نسیم‌های مهربانی

  از ویکی‌نور
  نسیم‌های مهربانی
  نسیم‌های مهربانی
  پدیدآورانامین، سیده نصرت‌بیگم (نویسنده) افتخار، مهدی (مترجم)
  ناشرآیت اشراق
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1387ش.
  چاپچاپ یکم
  شابک978-600-90508-7-1
  موضوعامین، نصرت بیگم، 1265 - 1362. النفحات الرحمانیه فی الواردات القلبیه - نقد و تفسیر

  عرفان

  آداب طریقت
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏ ‎‏ن‎‏7041 / 284/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  نسیم‌های مهربانی، ترجمه و شرح «النفحات الرحمانیة فی الواردات القلبیة» اثر بانو مجتهده امین اصفهانی در مسائلی از عرفان نظری و عملی و ظرایفی از سلوک الی الله است که با ترجمه و توضیحات مهدی افتخار به چاپ رسیده است.

  این کتاب، عمیق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین و فنی‌ترین کتاب مؤلف است که حاصل تدوین تجربیات روحانی و معنوی و واردات غیبی و الهی ایشان می‌باشد که به عربی و به‌تدریج، به رشته تحریر درآمده و در برخی، تاریخ آن تجربه هم ذکر شده است و کتابی با این سبک و در این موضوع در زمان ایشان که عرفا کاملا به حاشیه معارف اسلامی رانده شده بودند، از استثنائات می‌باشد[۱].

  سبک کتاب و جهت تدوین آن را می‌توان با «سوانح» غزالی، «لمعات» عراقی، «فوائح الجمال و فواتح الجلال» نجم‌الدین کبری و «نفحات الهیه» صدرالدین قونوی قابل مقایسه دانست. به طور کلی روش اهل عرفان چنین بوده است که واردات قلبی خود را تحریر می‌کرده و در اختیار خواص می‌گذارده‌اند، چنانکه مؤلف، این کتاب را به امثال علامه طباطبایی هدیه کرده‌اند[۲].

  این کتاب، در قالب 56 بخش تدوین شده که مؤلف نام بخش‌ها را «نفخه رحمانی»، «وارد قدسی»، «اشراق روحانی» و امثال آن گزارده است و در هر بخش، مسائلی از عرفان نظری و عملی و ظرایفی از سلوک الی الله و یا دقایقی در باب آیات قرآن و فلسفه الهی با زبان عربی روشن و لحن قانع کننده و منطقی محکم، تدوین گردیده است[۳].

  هرچند ترجمه در غالب موارد ترجمه تحت‌اللفظی است اما در مواردی استثنایی که نوع تعبیر عربی در زبان فارسی معادل مستقیمی نداشته است از معادل‌های مشابه استفاده شده و نهایتا در ویرایش عبارات معنا ادا گردیده است[۴].

  فهرست محتوا در آغاز و فهرست آیات، روایات، اشخاص و گروه‌ها، اصطلاحات و کتابنامه در پایان کتاب آمده است.

  پانویس

  1. مقدمه، ص30
  2. همان
  3. همان، ص30- 31
  4. همان، ص34

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.


  وابسته‌ها