تقوی اشتهاردی، حسین

  از ویکی‌نور
  تقوی اشتهاردی، حسین
  نام تقوی اشتهاردی، حسین
  نام‎های دیگر آی‍ت‌ال‍ل‍ه ت‍ق‍وی اش‍ت‍ه‍اردی‌

  اش‍ت‍ه‍اردی‌، ح‍س‍ی‍ن‌

  ت‍ق‍وی‌، ح‍س‍ی‍ن‌

  نام پدر حاج شيخ يحيى تقوى
  متولد 1304ش
  محل تولد اشتهارد
  رحلت 1379ش
  اساتید آیت‌الله حاج آقا حسین بروجردى

  آیت‌الله حضرت امام خمينى

  آیت‌الله سيد محمدرضا گلپايگانى

  برخی آثار تنقيح الأصول
  کد مؤلف AUTHORCODE04953AUTHORCODE

  حسین تقوی اشتهاردی (1304-1379ش)، استاد حوزه، محقق، نویسنده، از کتاب‌های مشهور او تقريرات دوره كامل درس اصول حضرت امام خمينى(ره) به نام تنقيح الأصول است.

  ولادت

  او در شرح حال خود مطالبى نوشته كه خلاصه آن چنين است:

  «در اشتهارد، به سال 1304ش، در يك خانواده روحانى، چشم به اين جهان گشود. پدر و مادرش از داشتن نخستين پسر خشنود شدند و نام اين نوزاد فرخنده را حسین گذاشتند.

  تحصیلات

  حسين، در كنار پدر و مادر مهربان خود پرورش يافت و در پنج يا شش سالگى نزد پدر، تحصيل را آغاز كرد. طبق رسم آن زمان، نخست، به ياد گرفتن تلاوت آيات قرآن پرداخت. بر اثر استعداد سرشار، به زودى تلاوت همه آيات قرآن را فراگرفت. پس از آن، به تحصيل درس فارسى، كه كتاب «معراج السعاده»، تأليف مرحوم آیت‌الله ملا احمد نراقى بود، پرداخت. قدرى رياضى نيز در محضر پدر آموخت. در اين هنگام خواندن و نوشتن را به‌طور كامل فراگرفته بود.

  در دوازده سالگى به خواندن «جامع المقدمات» كه اولين كتاب درسى حوزه است، مشغول شد. چون هنوز مدرسه علميه اشتهارد در آن وقت مخروبه بود، اين كتاب را نيز همراه بعضى از دوستان در مسجد نزد پدرش مى‌آموخت؛ تا اينكه سال 1315ش، فرارسيد. مرحوم حاج شيخ يحيى تقوى، مدرسه علميه مخروبه را در آن سال تعمير كرد و حوزه كوچكى در آن‌جا تشكيل داد. شيخ حسین تقوى، در آن‌جا همراه بعضى از دوستان، دروس سطح، مانند«لمعه» و «قوانين» را نزد پدر فراگرفت و در كنار درس، براى تأمين زندگى به كار و كسب نيز اشتغال داشت.»

  پدر بزرگوار ايشان، حاج شيخ يحيى تقوى(1267 - 1338ش) از علماى برجسته، مخلص و خدمت‌گذار شهر اشتهارد (واقع در 52 كيلومترى جنوب غربى شهرستان كرج) بود.

  شيخ حسین تقوى، علاقه فراوان به تحصيل داشت و مى‌خواست تمام وقت مشغول تحصيل باشد؛ او مى‌نويسد:

  «صبح‌ها، مشغول خريد و فروش و تأمين معاش و رسيدگى به امور خانه بودم و تنها بعد از ظهرها، درس مى‌خواندم. ديدم با اين وضع به جايى نخواهم رسيد، نزد پدر رفتم و عرض كردم: اجازه بفرما يا به قم براى ادامه تحصيل بروم و يا به كسب و كار مشغول شوم. ايشان كه بسيار علاقه داشت تحصيلات حوزوى را ادامه دهم، اجازه فرمود به قم عزيمت كنم.

  ازاين‌رو، در سال 1325ش، به قم سفر كردم. يك ماه بود كه مرجع معروف، آیت‌الله سيد ابوالحسن اصفهانى، در نجف اشرف رحلت كرده بود. مدتى نيز از آمدن حضرت آیت‌الله بروجردى به قم مى‌گذشت و روز به روز بر رونق حوزه علميه قم تحت زعامت آن مرجع عالى‌قدر، افزوده مى‌شد. در مدرسه فيضيه، در يكى از حجره‌ها سكونت نمودم و مدت هفت سال در آن حجره بودم، شرايط حجره از نظر بهداشت و آب و هوا و غذا و ساختمان، بسيار بد بود، به‌گونه‌اى كه بيمارى رُماتيسم گرفتم. در چنين شرايطى با ذوق و شوق به تحصيلات خود ادامه دادم.»

  اساتید

  اساتيد سطح ايشان در قم

  1. مرحوم شهيد آیت‌الله صدوقى يزدى؛
  2. مرحوم شهيد علامه مرتضى مطهّرى؛
  3. مرحوم آیت‌الله مجاهدى تبريزى؛
  4. مرحوم آیت‌الله حاج عبدالجواد اصفهانى؛
  5. مرحوم آیت‌الله آقا جواد خندق‌آبادى؛
  6. مرحوم آیت‌الله آقا ميرزا على اصغر علامه تهرانى؛
  7. مرحوم آیت‌الله حاج آقا باقر سلطانى.

  استادان درس خارج

  1. آیت‌الله حاج آقا حسین بروجردى؛
  2. آیت‌الله حضرت امام خمينى؛
  3. آیت‌الله سيد محمدرضا گلپايگانى؛
  4. آیت‌الله سيد محمد حجت؛

  و...

  وى، مقدارى از درس خارج فقه و فلسفه را در محضر علاّمه طباطبايى فراگرفت.

  البته در ميان اين بزرگواران، بيشتر از درس آیت‌الله بروجردى و امام خمينى(ره) استفاده كرده است.

  ايشان، حدود شش سال، در درس آیت‌الله بروجردى، حاضر شد و از علم وافر او بهره‌مند گرديد و تقريرات درس فقه ايشان را در سه جلد به رشته تحرير درآورده كه هم‌اكنون موجود مى‌باشد و هنوز به چاپ نرسيده است.

  هم‌چنين در دوره اصول درس خارج امام خمينى(ره) از آغاز تا پايان شركت و آن را به‌طور كامل تقرير كرده است. مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام، اين تقريرات را با عنوان «تنقيح الاصول» در چهار جلد، چاپ و منتشر نموده است. تقريرات درس مكاسب امام راحل را نيز از آغاز تا شرايط متعاقدين، نوشته‌اند كه بنا است همين مؤسسه آن را به چاپ رساند.

  اين تقريرات، دليلى آشكار بر مجتهد بودن مرحوم تقوى در سطح بالا مى‌باشد. سخنان افرادى مثل مرحوم آیت‌الله حاج آقا جواد خندق‌آبادى كه به اين مضمون فرموده بودند: «شما مجتهد شده‌ايد و ديگر نياز به استاد نداريد و نبايد تقليد كنيد»، مى‌تواند مؤيّد اين مدعا باشد.

  شاگردان

  1. فلاحيان؛
  2. رازينى؛
  3. يونسى(وزير سابق اطلاعات)؛
  4. نيّرى؛
  5. عباسى‌فرد؛
  6. شيخ محمدرضا آدينه‌وند؛
  7. صديقى؛
  8. محمدى عراقى(رئيس سازمان تبليغات اسلامى)؛

  و...

  وفات

  او چهارشنبه، ششم رجب سال 1421 ق. (برابر با 14 مهر 1379 شمسى) دار دنيا را وداع گفت. پيكر مطهرش در روز جمعه 15 مهر ماه از مسجد امام، با تشييع باشكوه، به طرف حرم حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها حركت داده شد. پس از طواف ضريح، حضرت آيت‌الله آقاى حاج شيخ على پناه اشتهاردى نماز بر آن گزارد. پيكر مطهرش را در قبرستان باغ بهشت (روبروى گلزار شهداى قم) در «مقبرة العلماء»، به خاک سپردند. مجالس پرشكوهى به مناسبت رحلت آن عالم ربانى با شركت مراجع، علما و فضلا و ساير اقشار مردم در قم، تهران و اشتهارد برگزار گرديد.

  آثار

  برخى از كتاب‌هاى چاپ شده و چاپ نشده ايشان عبارتند از:

  1. تقريرات دوره كامل درس اصول حضرت امام خمينى(ره) به نام «تنقيح الاصول»(كه در چهار جلد چاپ شده است)؛
  2. تقريرات درس فقه مكاسب ايشان تا شرايط متعاقدين (آماده براى چاپ)؛
  3. تقريرات درس فقه آیت‌الله بروجردى(مخطوط)؛
  4. اصول المذهب(مخطوط)؛
  5. فروع المذهب(مخطوط)؛
  6. معاشرت از ديدگاه وحى(مخطوط).

  وابسته‌ها