امام خمینی(س) از نگاه نخبگان جهان

  از ویکی‌نور
  امام خمینی(س) از نگاه نخبگان جهان
  امام خمینی(س) از نگاه نخبگان جهان
  پدیدآورانمؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) (گردآورنده) داستانی بیرکی، علی (گردآورنده)
  ناشرمؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1387 ش
  چاپ4
  شابک964-335-768-6
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏DSR‎‏ ‎‏1577‎‏ ‎‏/‎‏د‎‏15‎‏ ‎‏الف‎‏8*
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  امام خمينى(س) از نگاه نخبگان جهان، مجموعه‌اى از نظرات و يا نوشته‌هاى اشخاص و رسه‌گانه‌هاى تأثيرگذار در سراسر جهان است كه على داستانى بيركى آن‌ها را گردآورى كرده و توسط مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى(س) منتشر شده است.

  كتاب حاضر از ميان هزاران وصفى كه نخبگان جهان از اين انديشمند خدامحور داشته‌اند، هزار سخن را كنار هم قرار داده و به جامعه عرضه مى‌دارد.

  نظرات مطرح‌شده در اين كتاب به ترتيب انديشمندان قاره‌هاى آسيا، آفريقا، آمريكا، اروپا، اقيانوسيه و سازمان‌ها و نهادهاى بين‌المللى مرتب شده است.

  ذيل هريك از قاره‌ها نام كشورهایى به ترتيب حروف الفبا ذكر شده است، سپس نظرات انديشمندان آن كشورها آمده است.

  در اين كتاب، اصل بر اختصار بوده و از هر كتاب، مقاله، پايان‌نامه، مصاحبه و سخنرانى، آن بخش گزينش شده كه تا حدودى دلالت بر كل محتوا دارد.

  تمام مطالب اين كتاب در آرشيو مؤسسه موجود مى‌باشد و براى محققین، منبع باارزشى خواهد بود.

  عناوين، برگرفته از آن بخش از سخن گوينده يا نویسنده مى‌باشد كه گردآورنده به آنها عنايت داشته و البته ممكن است نارسايى و اندك جابه‌جايى عبارات در آن ديده شود. بدان جهت كه سليقه در انتخاب موضوعات دخالت مستقيم دارد، اگر گزينش‌ها با سلائقى تطابق نيافت، اميد غمض است.

  علاوه بر آنكه بيان و قلم نخبگانى كه در مورد حضرت امام مطلبى را بيان داشته‌اند، به‌طور طبيعى با هم متفاوت مى‌باشد، ترجمه آنها نيز يکنواخت نيست؛ چراكه مترجمين متعدد از زبان‌هاى مختلف آنها دست به ترجمه برده‌اند. بديهى است كه در اين نوع كارها، علاوه بر آنكه ويرايش محتوايى از ارزش اسنادى آن مى‌كاهد، ممكن است ويرايش‌هاى ادبى نيز تغييرى در محتوا ايجاد كند كه از اين امر به‌شدت اجتناب شد و البته نارسايى‌هاى احتمالى ترجمه‌اى نيز از نظر دور نيست.

  بررسى محتواى اين مجموعه، علاوه بر آنكه نشان مى‌دهد نخبگان جهان از زبان مردم خود، بزرگانى را كه به بشريت تعلق دارند، گرامى مى‌دارند، ميزان توفيق جارى شدن يك انديشه را در روح و جان جهانيان نيز به نمايش مى‌گذارد؛ اما علاوه بر آنها بيانگر اين نكته نيز هست كه چون امام خمينى(س) شخصيتى چندساحتى داشت، انديشه ايشان نيز ذوابعاد مى‌باشد و ممكن است عده‌اى فقط روى يك بعد تكيه كرده باشند و عده‌اى ذهنشان به ابعادى ديگر منعطف گردد.[۱]

  در بخشى از كتاب به نقل از روزنامه‌نگار فرانسوى پارى ماخ چنين مى‌خوانيم: «خمينى بنيان‌گذار حركتى در جهان است كه قابل مقايسه با هيچ‌يك از افرادى مانند مائو، دوگل، چرچيل، گاندى نمى‌باشد. او روح خدا و پيامبر زمان خويش است».[۲]

  رهبر كاتولیکهاى جهان، پاپ ژان پل دوم مى‌گويد: «در مورد رحلت آيت‌الله خمينى رهبر سياسى و مذهبى ایران بايد درباره آنچه كه او در كشورش و در بخش وسيعى از جهان انجام داد با احترامى عظيم و تفكرى عميق اظهارنظر كرد».[۳]

  فهارس كتاب در پايان آمده است.

  پانويس

  1. مقدمه كتاب، ص20 و 21
  2. متن كتاب، ص385
  3. همان، ص416

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب.

  وابسته‌ها