آرام بخش دلها در مصیبت و بلاها

  از ویکی‌نور
  آرام بخش دلها در مصیبت و بلاها
  آرام بخش دلها در مصیبت و بلاها
  پدیدآورانشهید ثانی، زین‌‎الدین بن علی (نويسنده) واسطی، عبد الحمید (مترجم)
  عنوان‌های دیگرمسکن الفؤاد عند فقد الأحبة و الأولاد. فارسی
  ناشرمؤسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام
  مکان نشرایران - مشهد مقدس
  سال نشر1392ش
  چاپ3
  شابک978-600-91016-0-3
  موضوعاحادیث اخلاقی - اخلاق اسلامی - صبر (اخلاق اسلامی)
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ش9 م5041 248 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  آرام بخش دل‌ها در مصیبت و بلاها، ترجمه کتاب «مسكن الفؤاد عند فقد الأحبة و الأولاد» از تألیفات عالم بزرگ شیعی در قرن نهم هجری، زین‌الدین احمد بن علی جبعی عاملی، معروف به شهید ثانی (911-966ق) است که به قلم عبدالحمید واسطی، به فارسی برگردان شده است.

  «مسکن الفؤاد» در موضوع دستورات پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) در مصائب و مقامات اهل بلا و پاداش‏هاى آنان است. شهید این کتاب را در سال 954ق، نگاشته و علت آن نیز مرگ فرزندان او بوده؛ به‌طورى‌که تمام پسران او در چند سال اول زندگى از دنیا مى‌رفته‌اند و شهید پس از فوت فرزندش محمد براى آرامش دادن به خود و نزدیکان و تمام کسانى که مصیبت مى‌بینند، کتاب مسكن الفؤاد عند فقد الأحبة و الأولاد را تألیف کرد.

  به‌جهت آماده‌سازی محتوا برای فهم بهتر و اثرگذاری بر مخاطب، در قسمت «مقدمه»، جملات کوتاهی اضافه شده که با علامت [] مشخص شده و در برخی عبارات، جابه‌جایی صورت گرفته و در بعضی از روایات تکرارشده در بخش‌ها، به ترجمه یک روایت اکتفا شده است. پس از ترجمه نیز جملات با توجه به فضای فارسی، ویرایش و بازسازی اجمالی شده است[۱].

  مترجم سعی فراوانی برای رعایت اصل امانت در ترجمه نموده و درعین‌حال، ترجمه‌ای سلیس و روان از متن ارائه داده است. به‌منظور آشنایی بیشتر با نوع و سبک ترجمه، به بخشی از آن اشاره می‌شود:

  متن:

  «فلما كان الموت هو الحاديث العظيم و الأمر الذي هو علی تفريق الأحبة مقيم و كان فراق المحبوب يعد من أعظم المصائب، حتی يكاد يزيغ له قلب العاقل و الموسوم بالحدس الصائب، خصوصا و من أعظم الأحباب الولد، الذي هو مهجة الألباب»[۲].

  ترجمه:

  «مرگ، پدیده‌ای با آثاری بسیار سنگین است، چیزی که به‌طور دائم، سبب جدایی محبوبان از یکدیگر می‌شود؛ جدایی‌ای که از سنگین‌ترین مصیبت‌هاست؛ سنگینی‌ای که می‌تواند قلب و دل انسان عاقل و هوشمند را کور کند. از سوی دیگر، محبت فرزند، شدیدترین محبت‌هاست؛ فرزندی که پاره جگر انسان است»[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: سخن مؤلف، ص11
  2. ر.ک: جبعی عاملی، علی بن احمد، ص18
  3. ر.ک: سخن مؤلف، ص10

  منابع مقاله

  1. سخن مؤلف،
  2. جبعی عاملی، علی بن احمد، «مسكن الفؤاد عند فقد الأحبة و الأولاد»، قم، مؤسسة آل‌البيت(ع) لإحياء التراث، الطبعة الثانية، 1428ق.
  3. [مسكن الفؤاد عند فقد الأحبة و الأولاد]


  وابسته‌ها