الإنسان بعد الدنيا

  از ویکی‌نور
  الرسائل التوحیدیة
  الإنسان بعد الدنيا
  پدیدآورانطباطبایی، سید محمدحسین (نویسنده)
  ناشرمؤسسة النعمان
  مکان نشربیروت - لبنان
  سال نشر1419 ‌‎ق یا 1999 م
  چاپ1
  موضوعتوحید

  خدا - نامها

  فلسفه اسلامی
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BBR‎‏ ‎‏1392‎‏ ‎‏/‎‏ر‎‏5‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الإنسان بعد الدنيا تألیف علامه طباطبايى، یکی از هفت رساله‌ای است که تحت عنوان الرسائل التوحيدية به چاپ رسیده است. اين رسائل توحيد را در ذات، اسماء، افعال اثبات نموده و ظهور توحيد در وسايط بين حق و موجودات و ظهور توحيد در مرآت اتم كه انسان است، تبيين مى‌نمايد.

  رساله الإنسان بعد الدنيا نیز همانند دو رساله الإنسان قبل الدنيا و الإنسان فی الدنيا مراحل تكون و تطور انسان از آغاز تا انجام را بیان می‌دارند. این رساله بسیار مفصلتر از دو رساله الإنسان قبل الدنيا و الإنسان فی الدنيا بوده و پيرامون عمده مباحثى است كه در رابطه با معاد مطرح است، در شانزده فصل مباحثى؛ همچون موت، برزخ، حساب، شهدا، قيامت، شفاعت، ميزان، جزا، بهشت و جهنم و مباحث ديگرى را از طريق آيات و روايات مطرح و درباره آنها بحث مى‌كند.

  قبل از اين كه متن عربى اين سه رساله به چاپ برسد، يك بار بخش قابل توجهى از رساله «الانسان بعد الدنيا» به اسم «حيات پس از مرگ» با ترجمه آقايان لاريجانى و نبوى در جلد اول يادنامه استاد شهيد مطهرى به چاپ رسيده است و همچنين در مجموعه رسائل علامه طباطبائى با عنوان «معاد، زندگى پس از معاد» به چاپ رسيده است و به صورت كامل هر سه رساله با عنوان «انسان از آغاز تا انجام» با ترجمه آقاى صادق لاريجانى به چاپ رسيده است.

  وابسته‌ها