سه رساله أسرار العارفین، شراب العاشقین، المنتهی

از ویکی‌نور
سه رساله أسرار العارفين، شراب العاشقين، المنتهي
NUR92938J1.jpg
پدیدآورانحمزه فنصوری (نویسنده)

ذکرگو، اميرحسين (محقق)

حاجي مهدي، ليلا (محقق)

ذکرگو، اميرحسين (مترجم)

حاجي مهدي، ليلا (مترجم)
ناشرمرکز پژوهشي ميراث مکتوب
مکان نشرايران - تهران
سال نشر1397ش.
چاپيکم
موضوععرفان - آسياي جنوب شرقي
عرفان
تصوف
زبانفارسي
کد کنگره
‏/ح9س9 / 286 BP
نورلایبمطالعه و دانلود


سه رساله أسرار العارفين، شراب العاشقين، المنتهي، اثر حمزه فنصوری صوفی و ادیب نامدار مالایی در سده ۱۰ق، با تحقیق و ترجمه امیرحسین ذکرگو و لیلا حاجی ‌مهدی تاجر در مباحث حکمی و عرفانی.

اسرار العارفین

رساله‌ای به نثر است که تقریباً به شیوه ترجمان الاشواق ابن ‌عربی، لمعات فخرالدین عراقی و لوایح جامی نوشته شده است و بیشتر به مباحث وجودشناسانه و معرفت‌شناسانه می‌پردازد[۱]. این رساله با حمد و ثنای پروردگار و تأکید بر اهمیت کسب معرفت الهی و دعا برای منور شدن قلوب سالکین و نیل عارفین به اسرار الهی آغاز می‌شود. در انتهای نسخه عنوان مفصل رساله چنین ثبت شده است: «اسرار العارفین فی بیان علم السلوک و التوحید». اسرار العارفین مشتمل بر 62 بند است که در آنها خطاب به سالکین راه حق، منازل و مراتب عشق روحانی و صفات ربانی، مطالبی درج شده است[۲].

شراب العاشقین

از مقدمه شراب العاشقین چنین برمی‌آید که احتمالا این رساله اولین رساله حمزه بوده است. نویسنده در ابتدای شراب العاشقین اعلام می‌کند که این کتاب را برای آن به زبان مالایی تدوین کرده تا آنان که دانش عربی و فارسی ندارند بتوانند از آن بهره گیرند. او سپس خطاب به آن دسته از سالکین که می‌خواهند شراب عشق الهی را بچشند اعلام می‌کند که باید جرعه‌ای از «شراب العاشقین» بنوشند تا ایشان را در مسیرشان یاری کند. این رساله مشتمل بر هفت باب است که در قالب شصت‌ویک بند تدوین شده‌اند. تمرکز رساله شراب العاشقین بر چهار اصل «شریعت، طریقت، حقیقت و معرفت» قرار گرفته است و در کنار این چهار اصل به اهمیت «عشق» و «شکر» و داشتن پیر راهدان تأکید شده است[۳].

المنتهی

المنتهی (ره‌یافته) آخرین و کوتاه‌ترین رساله حمزه فنصوری است که در آن مباحث عرفانی به‌گونه‌ای موجز و فشرده و درعین‌حال عمیق مورد بحث قرار گرفته است[۴]. المنتهی مشتمل است بر سی‌ویک بند و معطوف است بر مراتب، مشکلات و دغدغه‌های موجود در طی مسیر روحانی[۵].

پانویس

  1. ر.ک: لاجوردی، فاطمه، ج21، ص377
  2. ر.ک: مقدمه، ص11
  3. ر.ک: همان، ص12
  4. ر.ک: لاجوردی، فاطمه، ج21، ص377
  5. ر.ک: مقدمه، ص13

منابع مقاله

  1. مقدمه کتاب.
  2. لاجوردی، فاطمه، «دایرة‎المعارف بزرگ اسلامی»، زیر نظر کاظم موسوی بجنوردی، ج21، تهران، مرکز دایرة‎المعارف بزرگ اسلامی، چاپ اول، 1388.

وابسته‌ها