عناية الأصول في شرح كفاية الأصول

از ویکی‌نور
عنایة الأصول في شرح کفایة الأصول
NUR02736J1.jpg
پدیدآورانآخوند خراسانی، محمدکاظم بن حسین (نویسنده) حسینی فیروز آبادی، مرتضی (شارح)
عنوان‌های دیگرکفایه الاصول. شرح
ناشرفيروزآبادی
مکان نشرقم - ایران
سال نشر1400 ق
چاپ4
موضوعآخوند خراسانی، محمدکاظم بن حسین، 1255 - 1329ق. کفایه الاصول - نقد و تفسیر اصول فقه شیعه
زبانعربی
تعداد جلد6
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏159‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏آ‎‏3‎‏ ‎‏ک‎‏70235
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلودعناية الأصول، تأليف سيد مرتضى حسينى يزدى فيروزآبادى، از علماى قرن حاضر و از دانشمندان و اساتيد برجستۀ حوزه‌هاى علميّۀ نجف اشرف و قم.

اين كتاب در شرح «كفاية الأصول» آخوند خراسانى است. مؤلف در اين كتاب شرحى جامع از مطالب پيچيده و مشكل كفايه آورده است. اين كتاب از بهترين شرح‌هايى است كه بر كفايه نگاشته شده و بسيار مورد توجه و عنايت طلاب و فضلاى حوزه‌هاى علميّۀ قم و نجف قرار گرفته است.

اهميت

سيد مرتضى حسينى فيروزآبادى - مؤلف كتاب - از شاگردان آیت‌الله ميرزا ابوالحسن مشكينى و آیت‌الله حاج ميرزا على ايروانى، دو تن از شاگردان برجستۀ آخوند خراسانى بوده و خود نيز بيش از 6 دوره كتاب كفاية الأصول را تدريس نموده و از اساتيد برجستۀ حوزه‌هاى علميّۀ نجف اشرف و قم به شمار مى‌آمد.

كتاب حاضر بسيار مورد استقبال طلاب فاضل و علماى حوزه‌هاى علميّه قرار گرفته و يكى از شرح‌هاى مهمى است كه براى شرح و توضيح ديدگاه‌هاى آخوند خراسانى در كفاية الأصول مورد مراجعه قرار مى‌گيرد.

ساختار و گزارش محتوا

كتاب عناية الأصول در 6 جلد است و هر جلد شامل يك بخش از مباحث كتاب است:

بخش اول: موضوع علم است تا پايان بحث اوامر.

بخش دوم: نواهى تا پايان بحث مجمل و مبين.

بخش سوم: مباحث قطع و ظن.

بخش چهارم: مباحث تخيير و اشتغال.

بخش پنجم: مباحث استصحاب.

بخش ششم: مباحث تعادل و تراجيح و اجتهاد و تقليد.

نگارش اين كتاب در عصر روز شنبه هفتم ماه صفر سال 1373 هجرى قمرى به پايان رسيده است.

سيد مرتضى حسينى در مقدمۀ كتاب اين گونه به معرفى كتاب خود پرداخته است:

«إن هذه تعليقة علقتها على كفاية الأصول... و ليعلم أنه لا تدع هذه التعليقة مشكلة في الكفاية إلا و قد حلتها و لا معضلة إلا و أوضحتها، بل و تتكفل هي حل مطالب شيخنا الأنصاري أيضاً - أعلى‌الله‌مقامه -... كل ذلك بعبارات واضحة جلية خالية عن الإطناب الممل و الإيجاز المخل رجاء أن ينتفع بها عموم الطلاب و المشتغلين...»

يعنى: «اين تعليقه‌اى است كه بر كتاب كفاية الأصول نگاشته‌ام. اين تعليقه مشكلى در مطالب كفايه باقى نمى‌گذارد؛ مگر آنكه آن را حل نموده و عبارت پيچيده‌اى را رها نكرده، مگر آنكه آن را روشن و واضح مى‌سازد. علاوه بر آن اين كتاب عهده‌دار شرح ديدگاه‌هاى اصولى شيخ انصارى - أعلى‌الله‌مقامه - نيز مى‌باشد... اين كتاب با عباراتى روشن و روان بدون هيچ گونه تفصيل بيهوده كه موجب خستگى گردد و يا خلاصه‌گويى زياده از حد، كه موجب اخلال در مقصود و ادا نشدن حق مطلب گردد، مى‌باشد. به اميد آن كه عموم طلاب و كسانى كه مشغول فراگيرى علوم و معارف اسلامى مى‌باشند از آن بهره‌مند گردند...»

اين كتاب با سبکی‌روان به شرح و بسط موضوعات و مباحث كفايه پرداخته است.

مؤلف براى روشن شدن مباحث به نظريات و ديدگاه‌هاى ديگر علما؛ مانند شيخ انصارى و صاحب فصول نيز اشاره مى‌كند و گاهى نيز به تاريخچۀ مسائل اشاره دارد كه اصل مسأله از كجا شروع شده و چه عاملى موجب گشته تا [[آخوند خراسانی، محمدکاظم بن حسین|آخوند خراسانى اين ديدگاه خاص را اتخاذ نمايد.

مؤلف در اين كتاب نظريات شيخ انصارى را در مباحث الفاظ، از كتاب «مطارح الأنظار» و نظريات ايشان را در مباحث عقلى و اصول عمليّه، از كتاب رسائل نقل مى‌كند. وى در اين كتاب براى روشن شدن بيشتر مباحث به شرح ديدگاه‌هاى اصولى شيخ انصارى و صاحب فصول و ديگر علما نيز پرداخته است و از اين جهت كتاب حاضر كتابى ارزشمند و مفيد است كه با مراجعه به اين كتاب علاوه بر شرح عبارات پيچيدۀ كفايه، تاريخچه و ديگر جوانب مسائل نيز روشن مى‌گردد.

مؤلف در اين كتاب پس از شرح ديدگاه‌ها و روشن كردن مطالب كتاب، در بسيارى موارد به طرح ديدگاه‌هاى خود نيز پرداخته و به آراء و نظريات آخوند خراسانى اشكال وارد كرده و به نقد و بررسى آن پرداخته و نهايتا آن را تأييد نموده يا رد كرده است.

اين ويژگى موجب گشته تا اين كتاب تنها يك كتاب شرح نباشد، بلكه كتابى استدلالى بوده و ذهن طالب علم را براى آشنايى با نظريات نو و درسهاى تحقيقى خارج اصول آشنا سازد.

نسخه‌شناسى

كتاب عناية الأصول بسيار مورد استقبال قرار گرفته و تاكنون چاپ‌هاى متعددى در نجف اشرف، تهران، قم و بيروت از آن به عمل آمده است از جمله:

چاپ اول: در نجف اشرف سال 1384 هجرى قمرى و توسط مطبعة النجف.

چاپ دوم: در تهران سال 1395 هجرى قمرى.

چاپ سوم: در قم سال 1400 هجرى قمرى و توسط انتشارات فيروزآبادى.

چاپ چهارم: در بيروت سال 1400 هجرى قمرى.

نسخۀ موجود در برنامه

ناشر: انتشارات فيروزآبادى-قم

نوبت چاپ: چهارم

سال انتشار: 1400 هجرى قمرى

قطع: وزيرى

تعداد جلد: شش جلد

تعداد صفحات مقدمه: 4 صفحه

تعداد صفحات متن: 2254 صفحه

تعداد صفحات فهرست: 12 صفحه

توضيحات: اين كتاب از جمله حواشى كفايه مى‌باشد.

وابسته‌ها