پیام معصومین علیهم‌السلام به انسان‌ها و انسانیت‌ها؛ امام حسن مجتبی(ع)

  از ویکی‌نور
  پیام معصومین علیه‌السلام به انسان‌ها و انسانیت‌ها؛ امام حسن مجتبی(ع)
  پیام معصومین علیهم‌السلام به انسان‌ها و انسانیت‌ها؛ امام حسن مجتبی(ع)
  پدیدآورانحکیمی، محمدرضا (نویسنده) حجتی، علی (خلاصه‌کننده)
  ناشردلیل ما
  مکان نشرقم
  سال نشر1389ش
  چاپیکم
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  پیام معصومین علیه‌السلام به انسان‌ها و انسانیت‌ها؛ امام حسن مجتبی(ع)، اثر محمدرضا حکیمی (1314-1400ش)، شماره پنجم از مجموعه کتاب‌های «برگرفته از آثار» می‌باشد.

  بخش اول این رساله کوتاه خلاصه‌ای است، از مقاله چهارم کتاب «امام در عینیت جامعه»، که نگاهی کوتاه دارد به تاریخ زندگانی امام حسن(ع). در بخش دوم نیز ۲۰ حدیث، از احادیث امام حسن مجتبی(ع) گردآوری شده است.

  نویسنده یکی از حکمت‌های صلح امام حسن(ع) ار چنین مطرح نموده که آن امام خواست تا قبول این صلح (که معاویه همواره بر آن اصرار می ورزید تا از دست امام بیاساید، برخی از شیعیان نیز اصرار در قبول آن داشتند و از جنگهای پیاپی زمان حضرت علی(ع) خسته شده بودند)، سبب شود که مردم نپندارند درگیریهای مسلمانان همواره بر سر حکومت است. یعنی جهت دینی موضعگیریها و اقدامها تحت الشعاع قرار نگیرد، و بیگانگان و دیگر مذاهب عالم چنین تصور نکنند که سالهاست مسلمانان به جان خویش افتاده‌اند و پایه دین را برای مبارزه بر سر فرمانورایی گذارده‌اند.امام در ضمن یک موضعگیری عمیق و مشرفانه، از جنگ کناره گرفت، تا معلوم شود که مسئله مسئله دین است نه فرمانروایی شخصی. و تا معلوم شود که هر جا مصالح دین و مصالح امت اقدامی را اقتضا کرد، پیشوای دیندار، این مصالح را ترجیح می‌دهد، و به قدرت نمی اندیشد...[۱].

  این کتاب اولین بار در سال 1389، و در 84 صفحه خشتی، به همت علی حجتی تدوین و توسط انتشارات دلیل ما به چاپ رسید.


  پانویس

  1. متن کتاب، ص24-25

  منابع مقاله

  متن کتاب

  وابسته‌ها