أعلام الهداية: الإمام علي بن محمد الهادي عليه‌السلام

  از ویکی‌نور
  أعلام الهداية: الإمام علي بن محمد الهادي عليه‌السلام
  أعلام الهداية: الإمام علي بن محمد الهادي عليه‌السلام
  پدیدآورانالمجمع العالمی لاهل البیت(ع) (نویسنده)
  ناشرمجمع جهانی اهل بیت(ع)
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۴۲۲ق
  چاپاول
  زبانعربی
  کد کنگره
  ‏BP36/الف6

  أعلام الهداية: الإمام علي بن محمد الهادي عليه‌السلام پژوهشی است درباره زیست‌نامه و شخصیت و امامت امام هادی(ع)، امام دهم شیعیان. در این کتاب که با رویکرد کلامی نوشته شده، تلاش شده است تا ابعاد شخصیت امام هادی به صورتی روان و به دور از زیاده گویی و حاشیه پردازی و با بهره بری از کتاب‌های تاریخی و حدیثی عامه و خاصه، ترسیم شود. نویسندگان، تلاش کرده‌اند تا به پرسش‌هایی که در اذهان مردم درباره امام وجود دارد پاسخ دهند و امامت و شایستگی‌های آن حضرت را بر این مقام به اثبات برسانند.

  کتاب در چهار باب تنظیم شده و هر بابی دارای چندین فصل است:

  در باب نخست، امام هادی(ع) در یک نگاه و شخصیت وی از زبان بزرگان و رجال دینی معرفی شده و نمودهایی از فضایل انسانی آن حضرت مانند کرم، زهد، کار کردن، عبادت و اجابت دعا بازگو شده است.

  باب دوم به زیستنامه امام و تحولات و مراحل زندگانی امام اختصاص دارد. در این باب که از کودکی امام شروع شده، حضور امام در کنار پدرش و حوادث این دوره، و خلفای معاصر آن حضرت گزارش شده است.

  باب سوم درباره سیر حرکت رسالی اهل بیت تا دوران امام هادی(ع) و حاکمان آن روزگار و موضع امام درباره تحولات سیاسی و حاکمان و برخوردهای سخت حاکمان با امام و شورش‌ها و قیام‌های آن زمان و حرکت علویون و خطوط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و موقعیت و موضع امام در برابر آنها و برخوردهای بنی عباس با امام است.

  باب چهارم درباره نیازها و مطالبات دوران امام هادی و رفتار ستجیده امام در برابر این خواست‌ها، از قبیل پرهیز از تحریک حاکمان، پاسخ گویی به شبهه‌های دینی و تلاش برای گسترش اندیشه و افکار خود، و کوشش برای تأسیس جمعیت صالح و رویارویی با غالیان، و آموزش زیارت‌های جامعه و غدیر است. معرفی مدرسه امام هادی و میراث علمی آن حضرت، از قبیل تفسیر و کلام و فقه و اخلاق و تلاش‌های فرهنگی و اصحاب امام، پایان بخش این باب و کتاب است.[۱]

  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص39-40


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.


  وابسته‌ها