منتهی الوصول في شرح كفاية الأصول

از ویکی‌نور
‏منتهی الوصول في شرح كفاية الأصول
NUR15047J1.jpg
پدیدآوراناحدي، مهدي

بخشي رفسنجاني، حسين (محقق)

آخوند خراسانی، محمدکاظم بن حسین (نويسنده)
عنوان‌های دیگرکفاية الأصول. شرح شرح فارسی منتهي الوصول في شرح کفاية الأصول بر اساس درس‌های استاد حاج مهدي احدي
ناشرفرهنگ اهل بيت (عليهم‌السلام)
مکان نشرايران - قم
سال نشرمجلد1: 1387ش,
شابک978-964-90892-8
موضوعآخوند خراساني، محمد کاظم بن حسين، 1255 - 1329ق. کفايه الاصول - نقد و تفسير اصول فقه شيعه - قرن 14
زبانفارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏159‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏آ‎‏3‎‏ ‎‏ک‎‏70223‏
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلودمنتهی الوصول في شرح كفاية الأصول، تألیف حسین بخشی رفسنجانی، کتابی است یک‌جلدی به زبان فارسی با موضوع اصول فقه. نویسنده در این اثر به تقریر دروس کفایه استاد حاج مهدی احدی، پرداخته است.

حسین بخشی، در مقدمه کتاب می‌نویسد: بزرگانی بر کفایة الأصول، شرح و حاشیه نوشته‌اند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از میرزا ابوالحسن مشکینی، شیخ علی قوچانی، شیخ محمدحسین اصفهانی، شیخ مهدی خالصی، سید محسن حکیم و سید محمدجعفر جزایری. این کتاب، سالیان متمادی است که در حوزه‌های علمیه ایران، به‌ویژه در قم و مشهد تدریس می‌شود. استاد محترم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی احدی نیز چند دوره آن را با بیانی شیوا تدریس کرده‌اند. بر آن شدیم که مطالب استاد را در شرحی با عنوان «منتهی الوصول في شرح كفاية الأصول» گرد آوریم تا سایر مشتاقان هم از آن بهره گیرند.

این مجموعه بدین‌صورت تدوین شده است: ارائه مطالب به‌صورت «درس»، متن کفایه و ترجمه آن، شرح آن در قالب خارج درس، خلاصه درس، اشارات (شامل ارجاع ضمایر، سؤالات مقدر و...)، بحث نموداری و چکیده‌ی نظریات است.

ذکر این نکته لازم است که مطالب موجود و مندرج در قسمت «خارج درس» با عنایت به درس‌های استاد، حاج مهدی احدی بوده و از محضر ایشان در شرح و تبیین مطالب و نکات، استفاده شده است. سایر موارد مذکور در این شرح پس از بحث و بررسی و با مراجعه دقیق به کتب مختلف دیگری تهیه شده است که برخی از آن‌ها عبارتند از: منتهی الدرایة، تحرير الفصول، الوصول الی كفاية الأصول، عناية الأصول، و از سخنان دیگر بزرگان و فقها و مراجعی همچون آیت‌الله حاج ابوالقاسم خویی (محاضرات في أصول الفقه)، مراجع دیگر مانند آیت‌الله محمد فاضل لنکرانی (ايضاح الكفايةشرح کفایه آیت‌الله شیخ اسماعیل صالحی مازندرانی، حاشیه مرحوم مشکینی بر کفایه، تعلیقات و تحقیقات استاد عزیز زارعی سبزواری بر کفایه، و با عنایت به دیگر کتاب‌های شارحان معاصر در بارورتر کردن و بهتر کردن و پرورش مطالب این شرح، استفاده شده است.

سعی بر این بوده است که تدوین مطالب به‌صورت دقیق انجام شود. به همین منظور در این مرحله از نظارت کامل و مستقیم استاد حاج مهدی احدی بهره برده شده است. این امر در حالی بوده که استاد، به‌جز تدریس در حوزه علمیه، کار نگارش تفسیر فروغ را نیز بر عهده داشتند که تاکنون دو جلد از آن چاپ شده است. در اینجا لازم است از آن استاد محترم به سبب زحماتی که در پربارتر کردن این مجموعه کشیدند، به‌طور ویژه قدردانی شود.

در ضمن، مطالب درسی در بخش‌های «خارج درس» و «خلاصه» و گاهی در بخش‌های «اشارات» و «بحث نموداری» تکرار شده است که غرض از آن، این بوده است که خوانندگان محترم با توجه به سلیقه‌شان با مراجعه به هرکدام از این قسمت‌ها بتوانند به اصل مطلب پی ببرند.[۱]

کتاب به پیامبر اعظم(ص)، ائمه اطهار(ع)، فاطمه زهرا(س)، حضرت معصومه(س) و روح همه شهدای اسلام خصوصاً شهدای انقلاب و امام راحل و همه جویندگان راه حقیقت تقدیم شده است[۲] و در آن از اساتید حوزه علمیه امام خمینی رفسنجان کرمان و دیگر اساتید وی در قم؛ به‌ویژه استاد مهدی احدی، تشکر شده است. همچنین نویسنده از پدر و مادر و همسرش(خواهر شهید علی صفاری فردوسیه) تشکر کرده است.[۳] رونوشت تأییدیه به خط استاد در صفحه 6 کتاب آمده است.

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص10-12
  2. ر.ک: تقدیمیه کتاب، ص3
  3. ر.ک: تقدیر و تشکر کتاب، ص4

منابع مقاله

مقدمه کتاب.

وابسته‌ها