حدیث ثقلین (ابهام زدایی)

  از ویکی‌نور

  حدیث ثقلین ممکن است عنوان برای کتاب‌های ذیل باشد:

  • حديث الثقلين با نام کامل «حديث الثقلين تواتره – فقهه كما في كتب السنة نقد لما كتبه الدكتور السالوس»، اثر سید علی حسینی میلانی، کتابی است به زبان عربی که در جواب شبهات مطرح‌شده درباره حدیث ثقلین توسط دکتر علی احمد سالوس، نگاشته شده است.


  • حديث الثقلين سنداً و دلالة نوشته اسعد حسین علی‏ شمری، کتابی است که به جهت تحلیل سندی، دلالی و مصداقی حدیث شریف ثقلین به همراه پاسخ به شبهات حول این حدیث نوشته شده است.


  • حديث الثقلين (زکریا برکات درویش) اثر زکریا برکات درویش، کتابی که در بررسی حدیث ثقلین و چگونگی دلالت آن بر حقانیت شیعه و نیز شبهات پیرامون آن به زبان عربی تألیف شده است.  • النواصب ينكرون حديث الثقلين المتواتر نوشته سعید ابومعاش، کتابی است به زبان عربی و با موضوع کلام شیعه. نویسنده در این کتاب به بیان روایات مختلف حدیث ثقلین (به‌ویژه از اهل سنت) و ذکر مصادر مختلف آن و توضیح محتوایش پرداخته و از این طریق جانشینی امیرالمؤمنین و امامان دوازده‌گانه نسبت به پیامبر اکرم(ص) را ثابت کرده است.


  • شرح حدیث ثقلین تألیف کاظم محمّدی می‌باشد و مشتمل بر شرحی است بر حدیث مشهور نبوی که مهمترین منابع شیعه و سنّی آن را روایت کرده‌اند و متن آن حدیث شریف چنین است: «انّی تارک فیکم الثّقلین کتاب الله عزّ و جلّ و عترتی اهل بیتی، ألا و هما الخلیفتان من بعدی و لن یفترقا حتّی یردا علیّ الحوض». نمونه‌های دیگری از این حدیث در متن کتاب مورد توجّه قرار گرفته است.