ترکیب، ترجمه و تلخیص مطالب ألفية ابن مالک

  از ویکی‌نور
  ترکیب، ترجمه و تلخیص مطالب ألفیة ابن مالک
  ترکیب، ترجمه و تلخیص مطالب ألفية ابن مالک
  پدیدآورانابن مالک، محمد بن عبدالله (نویسنده)

  آل‌بویه، علی (خلاصه کننده)

  آل‌بویه، علی (مترجم)
  عنوان‌های دیگرالفیه. فارسی. تلخیص
  ناشرعالمه
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1383 ش
  چاپ1
  شابک964-6798-02-0
  موضوعزبان عربی - نحو
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏PJ‎‏ ‎‏6151‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ ‎‏الف‎‏70422
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  تركيب، ترجمه و تلخيص مطالب الفيه ابن مالك، اثر على آل بويه، متن الفيه ابن مالك همراه با ترجمه فارسى، تركيب ابيات و تلخيص مطالب آن مى‌باشد كه در سال 1419ق، تدوين گرديده است.

  از جمله معتبرترين و كهن‌ترين متون ادبيات عرب، متنى است موسوم به الفيه ابن مالك كه وى امهات و اصول ادبيات عرب را در نحو و اندكى در علم صرف، در قالب هزار بيت شعر، به زبان عربى با وزنى شايسته، به نظم درآورده است.

  اين اثر، به نوبه خود از جهات متعدد داراى امتيازات مخصوص به خود است، به‌طورى كه توانسته است در طول ساليان مديد، منشأ خدمات ارزنده‌اى از اين جهت به حوزه‌هاى علوم اسلامی‌باشد. كتاب حاضر نيز متن الفيه به همراه ترجمه‌اى تقريبا روان به همراه تركيب مختصر و نيز دسته‌بندى مطالب و قواعد ارائه شده در هر فصل از آن، مى‌باشد.

  از آنجايى كه به اعتقاد مترجم، الفيه ابن مالك، بهترين و نافع‌ترين كتب منظومه در علم نحو بوده و شاهد اين مدعا، آن است كه تعليم و تعلم آن در بسيارى از مدارس حوزه‌هاى علميه و دانشگاه‌ها، متداول بوده و بر همين اساس، شروح زيادى بر آن نوشته شده است، وى نيز به انگيزه ارائه خدمتى به ادبيات عرب و برداشتن قدمى در اين راه، اقدام به ترجمه و ارائه اثر حاضر، نموده است.

  در پايان هر فصل، چكيده‌اى از مطالب آن كه در برخى موارد، به‌صورت نمودارى است، عرضه شده است.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب.


  وابسته‌ها