استاد مطهری و روشنفکران

  از ویکی‌نور
  استاد مطهری و روشنفکران
  استاد مطهری و روشنفکران
  پدیدآورانرحمتی،اکبر (گردآورنده)
  ناشرانتشارات صدرا
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشر1380ش.
  چاپهشتم
  شابک964-5600-57-x
  موضوعاسلام - تجديد حيات فکري مطهري، مرتضي، 1299 - 1358 - نظريه درباره روشن فکران
  کد کنگره
  ‏‎‏م‎‏6‎‏الف‎‏5 / 229 BP

  استاد مطهری و روشنفکران با گردآوری اکبر رحمتی، کتاب حاضر مشتمل بر مباحثی منتخب از کتب و دست‌نوشته‌های شخصی و منسوب به استاد، در خصوص نقد اندیشه‌های روشنفکران مسلمان می‌باشد که بر یک مقدمه و هفت بخش مشتمل است.

  در مقدمه، گردآورنده به علت نگارش کتاب پرداخته و به انتقاد دکتر عبدالکریم سروش مبنی بر انتشار دست‌نوشته‌های خصوصی استاد - بدون توجه به خصوصی بودن آنها - پاسخ گفته است.

  بخش اول به انتقاد استاد، از برداشت غلط برخی روشنفکران مسلمان از معجزه ختمیه اختصاص دارد.

  در بخش دوم، دست‌نوشته‌های خصوصی و منسوب به استاد، در نقد قسمتی از کتاب‌های «اسلام‌شناسی» و «از کجا آغاز کنیم؟» دکتر علی شریعتی آورده شده است.

  گفتنی است، آن چه در مورد این بخش موجب تعجب می‌باشد، وجود برخی عبارات و الفاظ توهین‌آمیز در آن است که به دور از منطق و سیاق قلم استاد می‌باشد.

  این نوشته‌های منسوب به استاد، توسط حجت‌الاسلام حسن یوسفی اشکوری در کتاب «نقدی بر کتاب «شهید مطهری افشاگر توطثه...» - بخش دوم کتاب‌شناسی حاضر، منبع شماره ۴۶۳-مورد نقد بررسی واقع شده است.

  در بخش سوم به تأثیرپذیری برخی روشنفکران مسلمان، از فلسفه حسی و مخالفت آنها با تفکر و تعمق در مسایل ماوراءالطبیعی اشاره می‌شود و دیدگاه‌های مهندس مهدی بازرگان در کتاب «راه طی شده» که مربوط به اثبات توحید است، نقد و بررسی می‌گردد.

  در بخش چهارم از نظر برخی روشنفکران درباره نهضت اسلامی انتقاد شده و طی آن، روحانیت، تنهاگروه صلاحیت‌دار برای رهبری جامعه اسلامی معرفی شده است.

  بخش پنجم مربوط به دیدگاه‌های استاد درباره علامه محمد اقبال لاهوری و بخش ششم و بخش ششم بیانگر مبارزه استاد با تفسیر مادی قرآن می‌باشد.

  بالاخره کتاب با انتقاد استاد از نظریه برخی روشنفکران مسلمان، مبنی بر مادیت تاریخ از نظر قرآن پایان می‌پذیرد.[۱]


  پانویس

  1. باقرزاده‌ی ارجمندی، میراحمد، ص30-31


  منابع مقاله

  باقرزاده ارجمندی، میراحمد، کتاب‌شناسی توصیفی استاد مرتضی مطهری، مؤسسه تحقیقاتی علوم اسلامی – انسانی دانشگاه تبریز (سه علامه تبریزی)، تبریز، چاپ اول، بهار1381ش

  وابسته‌ها