قاضی عسکر، سید علی

  از ویکی‌نور
  قاضی عسکر، علی
  نام قاضی عسکر، علی
  نام‌های دیگر قاضی‌عسکر، سید علی
  نام پدر سید مصطفی
  متولد 1333ش
  محل تولد اصفهان
  رحلت
  اساتید آیت‌الله خزعلى

  آیت‌الله انصارى شیرازى

  آیت‌الله فاضل لنكرانى

  آیت‌الله منتظرى

  آیت‌الله جواد تبریزى

  برخی آثار سفرنامه میرزا داوود وزیر وظایف

  حج و حرمین شریفین در تفسیر نمونه

  داستان بار یافتگان

  کد مؤلف AUTHORCODE02880AUTHORCODE

  سید على قاضى عسكر (متولد 1333ش)، امام جمعه موقت اصفهان(1376-1380ش)، معاون فرهنگی و ارشاد، سرپرست معاونت امور روحانیون و معاون آموزش و پژوهش بعثه، نماینده‌ی مقام معظم رهبری و سرپرست حجاج ایرانی (از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ش)،

  ولادت

  در روز پنجم خرداد ماه 1333ش برابر با 23 رمضان 1373ق در یکخانواده مذهبى در خیابان مسجد سید اصفهان متولد شد.

  تحصیلات

  تحصیلات دوره ابتدایى را در دبستان جعفرى وابسته به تعلیمات اسلامى كه در محله بیدآباد اصفهان واقع شده بود سپرى كرد و دوره راهنمائى را نیز در مدرسه احمدیه كه مدیریت آن را یکنفر روحانى به نام حجت‌الاسلام آقاى سید ابوالحسن بدرى به عهده داشت گذراند.

  پدر وى كه كارمند كارخانه صنایع پشم اصفهان و از مقلدان حضرت امام خمینى(ره) بود، بسیار علاقه داشت تا یكى از فرزندان خود را به حوزه فرستاده تا دروس حوزوى بخواند، از این رو سید على در سن 15 سالگى وارد حوزه علمیه اصفهان شد و جامع المقدمات را آغاز كرده از اساتید بزرگوار آن حوزه بهره‌مند شد. سپس با گذشت یکسال به دلیل آوازه و شهرتى كه قم داشت، تصمیم گرفت به قم آمده و در حوزه قم در مدارس مومنیه، آیت‌الله نجفى مرعشى، فیضیه و سپس در مدرسه حجتیه سكونت داشت.

  دروس مقدماتى را از محضر اساتید بزرگوارى از جمله مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین آقاى كافى اصفهانى و سید حسن بهشتى، حجازى اصفهانى، یحیى سلطانى و... فرا گرفت. سپس به درس آیت‌الله ستوده، خزعلى و انصارى شیرازى حاضر شده و مكاسب را در درس آیت‌الله حاج شیخ یوسف صانعى و كفایه را در محضر حضرت آیت‌الله فاضل لنكرانى بهره گرفت. سپس در دروس خارج آیت‌الله فاضل لنكرانى، آیت‌الله منتظرى و جواد تبریزى حاضر شده و سال‌ها از محضر این اساتید بهره‌مند شد. در دروس تفسیر و اخلاق از محضر آیت‌الله مشكینى استفاده كرد در دروس تخصصى مرحوم شهید آیت‌الله مرتضى مطهرى كه در مسجد ارکقم برگزار مى‌شد شركت داشت.

  بخشى نیز از محضر آیت‌الله جوادى آملى استفاده كرده و بر اساس تاییدیه مكتوبى كه از اساتیدى همچون حضرت آیت‌الله فاضل لنكرانى، سبحانى، خاتم یزدى، محمدحسن قدیرى و... دارد، بیش از ده سال از دروس خارج حوزه استفاده كرد.

  آثار

  1. آداب سفر حج
  2. آداب سفر و زیارت عتبات عالیات
  3. تخريب و بازسازى بقيع به روايت اسناد
  4. حج در انديشه اسلامى
  5. حج و حرمين شريفين در تفسیر نمونه
  6. داستان باريافتگان
  7. سفر به سرزمين خاکسترى
  8. سفرنامه حج ميرزا على خان اعتماد السلطنه
  9. سفرنامه ميرزا داوود وزير وظائف
  10. منتخب احاديث حج
  11. منتخب احاديث عمره
  12. ميرزا ابوطالب يزدى شهيد مروه
  13. نماز جمعه در روايات
  14. همراه با خليل و حديث قافله‌ها
  15. تخريب البقيع في الوثائق و المستندات

  فعالیت‌ها

  بعثه مقام معظم رهبرى، دانشكده علوم حدیث، دبیرخانه مركزى ائمه جمعه، شوراى راهبرى عمره، فصلنامه تخصصى علوم الحدیث، فصلنامه میقات حج، مركز تحقیقات حج وابسته به معاونت آموزش و پژوهش بعثه، موزه حج و مؤسسه انتشارات دارالحدیث

  منابع مقاله

  ر. ک .پایگاه اندیشوران حوزه.

  وابسته‌ها