رسالة في رد مذهب الوهابية

  از ویکی‌نور
  رسالة في رد مذهب الوهابیة
  رسالة في رد مذهب الوهابية
  پدیدآورانعصار، سید محمد (نویسنده) نصری، نعمان (محقق)
  ناشر[بی نا]
  مکان نشر[بی جا] - [بی جا]
  سال نشر1420 ق یا 1999 م
  چاپ1
  موضوعشیعه امامیه - دفاعیه‌‏ها و ردیه‌‏ها

  وهابیه - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها

  کلام شیعه امامیه
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏238‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏6‎‏ر‎‏5‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  رسالة فى رد مذهب الوهابيه، تألیف محمد بن محمود حسينى لواسانى تهرانى معروف به عصار، در سال 1343ق در عقايد اسلامى و پاسخگوئى به شبهات وهابيت، به زبان عربى مى‌باشد.

  انگيزه تألیف

  مؤلف در مقدمه مى‌نويسد: من از بدى قضاء يا به خواست خداوند در زمان هجوم فتنه‌ها و برترى دشمنان دين واقع شده‌ام، كسانى كه آشكار و نهان، اصرار بر تغيير فرائض و سنن و تعطيلى احكام دارند.

  و شگفت از فرقه وهابيت كه بناى ستيز و دشمنى با دين را، بدتر و بيشتر از بابيه و بهائيه بنا نهاده‌اند. آنها خودشان را موحد و يكتاپرست، و تمام فرق مسلمانان را مشرك مى‌دانند و قتل و غارت و اسارت و غصب را ديندارى و بندگى حقيقى قرار داده‌اند.

  و عجيب‌تر آن كه ظاهر قرآن را مستند و پشتوانه عملكرد خود قرارداده‌اند، و من تعداد كمى از كتاب‌ها و نظرات آنها را ديده‌ام؛ ولى يكى از دوستانم جزوه‌اى از كتاب‌هاى آنها را كه، اول و آخر آن ناقص بود به من داد و خواست پاسخ آن را بدهم و نظراتشان را رد كنم و من هم اجابت كردم؛ اما بعدها نسخه كامل آن را يافتم، گرچه نام مؤلف مشخص نبود؛ ولى به گفته كسى كه معاصر هجوم وهابيه به كربلاء و آگاه به پيشوا و آراء آنها در آن زمان بود، جزوه از محمد بن عبدالوهاب حجازى - امام فرقه وهابيه - بود.

  مؤلف در ادامه مى‌افزايد، آنچه ايشان گفته باطل است و برماست با اقامه برهان، جواب اباطيل او را بدهيم، لذا رساله مذكور را در پاسخ مطالب محمد بن عبدالوهاب مى‌نويسد.

  ساختار و گزارش محتوا

  اصل رساله بدون ابواب و فصول بوده، ولى محقق براى سهولت در استفاده عناوينى براى آن قرار داده و جهت حفظ امانت آنها را داخل قلاب گذاشته است.

  برخى از عناوين مهم عبارتند از:

  1- وجوب تعظيم ما ينسب إلى المنتجبين.

  2- في بيان معنى التوحيد.

  3- في دعوى أن طلب الشفاعة من الأنبياء كطلبها من الأصنام؟

  4- الفرق بين شرك الأولين و شرك أهل هذا الزمان.

  5- تكفير العلماء لبني عبدالقدامى.

  6- في بيان أن الناس يوم القيامة يستشفعون بالنبي(ص).

  مرحوم سيد عصار در متن رساله، ابتداء قسمتى از جزوه مورد نقد را مى‌آورد. آنگاه به توضيح عبارت منقول مى‌پردازد و با جملاتى نظير: خلاصة مقصود المستدل، هذا خلاصة كلامهم، خلاصة مرامه بما يظهر من ظاهر كلامه، حاصل مرامه، ملخص مقصوده و... چكيده مقصود مستدل را بيان مى‌كند، در ادامه مطلب به جواب مى‌پردازد و توضيحات لازم را ارائه مى‌دهد و براى تأييد پاسخ و ردّ خصم، در پايان بيشتر جوابيه‌ها چند بيت شعر هم مى‌افزايد كه به نظر مى‌رسد خود مؤلف آنها را سروده باشد.

  معرفى نسخه

  "رسالة فى رد مذهب الوهابيه"، به سال 1420ق در يك جلد به قطع وزيرى به زيور طبع آراسته شده، نسخه حاضر چاپ اول است، نام ناشر و مكان نشر و شابك ندارد.

  اين رساله توسط نعمان النصرى با استفاده از دو نسخه خطى موجود در كتابخانه آستان قدس رضوى تحقيق شده است.

  كتاب داراى فهرست عناوين، مصادر تحقيق، آيات، روايات، زيارات و ادعيه است.

  و تحقيق آن در بيستم شعبان 1419ق پايان يافته است.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب.


  وابسته‌ها