فیضی، آصف

  از ویکی‌نور
  آصف فیضی
  نام آصف فیضی
  نام‎های دیگر  Asaf Ali Asghar Fyzee
  نام پدر علی‌اصغر
  متولد 1899م
  محل تولد مثران نزدیک بمبئی هند
  رحلت 1981م
  اساتید
  برخی آثار دعائم الإسلام

  اسماعیلیان

  اسماعيليان در تاريخ

  کد مؤلف AUTHORCODE10129AUTHORCODE

  آصف علی‌اصغر فیضی (1899-1981م)، استاد، حقوقدان، محقق، مصحح هندی، پژوهشگر اسماعیلی

  ولادت

  او فرزند علی‌اصغر، در 10 آوریل سال 1899م در مثران نزدیک بمبئی هند متولد گردید.

  تحصیلات

  تحصیلات اولیه خود را در بمبئی فراگرفت. سپس برای ادامه تحصیلات به انگلستان سفر کرد. تحصیلاتش را در رشته حقوق در انگلستان به پایان برد و به هندوستان بازگشت و در بمبئی در دادگاه عالی بمبئی مشغول به کار شد.

  جزو استادان اسماعیلی‌شناس دانشگاه‌های هند است که تمامی وقت خود را صرف مطالعه درباره اسماعیلیان هند کرده است. وی تاکنون چندین بررسی و چندین مقاله در این زمینه نوشته و چندین اثر اسماعیلی را نیز، تصحیح و چاپ کرده است[۱].

  وفات

  سرانجام در 23 اکتبر 1981م در 82سالگی در بمبئی وفات یافت.

  آثار

  1. اسماعیلیان: بخش ششم این کتاب، مربوط به اسماعیلیان هند، توسط آصف فیضی نوشته شده است. دیگر نویسندگان این اثر، عبارتند از برنارد لویس، لوئی ماسینیون، ع. حمدانی، م. هاجستن و ایوانف. ویراست قبلی این کتاب، تحت عنوان «اسماعيليان در تاريخ»، چاپ شده است[۲].
  2. تحقیق «دعائم الإسلام»: این کتاب که در دو جلد تألیف یافته و در جلد نخست آن به عبادات و در جلد دوم به معاملات پرداخته شده، از همان دوران معز، متن بنیادین فقه اسماعیلی بوده و هنوز نیز مهم‌ترین منبع فقهی اسماعیلی، به‌ویژه نزد اسماعیلیان طیبی و از جمله بهره‌های هند است. این کتاب را آصف فیضی در دو جلد در قاهره منتشر کرده و احادیث آن در منابع شیعه اثناعشری نیز مورد توجه و استناد است[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: آژند، یعقوب، صفحه هجده - نوزده
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: صابری، حسین، ج2، ص169

  منابع مقاله

  1. آژند یعقوب، مقدمه مترجم بر کتاب «اسماعیلیان»، اثر لویس، برنارد و دیگران، ترجمه یعقوب آژند، تهران، انتشارات مولی، چاپ سوم، 1386.
  2. صابری، حسین، «تاریخ فرق اسلامی (1)»، تهران، سمت، چاپ پنجم، 1388.

  وابسته‌ها