البهجة المرضية علی ألفية ابن مالك

  از ویکی‌نور
  البهجة المرضیة علی ألفیة ابن مالک
  البهجة المرضية علی ألفية ابن مالك
  پدیدآورانابن مالک، محمد بن عبدالله (نویسنده)

  سیوطی، عبدالرحمن بن ابی‌بکر (نویسنده)

  حسینی دشتی، مصطفی (حاشيه نويس)
  عنوان‌های دیگرالفیه. شرح
  ناشراسماعيليان
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1388 ش یا 1430 ‌‎ق
  چاپ19
  شابک978-964-6397-13-2
  موضوعابن مالک، محمد بن عبدالله، 600؟ - 672ق. الفیه - نقد و تفسیر زبان عربی - نحو
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏PJ‎‏ ‎‏6151‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ ‎‏الف‎‏7025
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  البهجة المرضية على ألفية ابن مالك يا «النهجة المرضية»، تأليف جلال‌الدين عبدالرحمن سيوطى، اديب و دانشمند بزرگ قرن نهم هجرى (متوفاى 911ق)، يكى از مشهورترين شرح‌هاى مزجى بر اشعار الفيه ابن مالك (671 - 600ق) است. اين كتاب معمولا يكى از كتاب‌هایى است كه در پايه دوم حوزه تدريس مى‌شود. به‌طور كلى اين شرح از قديم تاكنون على‌رغم وجود كتاب‌هاى جديدى كه در زمينه ادبيات عرب توسط علما و ادباى عرب و غير عرب نگاشته شده، هنوز هم به‌عنوان مهم‌ترين كتاب درسى در حوزه شمرده مى‌شود.

  كتاب حاضر از بدو نگارش، مورد توجه خاص دانشمندان، زبان‌دانان و دانش‌پژوهان ادب عربى واقع شده و در حوزه‌هاى علمى مورد تدريس و تدرس و استفاده بوده است. به دليل اينكه مطالب كتاب، علمى و گاه مشكلات عبارتى داشته، از طرف اديبان و نحويان، تاكنون بيش از صد شرح و حاشيه بر آن نگاشته شده است.

  درباره اين كتاب مى‌توان به اين نكات اشاره نمود

  1. اين شرح، طبق گفته خود جناب سيوطى، شرحى لطيف و ظريف است به شكل شرح مزجى كه با متن الفيه تركيب يافته است.[۱]
  2. دومين ويژگى اين شرح عبارت است از نكته‌هاى جالب ادبى كه نسبت به شروح ديگرى كه در همان زمان نوشته شده، بارزتر و قابل توجه‌تر است.
  3. اين اثر با شرح خطبه الفيه شروع شده و شارح نكاتى را پيرامون اين خطبه شرح داده است و با شرح مباحث مختلف نحوى و صرفى ادامه يافته و با بحث ادغام به پایان رسيده است.
  4. شارح همچون ديگر نحويان برای بيان قواعد وارده در ابيات الفيه به شواهد چهارگانه قرآن كريم، حديث شريف، كلام قابل اعتماد عرب و شعر عربى قديم در موقعيت‌هاى گوناگون تمسك جسته است.
  5. اين شرح به‌دور از هرگونه اطناب و در جهت اهداف تعليمى نگاشته شده و عبارات متن (ابيات الفيه) با شرح به‌گونه‌اى تفكيك‌ناپذير آميخته است.

  كتاب حاضر با تحقيق و پاورقى مصطفى حسینى دشتى منتشر شده است. بيشتر پاورقى‌هاى كتاب، گاه به توضيح عبارات دشوار كتاب مربوط مى‌شود، گاه به رد ديدگاه شارح يا ماتن و حتى گاه به طعن و كنايه به او.[۲]

  پانويس

  منابع مقاله

  متن كتاب.

  وابسته‌ها