مصباح الشريعة في شرح تحرير الوسيلة، صلاة المسافر

  از ویکی‌نور
  ‏ مصباح الشريعة في شرح تحرير الوسيلة، صلاة المسافر
  مصباح الشريعة في شرح تحرير الوسيلة، صلاة المسافر
  پدیدآورانموسوی خمینی، سید روح‌الله (نويسنده) نمازی، عبدالنبی (نويسنده)
  ناشرمؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمینی(س)
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشر1377ش
  موضوعفقه جعفری - رساله عمليه، نماز مسافر
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏ ‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏خ‎‏8‎‏ ‎‏ت‎‏30239‎‏ ‎‏1377
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE06116AUTOMATIONCODE

  مصباح الشريعة في شرح تحرير الوسيلة: صلاة المسافر، شرح آیت‌الله عبدالنبی نمازی (متولد 1327ش) بر کتاب فقهی «تحرير الوسيلة» امام خمینی(ره) است. این اثر در چندین جلد به زبان عربی منتشر شده که در این جلد مبحث «صلاة المسافر» مطرح شده است.

  یکی از کتاب‌های فقه معاصر شیعه کتاب تحریر الوسیلة امام خمینی(ره) است‌. همان‌گونه که شهید اول ابن مکی عاملی (متوفی 787ق) کتاب اللمعة الدمشقیة را در زندان شام در قرن هشتم نگارش نمود، امام خمینی(ره) کتاب تحریر الوسیلة را در دوره‌ای که در شهر بورسای ترکیه در سال 1343ش در تبعید به سر‌ می‌برد، با کمترین منابعی که در دست داشت نگاشت. امام خمینی(ره) در مقدمه می‌نویسد: در گذشته حاشیه‌ای بر کتاب وسیلة النجاة مرحوم ابوالحسن اصفهانی نوشته بودم‌ و اکنون‌ با استفاده از فرصت به‌دست‌آمده‌ [در تبعید] بر آن شدم حاشیه‌ای را به‌صورت جداگانه و مستقل برای استفاده بهتر و بیشتر تدوین کنم[۱]‏.

  نویسنده شرح کتاب صلاة المسافر از تحریر الوسیلة را در تاریخ پانزدهم ماه جمادی‌الاولی 1416 روز میلاد زینب کبری(س) مصادف با نهم مهر 1374 آغاز کرده‏ و در تاریخ 1418 مصادف با 22 مرداد 1376 به اتمام رسانیده است. وی از خداوند مسألت نموده که بتواند یک دوره کامل فقه را شرح نماید[۲]

  شرح آیت‌الله نمازی به سبک رایج با ذکر متن تحریر الوسیله در بالای صفحه و شرح در ذیل آن ارائه شده است. شارح در هر موضوع با نقد دیدگاه‌های مختلف، موضوع را مورد ارزیابی قرار داده و نظر خویش را با «اقول» مطرح کرده است.

  فهرست مطالب در انتهای کتاب و آدرس آیات و روایات و مستندات مطالب در پاورقی‌های کتاب ذکر شده است.

  پانویس

  1. ر.ک: عبادی، صادق، ص107-106
  2. ر.ک: مقدمه، ص5؛ متن کتاب، ص260

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. عبادی، صادق، «نگاهی به کتاب دلیل تحریر الوسیلة للامام الخمینی کتاب الوقف»، پایگاه مجلات تخصصی نور: فصلنامه وقف میراث جاویدان، تابستان 1388، شماره 66، صفحه 106 تا 109.

  وابسته‌ها