کلباسی، مجتبی

  از ویکی‌نور
  کلباسی، مجتبی
  نام کلباسی، مجتبی
  نام‌های دیگر اشتری، مجتبی
  نام پدر اسماعیل کلباسی
  متولد 1336ش
  محل تولد اصفهان
  رحلت
  اساتید آیت‌الله اعتمادى

  دوزدوزانى

  مشکینی

  مظاهرى

  سبحانى

  منتظرى

  برخی آثار آرام بخش دل داغدیدگان، یا، مسکن الفؤاد

  زکات در اندیشه‌ها

  کد مؤلف AUTHORCODE10100AUTHORCODE

  روح‌الامین مجتبى کلباسى اشترى (متولد1336ش)، محقق و نویسنده و مفسر قرآن

  ولادت

  ایشان فرزند آیت‌الله حاج شیخ اسماعیل کلباسی، در سال 1336ش در اصفهان به دنیا آمد.

  تحصیلات

   پس از گذراندن دوران نوجوانی با پیشنهاد پدرشان، به شهرکرد رفتند و سال اول طلبگی را نزد عالمان آن خطه، همچون مرحوم نورالهی و مرحوم شریعتی طی کردند.

  وى در حدود سال 1350ش وارد حوزه علمیه اصفهان شد و تحصیلات مقدماتى را در مدرسه علمیه ذوالفقار نزد حضرات آیات حاج سید احمد امامی، حاج سید حسن امامی و حاج شیخ علی اکبر فقیه طى کرد

  در سال 1354ش وارد حوزه علمیه قم شد و در درس حضرات آیت‌الله اعتمادى، دوزدوزانى، خزعلى، مشکینی، مظاهرى و سبحانى شرکت و در درس خارج هم از اساتید عظیم همچون آیات عظام: تبریزى، فاضل، سبحانى و منتظرى استفاده نمود.

  حاج شیخ مجتبی کلباسی اشتری، در مدرسه عالی تربیتی و قضایی قم (دانشگاه قم کنونی) پذیرفته شدند. در این دوران از اساتید ارجمند آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی، آیت‌الله جعفر سبحانی، دکتر احمد احمدی، شهید دکتر باهنر، دکتر شریعتمداری و بزرگانی دیگر، بهره بردند و موفق به اخذ مدرک کارشناسی دبیری الهیات  و معارف اسلامی گردیدند.

  ایشان در سال ۱۳۶۰ش با صبیّه عابد صالح حاج عبدالرزاق زین‌الدین ازدواج کردند و ثمرۀ این ازدواج یک فرزند پسر و سه دختر می‌باشد. پدر همسر ایشان دو پسر خود شهید مهدی زین‌الدین، فرماندۀ لشکر حضرت علی بن ابیطالب(ع) قم و شهید مجید زین‌الدین را تقدیم اسلام و مکتب اهل‌بیت(ع) کرده‌اند.[۱]

  وى کارهاى تحقیقاتى و پژوهشى خویش را از سال 1362ش، از مرکز تازه تأسیس (پژوهشگاه دفتر تبلیغات) آغاز نمود و در پژوهشگاه «سیره معجم بحار الانوار» نیز فعالیت داشت. وى در کار «تفسیر راهنما» در مرکز فرهنگ و معارف قرآن نیز فعالیت دارند. او در تأسیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن و پایه‌ریزى کارهاى پژوهشى در آن مرکز، نقش اساسى داشته است.

  ایشان در همان سال‌ها، موفق به مدیریت تولید نرم افزار تبیان 3 شد که اولین فرهنگ موضوعى قرآن به صورت نرم افزار رایانه‌اى بود.

  وى چندى بعد، در سال 1375ش، واحد پاسخ به سؤالات نهاد نمایندگى رهبرى در دانشگاه‌ها را راه اندازى نمود که در طى چندین سال، به هزاران سؤال پاسخ داده شد و نرم افزار «پرسمان»، حاصل بخشى از آن فعالیت‌ها است.[۲]

  از سال 1379ش به بعد، «ستاد تفسیر قرآن کریم» زیر نظر حجت‌الاسلام قرائتى تشکیل شد و ایشان به عنوان دبیر و نیز قائم مقام پیشین ستاد اقامه نماز فعالیت نموده است.

  مدیریت مرکز تخصصی مهدویت، مدیر مراکز تخصصی حوزه‌های علمیه از دیگر مسئولیتهای ایشان بوده است.

  ایشان در طول این سال‌ها، صدها ساعت برنامه رادیویى در عرصه پاسخگویى به سؤالات تفسیر و برخى موضوعات دیگر داشته است. همچنین ساعت‌ها بحث و پاسخگویى از طریق سیما داشته‌اند و از سال ۱۳۹۲ش ریاست مؤسسه آموزش عالی راغب اصفهانی را بر عهده داشته است.[۳]

  آثار

  1. آیه‌هاى نور.
  2. تفسیر راهنما.
  3. درمان فقر.
  4. زکات در اندیشه‌ها.
  5. نماز باران.
  6. یکصد پرسش و پاسخ در نماز.
  7. ترجمه آرام‌بخش دل داغ‌دیدگان.[۴]

  پانویس

  منابع مقاله

  1. پایگاه اندیشوران حوزه
  2. ر.ک: پایگاه علمی، فقهی، اطلاع‌رسانی آیت‌الله شیخ احمد کلباسی اشتری
  3. ر.ک: مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی راغب اصفهانی

  وابسته‌ها