مدیرشانه‌چی، کاظم

  از ویکی‌نور
  (تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
  مدیرشانه‌چی، کاظم
  نام مدیرشانه‌چی، کاظم
  نام‌های دیگر
  نام پدر
  متولد 1304ش
  محل تولد مشهد
  رحلت ۲۳ اردیبهشت سال ۱۳۸۱ش مصادف با ۲۹ صفر ۱۴۲۳ق
  اساتید هاشم قزوینى

  آیت‌الله محمدهادى میلانى

  مجتبى قزوینى

  الهى قمشه‌اى

  برخی آثار شرح جمل العلم و العمل (ابن براج)

  فرهنگ فرق اسلامی

  المسائل الجارودیة

  تاریخ حدیث

  درایه الحدیث

  علم الحدیث

  کد مؤلف AUTHORCODE04273AUTHORCODE

  کاظم مدیرشانه‌چى (۱۳۰۴-۱۳۸۱ش)، پژوهشگر و اندیشمند و حدیث‌پژوه شیعه، استاد دانشکده‌ی الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد، دارنده اجازه اجتهاد و روایت از مرحوم آیت‌الله حاج میرزا حسین فقیه سبزواری

  ولادت

  در سال 1304ش در شهر مقدس مشهد دیده به جهان گشود. پدر ایشان از تاجران مشهور مشهد بود و مادرشان دخیر میرزا احمد مدرس یزدى از خانواده‌اى روحانى بود.

  تحصیلات

  وى از همان دوران کودکى خواندن و نوشتن را از مکتب‌خانه فراگرفت و پس از گذراندن دوره ابتدایى و دبیرستان، در بیست سالگى براى ادامه تحصیل وارد حوزه شده و در مدرسه خیران خان مشهد، مشغول شد و از محضر اساتیدى چون ادیب نیشابورى و محقق نوقانى، ادبیات عرب را فراگرفت و شرح لمعه در از محضر احمد مدرس یزدى آموخت. او همچنین در محضر اساتید دیگرى چون شیخ هاشم قزوینى، آیت‌الله محمدهادى میلانى، شیخ مجتبى قزوینى و مرحوم الهى قمشه‌اى زانوى ادب زد و از خرمن علم و معرفت هر یک خوشه‌ها چید.

  وى که از فعالان فرهنگى مى‌باشد، قبل از اقلاب در مجله آستان قدس رضوى مطلب مى‌نوشت و بعد از انقلاب هم از اعضاى هیئت تحریریه مجله مشکوه به شمار مى‌آمد. وى همچنین پس از تأسیس دانشکده الهیات، در سال 1337ش از اساتید آن دانشکده به شمار آمد.

  او که به جمع‌آورى کتب خطى مشغول بود، به کشورهاى گوناگونى سفر کرد که مى‌توان به سفر به روسیه، ازبکستان، آذربایجان، تاجیکستان، مصر، ترکیه، سوریه، اردن، لبنان، مراکش، ایتالیا، اسپانیا، پاکستان و بازدید از کتابخانه‌هاى معتبر آن‌ها و فیش‌بردارى و تهیه فهرست آثار برگزیده اسلامى اشاره کرد.

  وفات

  وى پس از عمرى تلاش در عالم علم، در ۲۳ اردیبهشت سال ۱۳۸۱ش مصادف با ۲۹ صفر ۱۴۲۳ق در سن 77 سالگی درگذشت و در حرم امام رضا(ع) به خاک سپرده شد.

  آثار

  1. آیات الاحکام؛
  2. القرآن و الطب الحدیث؛
  3. تاریخ حدیث؛
  4. چهل حدیث حضرت على(ع)؛
  5. سنن النبى(ص)؛
  6. علم الحدیث؛
  7. درایة الحدیث
  8. مجموعه رسایل فلسفى؛
  9. ترجمه و شرح تبصرة المتعلمین
  10. تاریخچه ادوار منطق
  11. تاریخ فقه مذاهب اسلامی
  12. مزارات خراسان
  13. روش استنباط
  14. کتاب و کتابخانه در اسلام
  15. پژوهشی درباره حدیث و فقه و.....

  وابسته‌ها