الشيعة: نص الحوار مع المستشرق كوربان

  از ویکی‌نور
  الشيعة: نص الحوار مع المستشرق كوربان
  الشيعة: نص الحوار مع المستشرق كوربان
  پدیدآورانطباطبایی، سید محمدحسین (نویسنده)

  جوادعلی(خالد توفیق)(مترجم)

  خسروشاهی، هادی (محرر)
  ناشرمؤسسة ام القری للتحقيق و النشر
  مکان نشربیروت - لبنان
  سال نشر1416 ق
  چاپ2
  موضوعشیعه - پرسش‏ها و پاسخ‏ها

  شیعه - تاریخ

  شیعه - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها

  طباطبایی، سید محمدحسین، 1281 - 1360. نهایه الحکمه - نقد و تفسیر

  کوربن، هانری، 1903 - 1979م.
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏212‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ط‎‏2‎‏ ‎‏ش‎‏9043
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الشيعة: نص الحوار مع المستشرق كوربان کتابى است از سید‌ ‎محمدحسین طباطبایى درباره‌ پاره‌اى از مسائل کلامى و اعتقادى شیعه که به زبان عربى ترجمه شده است.

  اصل کتاب در سال 1339ش با عنوان شیعه: مجموعه مذاکرات با پرفسور هانری کربن (خسروشاهی) به زبان فارسی منتشر شده‌است. آقاى جوادعلی(خالد توفیق)آن را به زبان عربى ترجمه کرده تا مورد استفاده عرب زبانها نیز واقع شود.

  الشیعه در واقع گفتگویى است بین علامه طباطبایى و پرفسور هنرى کوربان فرانسوى که پاسخ علامه به سؤالات اعتقادى وى در زمینه توحید و ولایت می‌باشد. و بیشتر مسائل این کتاب حول مبدأ، عقیده و افکار شیعه و تاریخ آن می‌باشد.

  انگیزه تألیف

  هدف علامه از تألیف چنین کتابى اشاره به این که چطور محنت تشیع باعث ضرر عظیم به زندگى مسلمین گشته و منتهى به مشکلات عظیمى چون غایب شدن ولایت عامه اهل‌بیت و سقوط مرجعیت آن حضرات در حیات مسلمین گشته است.

  بحث با استاد کوربان تا آنجا پیش می‌رود که از ایشان نقل شده می‌گوید: به اعتقاد من مذهب شیعه تنها مذهبى است که توانسته است علاقه هدایت الهى بین الله و خلق را دائما حفظ کند و مفهوم ولایت را بصورت مستمر و ثابت حفظ نماید.

  از آنجایى که بسیارى از مطالب کتاب نیاز به توضیح دارد آقاى سید‌ ‎هادى خسروشاهى و شیخ على احمدى براین ترجمه‌ عربى حاشیه زده‌اند.

  کتاب حاضر دارای سه مقدمه است:

  1. مقدمه مترجم کتاب.
  2. مقدمه‌اى از سید‌ ‎هادى خسروشاهى در رمضان سال 1397 قمری در شهر قم نوشته است. وى در این مقدمه به ذکر حقانیت ولایت حضرت علی علیه‌السلام پرداخته؛ و وظایف شیعیان را در قبال مسئله امامت گوشزد کرده است. این مقدمه در چاپ اول کتاب ذکر نشده است و از چاپ دوم به بعد ضمیمه کتاب شده است.
  3. مقدمه‌اى از علامه در رابطه با جلساتى است که با استاد کوربان داشته است و سخنانى که کوربان درباره‌ى مذهب به حق شیعه بیان نموده.

  ساختار

  اصل کتاب از چهار بخش تشکیل یافته است:

  1. درباره چگونگى پیدایش شیعه و روش شیعه در علوم و فقه و تاریخ و تفسیر و فلسفه است.
  2. پیرامون سؤالات دکتر کوربان و جوابهایى است که علامه به آن اشاره کرده‌اند. بیشتر مسائل آن مربوط به بحث توحید و صفات بارى تعالى است و گاهى نیز در ارتباط با نبوت و ولایت مى‌باشد.
  3. ردى است بر نقدهایی که بر این کتاب زده شده، و یک سرى مسائل مانند چگونگى تفسیر قرآن به قرآن و خلقت ارواح قبل از ابدان و وحدت اسلامى و غیره می‌باشد.
  4. در مورد حاشیه‌هاى مفصل و توضیحاتى است که آقاى خسروشاهى داده‌اند. این حواشى بالغ بر 120 مورد می‌باشد که در خاتمه ذکرى از فهرست محتویات کتاب شده است.

  نسخه شناسى

  این نسخه، چاپ دوم مؤسسه ام القرى درسال 1418ق در یک جلد می‌باشد.که در قطع وزیرى و جلد گالینگور به چاپ رسیده است.

  منابع مقاله

  مقدمه و حواشی و متن کتاب


  وابسته‌ها