گفتمان مهدویت

  از ویکی‌نور
  گفتمان مهدویت
  گفتمان مهدویت
  پدیدآورانصافی، لطف‌‎الله (نويسنده)
  ناشردفتر تنظيم و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی صافی گلپایگانی
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1393ش - 1435ق
  چاپ1
  شابک978-600-5105-90-2
  موضوعمهدویت - امامت - شیعه امامیه - عقاید
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ص2گ7 224/4 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  گفتمان مهدویت اثر از لطف‌الله صافی گلپایگانی(1297- 1400ق) از فقها، مجتهدان و مراجع تقلید عصر حاضر، در موضوع کلام و عقاید (امامت و مهدویت) به نگارش درآمده است.

  نوشتار حاضر، مجموعه مطالب و توضیحاتی درباره امامت و رهبری امت اسلامی، و همچنین اعتقاد به مهدویت و ظهور حضرت مهدی صاحب‌الامر است که به‌صورت پرسش و پاسخ تدوین شده است.[۱]

  ساختار اثر در سه بخش تنظیم شده است: بخش اول به تشیع اختصاص یافته و به مباحثی در خصوص عدم تأثیر عوامل تاریخی در پیدایش شیعه و قیام مسلحانه، مذهب تشیع و امام صادق(ع)، علمی بودن ایدئولوژی تشیع، تهمت غلو به شیعه و ارتباط شیعه با معتزله و... پرداخته است. در بخش دوم از موضوع امامت سخن به میان آمده و سرّ گزینش امامان(ع)، علم غیب، تعداد، و جلوه عملکردهای آنان به‌اضافه مطالبی درباره قلمرو رهبری امام و عقلی یا سمعی بودن تشخیص او ذکر شده است. بخش سوم به پرسش و پاسخ‌هایی پیرامون مهدویت پرداخته و ضمن آن به مطالبی در مورد اعتقاد به اصل امامت و ظهور حضرت مهدی(ع)، آیات قرآن پیرامون امامت و مهدویت، پیدایش مهدیان دروغین و تأثیر عوامل مختلف در تفکرات دینی اشاره شده است. در ادامه به بحث از مهدی به مفهوم خاص آن، ولادت امام زمان(ع) و اختلاف در تاریخ آن، نظر شیعه درباره امامت ایشان و مطالبی در خصوص غیبت صغری و کبرای حضرت مهدی(ع) و برخی مسائل مرتبط با غیبت ایشان پرداخته شده است.

  پانویس

  1. مقدمه، ص 1

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها