التبصير في‌الدين و تمييز الفرقة الناجية عن الفرق الهالكين

  از ویکی‌نور
  التبصير في‌ الدين و تمييز الفرقة الناجية عن الفرق الهالكين
  التبصير في‌الدين و تمييز الفرقة الناجية عن الفرق الهالكين
  پدیدآوراناسفراینی، شهفور بن طاهر (نویسنده) کوثری، محمد زاهد (مصحح)
  ناشرالمکتبة الأزهرية للتراث
  مکان نشرقاهره - مصر
  چاپ1
  موضوعاسلام - فرقه‌ها - متون قدیمی تا قرن 14

  اسماعیلیه - متون قدیمی تا قرن 14

  تاریخ - متون قدیمی تا قرن 14
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏236‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏5‎‏ت‎‏2‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  التبصير في‌ الدين و تمييز الفرقة الناجية عن الفرق الهالكين، تألیف ابوالمظفر اسفراينى كه به اختصار دربارۀ اعتقادات اهل حق كه به عقيدۀ مؤلف همان اهل سنتند، سخن گفته است.

  ساختار و گزارش محتوا

  در باب اول به کیفیت پيدايش فرق اسلامى و در باب‌هاى بعدى به اعتقادات فرقه‌هاى مختلف؛ چون شيعه، خوارج، معتزله، مرجئه، ضراريه، جهميه، بكريه، كراميه و مشبهه اشاره كرده‌است و در باب سيزدهم عقايد فرقى را كه به گمان وى از اسلام خارجند، بيان نموده، و در باب چهاردهم به مذاهب و اقوام قبل از اسلام چون بت پرستان، سوفسطاييان، دهريان، يهوديان و مسيحيان پرداخته، و در آخرين باب نظر اهل سنت را در مسائل مختلف كلامى بيان نموده، و فضايل آنان را ستوده است.

  اسفراينى در اين كتاب، فرق غير اهل سنت را سخت نكوهش مى‌كند و سعى بر آن دارد كه يگانگى آراء محدثان و فقهاى اهل سنت را چون شافعى، ابوحنيفه، مالك، اوزاعى، داوود اصفهانى، زهرى، ليث‌ابن‌ سعد و حتى احمد بن حنبل كه اختلافات بسيارى در عقايد و آراء وى با ديگر مذاهب اهل سنت وجود دارد، به اثبات رساند.

  نسخه شناسى

  اين اثر به كوشش محمد زاهد كوثرى در قاهره 1359ق1940/م و سپس در بغداد (1374ق1955/م) و در بيروت به كوشش كمال يوسف حوت(1403ق1983/م) به چاپ رسيد.

  نسخه حاضر در برنامه به كوشش محمد زاهد الكوثرى در قطع وزيرى با جلد شوميز در 183 صفحه برای بار نخست در سال 1359ق توسط انتشارات المكتبه الازهر للتراث، قاهره منتشر شده است.

  منابع مقاله

  1. ضيائى، على‌اكبر؛ دائرةالمعارف بزرگ اسلامى، جلد هشتم، ص324-325.
  2. مقدمه محمد زاهد الكوثرى بر كتاب.

  وابسته‌ها