امام خمینی(ره) از دیدگاه مقام معظم رهبری

  از ویکی‌نور
  امام خمینی(ره) از دیدگاه مقام معظم رهبری
  امام خمینی(ره) از دیدگاه مقام معظم رهبری
  پدیدآورانبهرامی، قدرت‌الله (نویسنده)
  ناشرسپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نمايندگی ولی فقيه، مرکز تحقيقات اسلامی
  مکان نشرتهران - ایران
  چاپ1
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE04137AUTOMATIONCODE

  امام خمينى(ره) از ديدگاه مقام معظم رهبرى ، اثر قدرت‌الله بهرامى، كتابى است كه به بررسى شخصيت امام خمينى(ره) از ديدگاه مقام معظم رهبرى پرداخته است.

  مطالب اين كتاب، در پنج فصل تدوين شده است. فصل اول با عنوان جامعيت امام خمينى(ره) شامل «ابعاد روحى و معنوى»، «ابعاد فكرى» و «ابعاد عملى - رفتارى» آن شخصيت بزرگوار مى‌شود.

  همين جامعيت او بود كه ميليون‌ها نفر، مشتاقانه آمدنش را جشن گرفتند و هزاران نفر جان و مالشان را فداى راهش نمودند و همه سختى‌ها را به جان خريدند و سرانجام ميليون‌ها نفر در خرداد 68 در بزرگ‌ترين تشييع جنازه تاريخ بشريت، او را بدرقه كردند.[۱]

  جامع‌نگرى امام خمينى، فصل دوم اين كتاب است كه به «شناخت كشورهاى استكبارى»، «شناخت جريان‌هاى انحرافى»، «شناخت تاريخ معاصر ایران» و «زمان‌شناسى امام» پرداخته است.

  در فصل سوم با عنوان احياى ارزش‌هاى اسلامى توسط امام، به «احياى احكام الهى»، «احياى عزت اسلامى» و «بزرگداشت شعائر اسلامى» اشاره شده است.

  منظور از احياى ارزش‌هاى اسلامى، طرح مجدد احكام الهى، عزت و شعائر اسلامى است كه طى قرن‌هاى متمادى به دلايل گوناگون، به فراموشى سپرده شده‌اند. يكى از هنرهاى بزرگ امام راحل كه هدف انقلاب اسلامى نيز بشمار مى‌رفت، احياى ارزش‌هاى اسلامى بود. واقعيت آن بود كه طى صدها سال حكومت ستمگران بر اين كشور، فقط نامى از ارزش‌ها و اصول اسلامى باقى مانده بود؛ تا جايى كه در اواخر حكومت پهلوى، تاريخ هجرى شمسى كه نماد اسلامیّت كشور بود، حذف شد و تاريخ شاهنشاهى جاى آن را گرفت و اگر وضع به همين صورت پيش مى‌رفت، زمانى طول نمى‌كشيد كه نام اسلام نيز از اين سرزمين رخت برمى‌بست.[۲]

  فصل چهارم نيز به مردم‌دارى امام پرداخته است كه دربرگيرنده «مردم در نگاه امام»، «احترام به اقشار مردم»، «عشق و علاقه به مردم» و «تجليل و بزرگداشت زنان» است.

  و در فصل آخر؛ يعنى خط امام، «ويژگى‌هاى خط امام خمينى(ره)» و «تداوم راه و خط امام» بررسى شده است.

  در پايان نيز نتيجه مباحث كتاب در چند سطر بيان شده است. مؤلف در اين‌باره مى‌گويد: «مقام معظم رهبرى، در ابتدا شخصيت حضرت امام را در ابعاد گوناگون به‌طور كامل معرفى مى‌كند و معتقد است چنين شخصيت باعظمتى مى‌تواند يك الگوى تمام‌عيار براى مسلمانان و آزادى‌خواهان جهان باشد. سپس نگرش جامع آن حضرت را درباره مسائل داخلى و خارجى بيان مى‌كند و نتيجه مى‌گيرد كه آن بزرگوار يك انسان تك‌بعدى نبود، بلكه همه مسائل را از ديدى فراى ديد افراد عادى مى‌ديد.

  احياى اسلام و ارزش‌ها و شعائر اسلامى كه طى قرون متمادى دچار كاستى‌هاى فراوان شده بود، آن عالم غيرتمند دين را به صحنه آورد و بزرگ‌ترين انقلاب اسلامى جهان كه به‌واقع ظهور مجدد اسلام در قرن بيستم بود را به وجود آورد و به مسلمانان جهان كه قرن‌هاى طولانى مورد تحقير قرار گرفته بودند، عزت و كرامت و شوكت بخشيد و برق اميد را در دل‌هاى آنان دميد و خودباختگى فرهنگى و فكرى آنها را به اميدوارى تبديل كرد».[۳]

  كتابنامه، در پايان كتاب آمده است.

  پانويس

  1. متن كتاب، ص13
  2. همان، ص85
  3. متن كتاب، ص153

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب.

  وابسته‌ها