اجتهاد و تقلید (نمازی)

  از ویکی‌نور
  اجتهاد و تقلید (درس خارج)
  اجتهاد و تقلید (نمازی)
  پدیدآوراننمازی، عبدالنبی (نويسنده)
  ناشرمؤلف
  مکان نشرایران - قم
  چاپ1
  شابک-
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  اجتهاد و تقلید، تقریرات درس خارج فقه عبدالنبی نمازی(متولد1327ش) که در شرح مبحث «اجتهاد و تقليد» از کتاب «تحرير الوسيله» نوشتۀ امام خمینی(ره) و در سال تحصیلی حوزوی (1388-1387ش) ارائه شده است.

  این کتاب به همراه تقریرهای دیگر از درس‌های نمازی که در موضوع‌های «خمس، صلاة المسافر و صوم» انجام یافته است، آغازی برای کار او در تألیف مصباح الشريعة في شرح تحرير الوسيلة گشته است که به زبان عربی و در چندین جلد عرضه شده است. ویژگی‌های محتوایی کتاب حاضر را می‌توان در کتابشناسی مصباح الشریعه دید.

  شیوه‌ای که در درس‌نامه‌های کتاب حاضر دیده می‌شود، به روال معهود درس‌های خارج استادان در حوزه‌های شیعی است. این کتاب، مسأله‌محور است؛ بدین‌گونه که مسأله‌های متن تحریر الوسیله به ترتیب شماره‌های آن‌ها طرح گردیده، سپس، آرای فقهی عالمان -که از منابع استنباط فقهی شیعه برگرفته شده‌اند- به همراه مناقشه‌هایی که در مفاد مسأله انجام می‌پذیرد و با دیدگاه نمازی آورده می‌شوند.

  این کتاب از مسأله 15 تحریر الوسیله در مبحث «المأذون و الوكيل عن المجتهد فى التصرف فى الأوقاف أو الوصايا أو فى أموال القصر ينعزل بموت المجتهد» آغاز شده است و تا بررسی «تنبيهات واردشده در بحث تقيه» ادامه یافته است.[۱]‏البته، متن کتاب نیز جابه‌جایی دارد؛ به گونه‌ای که درس‌های ماه‌های فروردین تا خرداد سال 1388ش در آغاز کتاب آمده است و درس‌های ماه‌های مهر تا اسفند سال 1387ش در میانه کتاب درج شده است.[۲]

  این کتاب، افزوده‌هایی را نیز دربردارد که ربطی به محتوای اصلی کتاب ندارند؛ در آغاز برخی درس‌ها، مباحث متفرقه‌ای به مناسبت رخدادهای فرهنگی، سیاسی ایران و جهان اسلام ارائه شده است. همچنین، درس‌ها به همان شیوۀ محاوره‌ای که استادان به شاگردانشان آموزش می‌دهند، آورده شده‌اند. در آغاز هر درس نیز، شناسه‌ای از نام استاد و مسئولیت سیاسی او درج گردیده و روز، ماه و سال ارائه درس‌ها آمده‌اند. این‌ها افزوده‌هایی‌اند که با صورت‌بندی و تدوین یک کتاب آموزشی مناسبتی ندارند.[۳]‏البته، کاستی‌های آن در کار نهایی او در تألیف «مصباح الشريعة في شرح تحرير الوسيلة» برطرف شده است.

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص107،40
  2. ر.ک: همان، ص107،1
  3. ر.ک: همان، ص192،191،189

  منابع مقاله

  1. متن کتاب


  وابسته‌ها