نجم‌آبادی، ابوالفضل

از ویکی‌نور
نجم‌آبادی، ابوالفضل
نام نجم‌آبادی، ابوالفضل
نام‌های دیگر
نام پدر محمدتقى
متولد 1278 ش
محل تولد
رحلت 1344 ش یا شب جمعه 24 ماه شعبان 1385ق
اساتید مسیح طالقانى

آیت‌الله حاج میرزا حسین نائینى

ضیاءالدین عراقى

برخی آثار حاشية المكاسب (العراقي)

كتاب القضاء (ضیاءالدین عراقی)

الرسائل الفقهية (نائينی و عراقی)

الأصول

کد مؤلف AUTHORCODE00652AUTHORCODE

میرزا ابوالفضل نجم آبادى (1278-1344ش)، فقیه دانا و مجتهد توانا و مدرس فقه مکتب اهل‌البیت(ع)

ولادت

میرزا ابوالفضل فرزند محمدتقى، فقیه در سال 1317ق در یک خانواده مذهبى تولد یافت.

تحصیلات

وى پس از آموختن و انجام مقدمات علوم عربى از صرف و نحو و غیره در مدرسه مرحوم حاج شیخ هادى، شروع به خواندن سطح نموده، منقول را خدمت والد و نیز مرحوم حاج شیخ مسیح طالقانى (از بزرگان مدرسین تهران و مدرسه مروى) آموخت. وى در سال 1342ق در سوگ پدر مى‌نشیند و پس از آن سفرى به بلاد عربى از جمله سوریه، لبنان و مصر نموده که در آن سفرها مجاورات علمى با اهل تسنن داشته است.

سپس عازم نجف اشرف شده و در آنجا به ادامه تحصیل مى‌پردازد. وى در آنجا ترجمه کتاب گران‌سنگ «المراجعات» مرحوم سید شریف‌الدین عاملى را شروع مى‌کند. ایشان در مدت اقامت در حوزه علمیه نجف اشرف با شرکت در دروس فقه و اصول اساتید بزرگوارى چون آیت‌الله حاج میرزا حسین نائینى و ضیاءالدین عراقى بیش‌تر درسهاى فقه و اصول آنان را از عبادات تا سیاسات به رشته تحریر در مى‌آورد و مرحوم نائینى در اجازه مفصلى از وى اظهار رضایت مى‌نماید.

وى پس از کسب درجه اجتهاد از مرحوم آیت‌الله آقا سیدابوالحسن اصفهانى به ایران مراجعت مى‌نماید؛ مدتى در شهر قم سکنى گزیده و در درس و بحث مرحوم آیت‌الله حاج شیخ عبدالکریم حائرى حاضر و با علماى زمان بیشتر آشنا گردید. در هیمن زمان بود که با حضرت امام(ره) دوست شده و این دوستى تا پایان عمر وى ادامه داشت.

در سال 1327ق که مدرسه عالى سپهسالار پس از مدتى رکود به صورت اصلى خود در آمده و آغوش خود را براى تربیت طلاب باز کرده بود ایشان به موجب وقفنامه آن مدرسه و هم‌چنین به اشارت حضرت آیت‌الله بروجردى تدریس فقه و اصول به‌ویژه مکاسب و رسائل شیخ عظم انصارى و شرح منظومه حکیم سبزوارى را در آن مدرسه آغاز مى‌کنند.

وفات

آیت حاج میرزا ابوالفضل نجم آبادى به علت ابتلا به سرطان در شب جمعه 24 ماه شعبان 1385ق به رحمت ایزدى پیوست و کالبد ایشان در مسجد بالاسر حضرت فاطمه معصومه(س) و در پایین پاى آیت‌الله حاج شیخ عبدالکریم حائرى در قم به خاک سپرده شد.

آثار

  1. الاصول
  2. الرسائل الفقهیه
  3. المراجعات
  4. حاشیه المکاسب
  5. کتاب القضاء
  6. کشکول ویژگى
  7. مجموعه مقالات فارسى

وابسته‌ها