حجتی کرمانی، محمدجواد

  از ویکی‌نور
  حجتی کرمانی، محمد جواد
  نام حجتی کرمانی، محمد جواد
  نام‎های دیگر
  نام پدر میرزا عبدالحسین
  متولد 1311 ش
  محل تولد کرمان
  رحلت
  اساتید علامه طباطبائى

  آیت‌الله منتظرى

  آیت‌الله بروجردى

  امام خمینى(ره)

  برخی آثار روابط اجتماعی در اسلام به ضمیمه چند رساله دیگر

  مخاطبین در وصیت‌نامه سیاسی - الهی حضرت امام خمینی(ره)

  آموزگار من نواب (چگونه با نواب صفوی آشنا شدم؟)

  سه جلد ترجمه فارسی تفسیرالمیزان

  ملی گرایی و نهضت آزادی ملل اسلامی (پیامد مباحثه با مهندس بازرگان در زندان)

  کد مؤلف AUTHORCODE06808AUTHORCODE

  محمدجواد حجتى کرمانى (متولد 1311ق)، امامت جمعه کرمان (1359-1357)، نمایندگی مجلس خبرگان قانون اساسی (1358)، نمایندۀ دورۀ اول مجلس شورای اسلامی: 1359-1363ش، مشاور فرهنگی ریاست جمهوری: 1363-1368ش، نمایندۀ مجلس خبرگان رهبری دوم: 1369-1377ش، مشاور فرهنگی وزارت امور خارجه از 1368-1377ش، رئیس هیئت امنای بنیاد فرهنگ و اندیشۀ معاصر: 1376-1376ش

  ولادت

  در سال 1311ق در کرمان در یک خانواده روحانى متولد شد. وی فرزند ارشد حجت‌الاسلام حاج میرزا عبدالحسین حجتى کرمانى از روحانیون زاهد کرمان است.

  تحصیلات

  تحصیلات مقدماتى را در کرمان فراگرفت. در سال 1330 به قم عزیمت کرد و تا سال 1336 در محضر حضرات آیات عظام بروجردى، امام خمینى(ره)، علامه طباطبائى و منتظرى به تحصیل فقه، اصول و فلسفه پرداخت. از همان آغاز با مجاهد شهید نواب صفوى آشنا شد و از افکار انقلابى وى الهام گرفت و بدان وفادار ماند.

  در سال 1332 پس از قتل ناجوانمردانه‌اى که به دست عمال ساواک در کرمان صورت گرفت و به دنبال سخنرانى‌هاى اعتراض‌آمیز و تند وى و طرح تبعید او، به قم رفت و همراه فرمان امام(ره) و پیام آن فقید بزرگوار به مردم کرمان، به این شهر بازگشت. محمدجواد قبل از انقلاب اسلامى، چندین بار در رابطه با سخنرانى‌ها و اعتراضات و همچنین عضویت در حزب مسلح ملل اسلامى، به زندان افتاده و یا تبعید شده است.

  وى بعد از پیروزى انقلاب اسلامى نیز عهده‌دار مسئولیت‌هایى از قبیل ذیل بوده است:

  امامت جمعه کرمان، نمایندگى مجلس خبرگان قانون اساسى، نمایندگى دوره اول مجلس شوراى اسلامى، مشاورت فرهنگى مقام محترم ریاست جمهورى (آیت‌الله خامنه‌اى)، نمایندگى مجلس خبرگان رهبرى دوم از کرمان، مشاورت فرهنگى وزارت امور خارجه، عضو هیأت علمى و هیأت امناى دائرةالمعارف بزرگ اسلامى و ریاست هیأت امناى بنیاد فرهنگ و اندیشه معاصر.

  آثار

  اسرار سقیفه (ترجمه السقیفة محمدرضا المظفر صاحب منطق و اصول مظفر)، ترجمه فارسى تفسیر شریف المیزان، جلوه مسیح، حسین بن على(ع) حماسه تاریخ، روابط اجتماعى در اسلام و مرزهاى ایدئولوژیک.


  وابسته‌ها