الرسائل التوحيدية

  از ویکی‌نور
  الرسائل التوحیدیة
  الرسائل التوحيدية
  پدیدآورانطباطبایی، سید محمدحسین (نویسنده)
  ناشرمؤسسة النعمان
  مکان نشربیروت - لبنان
  سال نشر1419 ق یا 1999 م
  چاپ1
  موضوعتوحید

  خدا - نامها

  فلسفه اسلامی
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BBR‎‏ ‎‏1392‎‏ ‎‏/‎‏ر‎‏5‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الرسائل التوحيديّة، جوهره همه آرا و انظار فلسفى و عرفانى حضرت علامه طباطبايى در توحيد است. اين مجموعه مشتمل است بر هفت رساله او در اين رسايل توحيد را در ذات، اسماء، افعال اثبات نموده و ظهور توحيد در وسايط بين حق و موجودات و ظهور توحيد در مرآت اتم كه انسان است، تبيين مى‌نمايد. اين رسايل براى اولین بار بعد از رحلت علامه و در سال 1415ق به زيور طبع آراسته شده‌اند و قبل از آن هرگز به طبع نرسيده بود.

  این مجموعه شامل رساله‌های زیر است:


  رسالة في التوحيد

  رسالة في ‌الأسماء

  رسالة في أفعال‌الله

  رسالة الوسائط

  الإنسان قبل الدنيا

  الإنسان في الدنيا

  الإنسان بعد الدنيا


  قبل از اين كه متن عربى اين سه رساله به چاپ برسد، يك بار بخش قابل توجهى از رساله «الإنسان بعد الدنيا» به اسم «حيات پس از مرگ» با ترجمه آقايان لاريجانى و نبوى در جلد اول يادنامه استاد شهيد مطهرى به چاپ رسيده است و همچنين در مجموعه رسائل علامه طباطبائى با عنوان «معاد، زندگى پس از معاد» به چاپ رسيده است و به صورت كامل هر سه رساله با عنوان «انسان از آغاز تا انجام» با ترجمه آقاى صادق لاريجانى به چاپ رسيده است.

  نسخه شناسى

  چهار رساله اول براى اولین بار در سال 1415ق توسط مؤسسۀ النشر الاسلامى وابسته به جامعه مدرسين حوزه علميه قم به چاپ رسيده است. و بعد از آن چندين مرتبه تجديد چاپ شده است.

  نسخه موجود در برنامه حاوى هفت رساله مذكور مى‌باشد كه در 311 صفحه در سال 1419ق توسط مؤسسۀ النعمان للطباعة و النشر در بيروت منتشر شده است.

  اين كتاب در قطع وزيرى و با جلد گالينگور مى‌باشد.

  منابع مقاله

  1. متن كتاب.
  2. فصلنامه قبسات، شماره 24.
  3. عرفان علامه طباطبايى، على شيخ‌الاسلامى.


  وابسته‌ها