفصيل نقل مى‌كند. از روايات معروف در موضوع حج، روايت منسوب به امام زين‌العابدين(ع) است كه فرمودند: "ما أكثر الضجيج و أقل الحجيج و... ". نگارنده اين روايت را محل نظر و تأمل دانسته و دلائل متقنى را بر اين ديدگاه خود ارائه مى‌كند.

  در تجمع عظيم حج جلوه‌هاى زيبايى بروز مى‌كند كه در ادامه به يك نمونه از مشاهدات وى كه به گفته خودش اثر عميقى در روان او بر جاى گذاشته است، اشاره مى‌شود: مردى مسنى را مشاهده كردم كه تمام اندامش مى‌لرزيد و آب از دهان و بينى او جارى بود. جوانى در حدود سى سال او را همراهى مى‌كرد. او را در اطراف بيت عتيق طواف و سعى بين صفا و مروه مى‌داد و با اخلاص و جهد تمام خدمت مى‌كرد. از او سرزمين و نسبتش را پرسيدم. گفت اهل عراق است و آن مرد پدر اوست. برایش دعا كردم و او بر اين خدمت گذارى خداى را سپاس گفت.

  تمامى اديان و گروه‌ها به صلح و برادرى دعوت و از جنگ و عداوت بر حذر مى‌دارنند. مسلمانان نيز بر اين مسأله اتفاق دارند كه فصل الخطاب نزاع بين آنها، كتاب خدا و سنت نبوى است. اين كه به چه سبب اختلافات مسلمين حل و فصل نمى‌شود، در ادامه اين مبحث آمده است.

  نكته‌اى كه در اين كتاب جلب نظر مى‌كند، اين است كه در بازديد از اماكن و ملاقات با اشخاص به گونه‌اى گزارش مى‌شود كه خواننده را با خود همراه كرده و همانند يك سفرنامه از جزئيات نيز غافل نمى‌شود.

  در ادامه به بحث اسلام و كفر مى‌رسيم. ابن تيميه اهتمام زيادى به تكفير مردم داشته تا آنجا كه تفسيق و تكفير آغاز و پايان كتب و احكامش بوده است. اين مطلب از زواياى مختلف مورد بررسى قرار گرفته است.

  دولت اسلامى مبحث ديگرى است كه در آن دولت سعودى به تالش كشيده شده و و اعتقادات وهابيت با خوارج نهروان مقايسه شده است، چرا كه وهابيت نيز همانند خوارج ريختن دماء مسلمانان را حلال مى‌شمارند.

  اسلام در مفهوم وهابيت بسيار ضيق و محدود است. تفسير خاص آنها از توحيد كه با جميع مسلمين مخالف است، سبب انهدام قبور و تحريم نماز ودعا در اين اماكن و تحريم زيارت قبر نبى اكرم(ص) و... شده است؛ لذا نویسنده به تشريح افكار و معتقدات وهابيت و دفاع از حريم تشيع مى‌پردازد. از جمله مهمترين عناوين اين بخش عبارت است از: توحيد و شرك، وهابيت و شمشير، شيعه و مناجات نزد قبور أئمه، ايمان به قدر، اجتهاد و تقليد.

  بيان اهداف رسالت نبى مكرم اسلام(ص) و تشريح شخصيت والا و مبانى توحيدى دين اسلام زمينه را براى شناخت شخصيت مؤسس اين فرقه "محمد عبدالوهاب" و تاريخچه تشكيل وتقويت و گسترش آن آماده مى‌كند كه به تفصيل به آن پرداخته شده است. اهداف پليد وهابيت در تخريب قبور أئمه عليهم‌السلام در حكومت "آل سعود" تحقق يافت. گزارش تاريخى جامعى نيز از ارتباط اين خاندان با بزرگان وحمايت‌هاى حكام سعودى از آنها در بخش پايانى كتاب آمده است.

  نسخه شناسى

  نسخه موجود با پانوشت‌هايى از مؤلف در 157 صفحه و به قطع وزيرى منتشر شده است.

  منابع مقاله

  مقدمه ومتن كتاب.


  وابسته‌ها


  شرح العقيدة الطحاوية

  التحفة المدنية في العقيدة السلفية

  الإبانة

  المسائل و الرسائل المروية عن الإمام أحمد بن حنبل في العقيدة

  دفع شبه التشبيه بأكفّ التنزيه

  لوامع الأنوار البهية و سواطع الأسرار الأثرية

  تخریب و بازسازی بقیع به روایت اسناد

  بقيع الغرقد في دراسة شاملة

  تاریخ حرم ائمه بقیع و آثار دیگر در مدینه منوره

  محبوبیت ائمه بقیع علیهم‌السلام نزد اهل سنت

  اين است وهابيت

  الوهابيون و البيوت المرفوعة

  الوهابية بين المباني الفكرية و النتايج العملية

  شناخت سلفی‌ها (وهابیان)

  شناخت سلفیه معنا شناسی تاریخچه پیدایش و تحولات آن

  بدعت چیست؟

  علم و سلطه غیبی اولیا

  عقائد السلف

  قرائة في الأدلة السلفية

  الوهابية في الميزان

  الأجوبة النجفية في الرد علی الفتاوی الوهابية

  الوهابية بين المباني الفكرية و النتايج العملية

  معجم المؤلفات الإسلامية في الرد علی الفرقة الوهابية

  الأجوبة النجفية في الرد علی الفتاوی الوهابية

  مباحث في عقائد أهل السنة المسمی المهند علی المفند

  وهابیت بر سر دو راهی

  وهابی کیست و چه می‌گوید؟

  وهابیت از دیدگاه مذاهب اهل سنت

  وهابیت و بازنگری از درون

  وهابیت؛ معمای یک ایدئولوژی بسته

  وهابیت: مبانی فکری و کارنامه عملی