پاسداران حریم عشق

  از ویکی‌نور
  پاسداران حریم عشق
  پاسداران حریم عشق
  پدیدآورانسعادت‌پرور، علی (نویسنده)
  ناشر
  احیاء کتاب
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1388ش.
  چاپچاپ یکم
  شابک978-964-2519-29-3
  موضوعقرآن – برگزیده‌‎ها - ترجمه‎‌ها

  عرفان - کلمات قصار

  احادیث شیعه

  عرفان - مسایل متفرقه
  زبانفارسی
  تعداد جلد10
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏س‎‏7‎‏پ‎‏2 / 285/4 BP

  پاسداران حریم عشق، مشتمل بر معرفی مختصر و ذکر حکایات و کلمات عرفا و اولیای الهی سده‌های مختلف است. این اثر توسط آیت‌الله علی سعادت‌پرور پهلوانی تهرانی (درگذشته 1383ش)، از منابع مختلف گردآوری و به زبان فارسی در ده جلد منتشر شده است.

  نویسنده در بخشی از مقدمه به سبب تألیف کتاب اشاره کرده است: روزی خدمت استاد علامه طباطبایی رسیدم و جمعی از دوستان نیز حاضر بودند. حضرت استاد بدون مقدمه فرمودند: ما فهرستی از عرفا و برجستگان را جمع‌آوری کرده‌ایم، از رفقا هرکدام می‌توانند آن را پیاده کنند و چون یکی از دوستان حاضر در جلسه از قبل مطلع بودند که بنده مطالبی راجع به اهل کمال جمع‌آوری کرده‌ام، عرض کرد: فلانی مشغول است. استاد فهرستی که خود تنظیم فرموده بودند، به‌همراه بعضی از کتاب‌هایی که خود داشتند عنایت فرمودند و بنده نیز به جمع‌آوری نام این افراد و کلماتشان همت گماشتم...[۱]‏.

  کتاب با آیات قرآن کریم و احادیث قدسی و پس از آن احادیث و سخنان چهارده معصوم به‌تفکیک آغاز شده است. این کلمات گهربار جلد اول کتاب را به پایان رسانده است. پس از آن در هشت جلد اسامی اولیای الهی به‌ترتیب حروف تهجی تنظیم شده تا به‌ دست آوردن نام و کلمات شخص مورد نظر سهل و آسان باشد. در این کتاب به نخبه کلمات بزرگان که در کتب تراجم یا کتاب‌هایشان آمده، اکتفا شده است[۲]‏. جلد دهم کتاب نیز به فهارس اختصاص یافته است.

  در این اثر تنها به ذکر شخصیت‌ها و عرفای مرد اکتفا نشده، بلکه به اسامی زنان مؤمنه و عابدات نیز توجه شده است. از جمله در معرفی آمنه رملیه می‌خوانیم: «وی را از جمله عابدات زمان برشمرده‌اند. بشر بن حرث حافی متوفی به سال 227ق به زیارت وی نایل گشت؛ چنان‌که در مریضی بشر، آمنه به عیادت وی رفت و در پاسخ تمنای او برایش دعا فرمود»[۳]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ج1، ص13
  2. ر.ک: همان، ص14
  3. ر.ک: متن کتاب، ج2، ص8

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها