التلقيح الصناعي دراسة فقهية - حقوقية

  از ویکی‌نور
  ‏ التلقيح الصناعي دراسة فقهية - حقوقية
  التلقيح الصناعي دراسة فقهية - حقوقية
  پدیدآورانفاضل لنکرانی، محمدجواد (نويسنده) فخرالاسلام، علی (معرب)
  ناشرحوزه فقه الائمة الأطهار (عليهم‌السلام)
  مکان نشرسوریه - دمشق
  سال نشر2008م/1429ق
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏/ف2 ب4043 198/6 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود

  التلقيح الصناعي (دراسة فقهية - ‌حقوقية)، برگردان عربی کتاب «بررسی فقهی تلقیح مصنوعی»، تألیف محمدجواد فاضل لنکرانی (معاصر) است که توسط علی فخرالاسلام صورت گرفته است.

  قبلا برای اصل کتاب، یعنی «بررسی فقهی تلقیح مصنوعی» مقاله تهیه شده، لذا در اینجا به‌قدر وسع درباره تعریب مطالبی بیان می‌شود.

  تقدیمیه کتاب به قلم محمدجعفر طبسی است. ایشان در ابتدا اشاره‌ای به اهمیت بحث فقهی تلقیح مصنوعی کرده و توضیح کوتاهی درباره کتاب حاضر داده و سپس می‌گوید: آیت‌الله فاضل لنکرانی از من درخواست کرد که کتاب را به عربی برگردانم که من این ایده را بر علی فخرالاسلام عرضه کردم و ایشان این کار را به شکل مطلوب انجام دادند[۱].

  در ابتدای اصل کتاب (فارسی)، مقدمه‌ای به قلم محمدرضا فاضل کاشانی آمده که در تعریب جای خود را به تقدیمیه محمدجعفر طبسی داده است[۲].

  با مقایسه اجمالی بین اصل و تعریب، از لحاظ محتوایی، بین این دو تفاوت فاحشی یافت نشد و معرب، ترجمه‌ای روان ارائه نموده است.

  یکی از تفاوت‌های بین این دو اثر، این است که در اصل کتاب، فهرست اجمالی مطالب در آغاز کتاب و فهرست مندرجات در پایان آن ذکر شده است، ولی در متن عربی، تنها فهرست محتویات در انتهای کتاب آمده و پس از آن سلسله اصدارات حوزه فقه ائمه اطهار(ع) – که مرحوم آیت‌الله فاضل، آن را در سال 1426ق/2005م، در سوریه تأسیس کرده - ذکر گردیده است.

  پانویس

  1. ر.ک: تقدیم، ص5-6
  2. ر.ک: همان؛ فاضل لنکرانی، محمدجواد، ص7-8

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. فاضل لنکرانی، «بررسی فقهی تلقیح مصنوعی: بحثی استدلالی در تبیین مسائل فقهی و حقوقی شکل‌های مختلف تلقیح مصنوعی»، قم، مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، چاپ دوم، 1389ش.


  وابسته‌ها