صالحی مازندرانی، اسماعیل

  از ویکی‌نور
  صالحی مازندرانی، اسماعیل
  نام صالحی مازندرانی، اسماعیل
  نام‌های دیگر
  نام پدر ملا رحمت‌الله
  متولد  ۱۳۱۲ ش / ۱۳۵۲ ق
  محل تولد قائم شهر (مازندران)
  رحلت 1380 ش یا 1422 ق
  اساتید سيد حسين بروجردى، سيد محمد محقق داماد، سيد محمدرضا گلپايگانى، ميرزا هاشم آملى، علامه طباطبايى و امام خمينى(ره)
  برخی آثار مفتاح الأصول

  شرح كفاية الأصول (صالحی مازندرانی)

  کد مؤلف AUTHORCODE04455AUTHORCODE

  اسماعيل صالحى مازندرانى (1312-1377 ش)، فقیه، استاد حوزه، عضویّت در مجلس خبرگان رهبری، مؤلف، نویسنده کتاب مفتاح البصیرة فی فقه الشریعة(شرح عروة الوثقی)

  ولادت

  در سال 1312ش، برابر با 1352ق، در يكى از روستاهاى توابع قائم‌شهر، در استان مازندران به دنيا آمد. پدر بزرگوارشان، مرحوم ملا رحمت‌الله، يكى از روحانیون شريف و مورد احترام اهالى بود كه براى امرار معاش به كشاورزى هم مشغول بود.

  تحصیلات

  وى، مقدمات حوزوى را در بابل، تهران و قم آموخت و از سال 1333ش، دروس خارج را از محضر استادان مشهد فراگرفت. از سال 1339ش، مقيم قم شد و از محضر درس حضرات آيات: سيد حسين بروجردى، سيد محمد محقق داماد، سيد محمدرضا گلپايگانى، ميرزا هاشم آملى، علامه طباطبايى و امام خمينى(ره) استفاده‌هاى شايانى برد.

  تدریس

  وى، هم‌زمان، به تدريس سطوح فقه، اصول، كلام، فلسفه و تفسير اشتغال داشت و شاگردان فراوانى پرورش داد. ايشان، در جريان انقلاب اسلامى، در مسير مبارزه عليه رژيم پهلوى، از هيچ كوششى فروگذار نمى‌كرد و نامش همواره در ذيل اعلاميه‌هاى جامعه مدرسين حوزه علميه قم، ديده مى‌شد و در پى فعالیت‌های سياسى در سال 1353ش، و 1354، دست‌گير و زندانى شد.

  فعالیت سیاسی

  وى، هم‌چنين در سال 1357ش، سخنرانى‌هاى متعددى در استان يزد و کرمان، عليه رژيم، ايراد نمود. پس از پيروزى انقلاب اسلامى، از خدمت به نظام باز نايستاد و عهده‌دار دو دوره نمايندگى مجلس خبرگان رهبرى از استان مازندران بود.

  ايشان، جزء كسانى بودند كه به رهبرى امام راحل(ره) و به قُدوه و اُسوه بودن ايشان صحّه گذاشتند و تلاش و كوشش می‌كردند كه بيان و پيام امام را منتشر، ترويج، تبليغ و تعليم كنند و در همين راستا زندانى شدند.

  وفات

  ايشان، سرانجام در بامداد دهم شهريور 1380ش، برابر با 12 جمادى الثانى 1422ق، در زادگاهش، بدرود حيات گفت و در حرم حضرت معصومه(س) رواق طباطبایی (قسمت خواهران) به خاک سپرده شد.

  آثار

  1. مفتاح البصيرة فى الفقه الشريعة؛
  2. استفتائات؛
  3. احكام جوانان و بانوان؛
  4. ولايت فقيه؛
  5. دوره كامل اصول فقه؛
  6. شرح كفاية الاصول؛
  7. مفتاح الاصول؛

  و...


  وابسته‌ها