خرازی، سید محسن

  از ویکی‌نور
  خرازی، محسن
  نام خرازی، محسن
  نام‎های دیگر خرازی، سید محسن بن سید مهدی

  آيت‌الله سيد محسن خرازى

  نام پدر سيد مهدى
  متولد 1316ش
  محل تولد تهران
  رحلت
  اساتید مصطفى اعتمادى

  آيت‌الله ميرزا على مشكينى

  آيت‌الله شيخ محمد شاه آبادى

  برخی آثار بدایة المعارف الإلهیة في شرح عقاید الإمامیة

  عمدة الأصول

  تعليقات علي المکاسب للشيخ الأعظم الأنصاري

  البحوث الهامة في المكاسب المحرمة

  کد مؤلف AUTHORCODE01778AUTHORCODE

  سيد محسن خرازى (متولد 1316ش)، استاد فقه و اصول حوزه، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، تأسیس مؤسسه‌ در راه‌ حق‌، همکاری با مجمع فقهی اهل بیت،  نماینده سابق مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری

  ولادت

  او در سال 1316ش در تهران در خانواده‌اى مذهبى كه نسبشان به امام سجاد(ع) مى‌رسيد، به دنيا آمد. پدرش سيد مهدى از سادات محترم اصفهان بود كه به تهران مهاجرت كرد.

  تحصیلات

  سيد محسن، دروس ابتدايى را در تهران در مجتمع فرهنگى برهان فرا گرفت و سپس تحت تربيت و آموزش آقا شيخ محمدحسین زاهد كه امام جماعت مسجد امين‌الدوله و جامع تهران بود، قرار گرفت.

  با درگذشت استاد به بازار تهران رفت و مدتى به كسب و كار پرداخت، امّا به زودى بازار را رها كرد و به حوزه درسى آيت‌الله مجتهدى پاى نهاد و بسيار مورد عنايت و علاقه وى قرار گرفت.

  با فراگيرى دروس مقدماتى، به همراه آيت‌الله رضا استادى در سال 1336ش عزم سفر به حوزه علميه قم كرد تا در محضر استادان برجسته تحصيلات خود را تكميل كند؛ البته در اين‌باره نبايد نقش سفارشهاى آيت‌الله رفيعى(ره) را ناديده گرفت.

  اساتید

  در قم بخشى از دروس مقدمات را نزد آيت‌الله فشاركى، شرح لمعه را نزد آيت‌الله شيخ محمدتقى ستوده، رسائل را نزد آيت‌الله شيخ مصطفى اعتمادى و آيت‌الله حاج شيخ محمد شاه آبادى، مكاسب را نزد آيت‌الله ميرزا على مشكينى و كفايه الاصول را نيز نزد سيد محمدباقرسلطانى و حاج شيخ محمد شاه آبادى و حاج شيخ على تنكابنى فلسفى فرا گرفت. همچنين براى آموختن فلسفه، كلام و عقايد به نزد آيت‌الله شيخ محمد شاه آبادى مى‌رفت و استفاده فراوانى برد.

  او از سال 1341ش به بعد در درس خارج عالمانى چون آيات عظام سيد محمدرضا گلپايگانى(ره)، سيد محمد محقق داماد(ره)، سيد حسن فريد اراكى(ره) شركت كرد و در درس خارج آيت‌الله شيخ محمد على اراكى(ره) تا اواخر عمر ايشان حضور داشت.

  ايشان در سالهاى فراگيرى سطوح با حضرات آيات و حجج اسلام محمدحسن ممدوحى، غلامحسين حقانى، سيد مجتبى زنجانى، سيد جمال‌الدين دين‌پرور مصاحبت و مباحثه داشت و در حال فراگيرى دروس خارج با حضرات آيات آقايان استادى، مصلحى و غلامرضا سلطانى مباحثه مى‌نمود و با حضرات آيات مظاهرى و مصباح رابطه دوستى داشت.

  فعالیتها و خدمات

  وى در عرصه‌هاى علمى و فرهنگى، خدمات بسيارى را به انجام رسانده است. از مهم‌ترين خدمات او در اين عرصه، تأسيس«مؤسسه در راه حق» بود. در آن روزگار، مسيحيت توانسته بود با ابزارهاى موجود با محصلان دبيرستانى مسلمان ارتباط برقرار كند و آنان را به مسير گمراهى و ضلالت بكشاند. رژيم پهلوى نيز خود به گونه‌اى از تشكيلات مسيحيت حمايت مى‌كرد و نسبت به موضع‌گيريهاى حوزه علميه، حساسيت خاصى نشان مى‌داد.

  آيت‌الله خرازى با توجه به اهميت مبارزه با افكار انحرافى مسيحى و نيز نظر به ضرورت ايجاد تشكيلات منسجمى براى مبارزه هميشگى با افكار التقاطى مؤسسه در راه حق را بنيان نهاد. اين مؤسسه ضمن برقرارى ارتباط با جوانان، به حل شبهات و مشكلات آنان مى‌پرداخت و اصول اعتقادى را با سبک نوين مطرح كرده آنان را با مبانى و مبادى علوم اسلامى و اصول تشيع آشنا مى‌ساخت. در ثمردهى اين مؤسسه تلاش با اخلاص و بى‌چشمداشت مادى بزرگانى همچون آيت‌الله استادى، آيت‌الله مصباح يزدى، آيت‌الله مظاهرى و آيت‌الله سلطانى را نبايد از ياد برد.

  اين مؤسسه هم اكنون با جدّيت تمام به راه خود كه شناساندن اسلام واقعى به جوانان و مبارزه با تحريف و التقاط و انحراف است ادامه مى‌دهد.

  از ديگر فعالیت‌های آيت‌الله خرازى در اين عرصه، همكارى با مجمع فقهى اهل‌بيت(ع) درباره مسائل جديد فقهى است كه اين همكارى تا هم اكنون نيز ادامه دارد.

  آيت‌الله خرازى از سالهاى تحصيل دوره سطح به تدريس نيز مى‌پرداخته و از حدود بيست سال پيش تاكنون به تدريس خارج فقه و اصول براى طلاب نيز اشتغال داشته است.

  او همواره حامى انقلاب بوده و بر رهبرى امام خمينى(ره) و پس از او مقام معظم رهبرى، حضرت آيت‌الله خامنه‌اى تاكيد دارد. شركت در پاره‌اى از تظاهرات و تماس با برخى از مراجع تقليد آن زمان براى آزادى گروهى از زندانیان كه جانشان در خطر بود از فعالیت‌های مهم ايشان در سالهاى پيش از انقلاب است.

  وى در سال 1359 به دعوت اعضاء جامعه مدرسين حوزه علميه قم به عضويت آن نهاد درآمد و تاكنون در پيشرفت حوزه علميه، نقش بسزايى را ايفا كرده است. همچنين با پيشنهاد جامعه مدرسين به نمايندگى مجلس خبرگان رهبرى در دوره دوم و سوم از استان تهران انتخاب گرديد.

  آيت‌الله سيد محسن خرازى هم اكنون در قم به تدريس و تربيت طلاب مستعد و جوان اشتغال دارد.

  آثار

  آيت‌الله خرازى تاكنون کتاب‌ها و رساله‌هاى گوناگونى نگاشته كه برخى از آنها به شرح زير است:

  1. احياء الموات
  2. الامر بالمعروف و النهى عن المنكر
  3. بداية المعارف الالهية
  4. عمدة الاصول
  5. قيامت
  6. كلمة حول حديث ثقلين
  7. فى رحاب التقوى
  8. كلمة حول توسل
  9. معالم ليلة القدر
  10. ارث الزوجة
  11. تحديد الكر
  12. بحوث هامة
  13. اشكال و انواع دفاع مقدس
  14. تعليقه بر مكاسب
  15. روزنه‌هايى از عالم غيب
  16. كتاب الجهاد
  17. طهارت در قرآن

  وابسته‌ها