اخلاق اسلامی (یوسفیان)

  از ویکی‌نور
  اخلاق اسلامی(یوسفیان، نعمت‌الله)
  اخلاق اسلامی (یوسفیان)
  پدیدآورانیوسفیان، نعمت‌الله (نويسنده)

  الهامی‌نیا، علی‌اصغر (نويسنده)

  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. نمایندگی ولی فقیه. پژوهشکده تحقیقات اسلامی (تهيه کننده)
  ناشرسپاه پاسداران انقلاب اسلامی. نمایندگی ولی فقیه. اداره آموزش‌های عقيدتی سياسی
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1376ش
  چاپ1
  شابک-
  موضوعاخلاق اسلامی - احادیث - قرآن - اخلاق
  زبانفارسی
  تعداد جلد3
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏ی‎‏9‎‏الف‎‏3 247/8 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  اخلاق اسلامی اثر نعمت‌الله یوسفیان و علی‌اصغر الهامی نیا، کتابی است در بیان و تشریح مهم‌ترین فضائل و رذایل اخلاقی در دین اسلام.

  مکتب اسلام درزمینهٔ خودسازی انسان‌ها، برنامه ویژه‌ای دارد که انسان می‌تواند در سایه آن، از نظام فکری و اخلاقی درستی برخوردار شود، خویشتن و جایگاه خود را در جهان بشناسد، درباره نعمت‌هایی که به او ارزانی شده بیندیشد، اعمال و رفتار خود را محاسبه کند، خود را به فضیلت‌ها و اوصاف الهی و پسندیده بیاراید و از زشتی‌ها و کژی‌ها دوری جوید و از این راه، روح خود را آماده دریافت انوار رحمت الهی گرداند و هرچه بیشتر به بارگاه خداوند تقرب جوید[۱].

  اثر حاضر، دربردارنده مجموعه‌ای از فضیلت‌های انسانی- اسلامی در ارتباط باخدا، انسان و دیگران است که پایبندی به آن‌ها، شرط لازم حاکمیت اخلاق اسلامی در جامعه است و حیات معنوی جامعه اسلامی، درگرو آن فضیلت‌ها و پاسداری از حریم آن‌هاست[۲].

  این کتاب، در نظام آموزشی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، باهدف کمک به سازندگی معنوی و اخلاقی برادران پاسدار تدوین‌شده و در آن، مجموعه‌ای از فضیلت‌های اخلاقی، برای یک دوره آموزشی 51 ساعته، موردبحث قرارگرفته است[۳].

  مطالب کتاب، در سه جلد، سامان‌دهی شده است. جلد نخست، در هفده درس، موضوعاتی همچون رابطه اخلاق و ایمان[۴]، حسن خلق[۵]، بدخلقی[۶]، اهمیت نماز[۷]، پرهیز از ریا[۸] و... را در خود جای‌داده است. جلد دوم، درس هجده‌تا سی و چهارم را با موضوعاتی همچون دوری از بیهودگی[۹]، چشم‌پاکی[۱۰]، تواضع[۱۱]، تکبر[۱۲]، راست‌گویی[۱۳]، دروغ‌گویی[۱۴]، ناسزاگویی و بدزبانی[۱۵] و... دربردارد و آخرین جلد، مشتمل است بر درس سی و پنجم تا پنجاه و یکم، با موضوعاتی همچون: عیب‌جویی[۱۶]، مردم‌داری[۱۷]، یاری مظلوم[۱۸]، همسایه آزاری[۱۹]، فروخوردن خشم (کظم غیظ)[۲۰] و...

  ازجمله ویژگی‌های کتاب آن است که پس از پایان هر درس، خلاصه‌ای از مطالب مطرح‌شده در آن، در اختیار خواننده قرارگرفته و پس‌ازآن، پرسش‌های متناسب با مطالب درس، طرح گردیده است[۲۱].


  پانویس

  1. مقدمه، ج1، ص13- 14
  2. ر.ک: همان، ص14
  3. ر.ک: همان
  4. متن کتاب، همان، ص23
  5. همان، ص33
  6. همان، ص41
  7. همان، ص49
  8. همان، ص97
  9. همان، ج2، ص13
  10. همان، ص21
  11. همان، ص33
  12. همان، ص42
  13. همان، ص63
  14. همان، ص72
  15. همان، ص93
  16. همان، ج3، ص11
  17. همان، ص18
  18. همان، ص26
  19. همان، ص34
  20. همان، ص42
  21. ر.ک: همان، ج1، ص21- 22

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها