طبقات مفسران شیعه

از ویکی‌نور

طبقات مفسران شیعه
NUR11166J1.jpg
پدیدآورانعقیقی بخشایشی، عبدالرحیم (نویسنده)
عنوان‌های دیگرمشتمل بر معرفی بی از 2000 تن از مفسران و مترجمان عالیقدر شیعه و گرایش تفسیری آنان و مزین با 200 تصویر نایاب از شخصیتهای قرآنی
ناشردفتر نشر نويد اسلام
مکان نشرقم - ایران
سال نشر1387 ش
چاپ4
شابک964-7907-47-8
موضوعتفاسیر

مفسران شیعه - سرگذشت‌نامه

کتاب‌شناسی
زبانفارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏92‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏7‎‏ط‎‏2‎‏ ‎‏1382
کتابخوانمطالعه و دانلودطبقات مفسران شيعه نوشته حجت‌الاسلام دكتر عبدالرحيم عقيقى بخشايشى به زبان فارسى نگاشته شده است. اين كتاب به معرفى مفسران قرن اول هجرى و تفاسير ايشان تا مفسران قرن حاضر مى‌پردازد.

كتاب به ترتيب قرون، به معرفى مفسران شيعه پرداخته و در واقع نشانگر تلاش و توجه عالمان شيعى در طول قرون و اعصار به معارف قرآنى است.در اين اثر ارزشمند شرح‌حال 2002 تن از مفسران شيعه فراهم آمده و عالمان بزرگى بر آن تقريظ نگاشته‌اند.(براى شناخت تفصيلى اين كتاب به كتاب‌شناسى دورۀ پنج‌جلدى آن مراجعه كنيد.)

ساختار

در ابتداى كتاب تقريظات تنى چند تن از عالمان معاصر دربارۀ اين كتاب به همراه تصوير لوح سپاس مديريت حوزۀ علميه قم در ابتداى كتاب درج شده است.پيشگفتار مؤلف، و بخش‌هاى ذيل ساختار كتاب را شكل مى‌دهند:تدوين و گردآورى قرآن، علوم و معارف پيش‌نياز مفسر قرآن، اعترافات دانشمندان خارجى، طبقات و ادوار تاريخى مفسران، سلسله نور و روشنگرى، على(ع)صدر المفسرين، حضرت فاطمه(س) و تفسير قرآن، امام حسن مجتبى(ع) در پيشگاه قرآن، امام حسين‌ عليه‌السلام و تفسير قرآن، امام سجاد(ع) و تفسير قرآن، امام محمد باقر(ع) و تفسير قرآن، امام جعفر صادق(ع) و تفسير قرآن، امام موسى بن جعفر(ع) و تفسير قرآن، امام رضا(ع) و تفسير قرآن، امام محمدتقى(ع) و تفسير قرآن، امام على النقى الهادى(ع) و تفسير، امام حسن عسکری(ع) و تفسير قرآن.

پس از آن به ترتيب قرون اسلامى، از قرن اول هجرى تا قرن پانزدهم هجرى به معرفى مفسران و تفاسير شيعه پرداخته مى‌شود.ذيل هريك از عناوين فوق موضوعات فراوانى وجود دارد.

بخش آخر كتاب «سخن پايانى و شكرگذارى» عنوان يافته است.در انتهاى كتاب فهرست منابع و مآخذ، اعلام و اشخاص، اماكن و فهرست مطالب كتاب به همراه آثار منتشر شده و منتشر نشده مؤلف، آثارى كه از ايشان به زبانهاى خارجى ترجمه شده و نيز تصحيحات و تخريجات منتشر شده ايشان معرفى شده است.

نسخه‌شناسى

نویسنده كتاب آقاى حجت‌الاسلام عبدالرحيم عقيقى بخشايشى است. اين كتاب قبل از اين در مجموعه‌اى پنج‌جلدى منتشر شده بود اما در اين چاپ آن مجموعه در يك مجلد گردآورى شده و در اختيار خواننده قرار گرفته است.ظاهرا نقايصى كه در چاپ قبلى كتاب وجود داشت تا حدودى در اين چاپ مرتفع گشته است.وجود اغلاط چاپى، فقدان ويرايش دقيق و نيز نبود فهرستهاى فنى جزء نقايص طبع قبلى كتاب به شمار رفته كه در اين چاپ تا حدودى برطرف شده است.

علاوه‌بر اين شماره مفسران از 2006 مفسر(در چاپ قبلى) به 2002 مفسر در چاپ فعلى تقليل يافته، اما تعداد منابع و مآخذى كه در چاپ گذشته 173 عنوان معرفى شده بود در اين چاپ به 506 عنوان افزايش يافته است.

مضاف بر اين ارائه فهرستى جامع از منابع و مآخذ، اعلام و اشخاص، اماكن از وجوه تمايز اين چاپ با چاپ قبلى به شمار مى‌آيد.گذشته از اين‌كه در اين چاپ مطالب به صورت دائرةالمعارفي(ستونى) منظم گرديده و پانوشت‌ها و منابع كتاب بصورت پاورقى در ذيل صفحات درج شده است.

اين كتاب در قطع وزيرى با جلد گالينگور در 1344 صفحه براى بار سوم (بار اول با رفع نقايص مذكور و افزودهاى جديد) در سال 1382‌ش از سوى انتشارات «دفتر نشر نويد اسلام» قم منتشر شده است.


منابع مقاله

  1. متن كتاب
  2. بهاءالدين خرمشاهى، دانشنامه قرآن، ج دوم، ص 1405

وابسته‌ها

طبقات مفسران شيعه (5 جلدى)