أنوار الفقاهة في أحكام العترة الطاهرة: کتاب النكاح

  از ویکی‌نور
  أنوار الفقاهة: کتاب النکاح
  أنوار الفقاهة في أحكام العترة الطاهرة: کتاب النكاح
  پدیدآورانمکارم شیرازی، ناصر (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرکتاب النکاح
  ناشرمدرسة الإمام علي بن أبي‌طالب علیه‌السلام
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1425 ق
  چاپ1
  موضوعزناشویی (اسلام) فقه جعفری - قرن 14
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏7‎‏الف‎‏8‎‏ ‎‏1384‎‏الف
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أنوار الفقاهة في أحكام العترة الطاهرة: کتاب النكاح این کتاب در موضوع نكاح (ازدواج) به رشته تحرير درآمده است.

  اين مجموعه فقهى حاصل دروس خارج فقه آیت‌الله ناصر مكارم شيرازى است كه به همت برخى از شاگردان وى گردآورى شده و توسط مدرسه امام على بن ابى طالب(ع) قم منتشر گرديده است.

  آدرس منابع مورد استناد مؤلف در پاورقى و فهرست تفصيلى موضوعات در پایان کتاب آمده است.

  انگیزه تأليف

  آموزش شيوه فقاهت به شاگردان و استفاده اهل فن از فقه استدلالى.

  ساختار

  ديدگاه‌هاى امام خمینى در کتاب «تحرير الوسيلة» معيار ديدگاه‌هاى فقهى مؤلف است. به روش فقه استدلالى و با استفاده از آيات قرآن و روايات به نگارش درآمده و اقوال فقهاى معتبر شيعه در مسأله مورد نظر منعكس گرديده است.

  گزارش محتوا

  نخست تعريفى از نكاح و اهمیت و استحباب مؤكّد آن ارائه شده و سپس از منظرى قرآنى، فقهى، روايى و اجتماعى به ارزش و اهمیت آن پرداخته شده است. پس از آن نگارنده به مسائل مهمى درباره ازدواج همچون اوصاف و بايسته‌هاى همسر (زن و مرد) اشاره كرده و موضوعاتى چون مشاوره در امر ازدواج، آسان‌گیرى امر ازدواج، عروسى كردن در ايام مستحب سال، بيان احكام مربوط به افضاء، احكام استمتاع بردن از زنان، حكم وطى با دختر كمتر از 9 سال، احكام لمس نگاه كردن و لمس زنان محرم، حرمت نگاه به نامحرم، احكام زينت كردن و آرايش نمودن زنان، احكام دست دادن با زنان نامحرم از روى لباس، وجوب پوشش و حجاب برای زنان در قبال نامحرم و بررسى آيات و روايات در این زمینه، موارد جواز نگاه كردن به زنان در هنگام خواستگارى و احكام شنيدن صداى زن نامحرم را به تفصيل بيان كرده است. نگارنده در این قسمت از ديدگاهى فقهى به آنها نگريسته است.

  در بخش بعدى کتاب به مسائل فقهى مربوط به عقد نكاح پرداخته و معتبر بودن و لزوم انشاء لفظى در نكاح و ديدگاه فقهاى شيعه را در این باره بيان كرده است.

  در همین زمینه نگارندهبه حكم نوشتن صيغه عقد، قرائت صيغه عقد نكاح به زبان عربى، بررسى صيغه قبول و ايجاب عقد نكاح، الفاظ ايجاب و قبول در صيغه نكاح، وكالت و ولايت زوج و زوجه در انشاء عقد نكاح، شروط عاقد در عقد نكاح و لزوم و اعتبار عقل در وى اشاره نموده است. در ادامه به مبحث خيار در عقد نكاح اشاره نموده و خيار در مهريه، عدم فرق در ازدواج دائم و موقت از لحاظ شرائط و قواعد حاكم بر عقد نكاح و شرط اختيار زوجين در صحت عقد نكاح و احكام آنها را از منظر فقهاى شيعه بررسى مى‌نمايد.

  فصل بعدى کتاب مربوط به اولیاء عقد مى‌باشد كه در آن به بحث درباره ولايت پدر و جد بر زوجين در عقد نكاح و عدم ولايت مادر و برادر در این زمینه، مستقل بودن دختر باكره و غير باكره در انعقاد عقد نكاح، استقلال پدر و جد پدرى در ولايت در عقد نكاح، شروط صحت تزویج ولى برای عقد نكاح، علل فساد عقد نكاح در ولايت پدر، شرايط عقد فضولى نكاح و موارد صحت و فساد این نوع عقد در نكاح، شرايط دو طرف عقد نكاح برای اجراى عقد فضولى و تبعات بطلان عقد فضولى نكاح پرداخته است.

  در بخش ديگر، مصاديق ازدواج حرام مطرح شده و كسانى كه ازدواج با آنها حرام است معرفى شده‌اند و در صورت حرام بودن ازدواج احكام فرزندى كه از این نوع ازدواج به ثمر مى‌آيد و ولدالزنا بودن آن مشخص شده است.

  نگارنده از منظرى روايى به اسباب حرمت ازدواج پرداخته و مصاديق زنا و ارث بردن فرزند حاصل از زنا و قواعد فقهى مربوط به آن را بيان مى‌كند.

  در فصل آخر کتاب، احكام شيردادن و ارتباط آن با نسب فرزند و شرايط رضاعت مطرح شده و مدت زمان شير دادن به كودك، احكام محرمیت و عدم محرمیت بر اثر رضاعت، مستحبات رضاعت و ساير مسائل فقهى مربوط به شير دادن و رضاعت مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است.

  وابسته‌ها