شهیدی‌پور، محمدرضا

  از ویکی‌نور
  شهیدی‌پور، محمدرضا
  NUR06442.jpg
  نام کاملمحمدرضا شهیدی‌پور
  ولادت۱۳۳۷ش
  محل تولدقم
  محل زندگیپرچم ایران ایران
  رحلت۲۳ مردادماه 1401ش مصادف با ۱۶ محرم‌ 1444ق
  پیشهاستاد داور قرائت قرآن
  عضو هیئت‌ علمی گروه قرائات مدرسه عالی قرآن و حدیث مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)
  اطلاعات علمی
  برخی آثارگنجینه بهارستان (علوم قرآنی و روایی)
  آموزش قرائت قرآن (1): روان‌خوانی قرآن کریم و صحت قرائت نماز
  آموزش قرائت قرآن (2): تجويد قرآن کريم
  منبع‌شناسی آثار وابسته و مرتبط
  کتب مرتبط در نورلایب
  مقالات مرتبط در نورمگز
  کد مؤلفکد ندارد

  محمدرضا شهیدی‌پور (1337-1401ش)، دانش‌آموخته حوزه علمیه قم، پیشکسوت قرآنی کشور و از مدرسان و داوران مسابقات بین‌المللی قرآن، عضو هیئت‌ علمی گروه قرائات مدرسه عالی قرآن و حدیث مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره).

  ولادت

  ایشان در سال ۱۳۳۷ش، در قم متولد شد.

  تحصیلات

  تحصیلات ابتدایی را در دبستان ملی مسعود گذراند. در سال ۱۳۵۱ وارد حوزه‌ی علمیه قم شد و در مدرسه علمیه مرحوم آیت‌الله‌العظمی گلپایگانی مشغول به تحصیل ادبیات و زبان عربی و دروس مقدماتی حوزه گردید. از همان دوران تحصیلات حوزوی اشتیاق فراوانی نسبت به قرائت و حفظ قرآن کریم در خویش یافت و در کنار تحصیل به فراگیری فنون قرائت و حفظ قرآن پرداخت و در مدت چهار سال حافظ کل قرآن کریم شد.

  مشاغل

  ایشان در سال ۱۳۵۹ به دعوت سازمان اوقاف و امور خیریه به‌عنوان داور مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن و سپس در سال ۱۳۶۰ در مسابقات بین‌المللی حفظ و قرائت قرآن به داوری مشغول شد که تاکنون ادامه دارد. وی افزون بر ۲۲ سال در دانشکده شهید محلاتی، دانشگاه آزاد اسلامی قم و اراک، دانشگاه قم، پیام نور، دانشکده علوم قرآنی قم و مجمع آموزش عالی پردیس قم، به تدریس فنون قرائت مشغول بوده است.

  عضویت در شورای عالی قرآن اوقاف و امور خیریه، کارشناسی تلاوت‌های قرآن در شورای قرآن صدا و سیما، عضویت در کمیسیون تحقیق مرکز طبع و نشر قرآن کریم، عضویت در گروه گزینش استادان قرآن در دانشگاه آزاد اسلامی و عضویت در هیئت‌ علمی گروه قرائات مدرسه عالی قرآن و حدیث مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)، از مهم‌ترین فعالیت‌ها و مشاغل ایشان بشمار می‌رود.

  وفات

  سرانجام در روز یک‌شنبه ۲۳ مردادماه 1401ش مصادف با ۱۶ محرم‌ 1444ق رحلت کرد.[۱] و پس از تشییع و نماز بر پیکر ایشان توسط آیت‌الله شبیری زنجانی، در حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها به خاک سپرده شد.[۲]

  آثار

  1. روان‌خوانی و تجوید قرآن؛
  2. آموزش قرائت قرآن؛
  3. آشنایی با اصول قرائات[۳].

  پانویس

  منابع مقاله

  1. پایگاه مدرسه عالی قرآن و حدیث مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)، در 18 اردیبهشت 1400
  2. پایگاه اندیشوران حوزه
  3. خبرگزاری بین‌المللی قرآنی ایکنا
  4. خبرگزاری تسنیم

  وابسته‌ها