ویکی‌نور:پیوند به بیرون

  از ویکی‌نور
  Mentor Eye.png این شیوه‌نامه در یک نگاه:
  پیوند به دیگر وبگاه‌ها می‌تواند خدمتی به خوانندگان مقاله‌ها باشد، اما باید محدود به موارد شایسته، در دسترس و مناسب باشد.
  این صفحه شیوه‌نامه‌ای در مورد پیوند به بیرون در مقالات ویکی‌نور است. برای شیوهٔ ارجاع به منابع به این صفحه مراجعه کنید.

  مقاله‌های ویکی‌نور می‌توانند شامل پیوندهایی به صفحه‌های وب خارج از ویکی‌نور باشند. این صفحه‌های می‌توانند حاوی اطلاعات بیشتر مرتبط با موضوع باشند، اطلاعاتی را شامل شوند که به دلیل حق تکثیر یا جزئیات فراوان نمی‌شود در خود مقالات ویکی‌نور عرضه شوند (نظیر متن مصاحبه‌ها، یا کتاب‌های اینترنتی)، یا اطلاعاتی ارزشمند و معتبر دیگری را ارائه کنند که به دلایلی غیر از درستی و قابل اعتماد بودن نمی‌توان آن‌ها را در مقاله‌های ویکی‌نور آورد (مثل متن مصاحبه‌ها یا مرورها). به این گونه پیوند دادن به صفحه‌های خارج از ویکی‌نور پیوند به بیرون یا پیوند بیرونی گفته می‌شود.

  از برخی پیوندها بیرونی در ویکی‌نور استقبال می‌شود (بخش به چه چیزی باید پیوند داد را بخوانید) اما هدف ویکی‌نور این نیست که مجموعهٔ مفصلی از پیوندهای بیرونی مربوط به یک موضوع را جمع‌آوری کند. هیچ صفحه‌ای نباید از ویکی‌نور پیوند بگیرد مگر آن که سزاواری این کار را داشته باشد.

  موضوع این رهنمود پیوندهای بیرونی‌ای است که منبع مقاله نیستند. اگر می‌خواهید به وبگاهی پیوند بدهید که از اطلاعات آن در تکمیل مقاله استفاده نشده‌است، این رهنمود را معیار کار خود قرار بدهید و به آن ارجاع بدهید. برای پیوند دادن به منابع به رهنمود مربوط به منابع مراجعه کنید. در مورد پیوندهای خارجی که در لابه‌لای متن آورده می‌شود به ویکی‌نور:پیوندهای توکار مراجعه کنید.

  نکات مهمی که باید به خاطر داشته باشید

  1. این رهنمود مربوط به یادکردهای درون‌خطی، منابعی که درون بخش «پانویس» یا «منابع» ذکر می‌شوند، و پیوند بین زبانی نمی‌شود.
  2. پیوندهای بیرونی نباید در لابه‌لای متن مقاله قرار داده شوند. این پیوندها باید در یک بخش جداگانه به نام «پیوند به بیرون» در پایان مقاله و یا در جای مناسب خود در جعبهٔ اطلاعات مقاله بیایند.
  3. تعداد پیوندها باید در حداقل نگاه داشته شود. نداشتن پیوند به بیرون یا تعداد کم پیوند به بیرون یک مقاله دلیلی برای افزودن پیوندهای جدید نیست.
  4. در بخش «پیوند به بیرون»، از پیوند دادن به چندین صفحهٔ یک وبگاه پرهیز کنید؛ به جای این کار تلاش کنید صفحه‌ای از آن وبگاه را پیدا کنید که به تمام موارد دیگر پیوند داشته باشد.

  محدودیت‌های پیوند دادن

  به دلیل سیاست‌ها یا شرایط فنی ویکی‌نور، ویرایشگران در هیچ شرایطی مجاز به پیوند دادن به مورد زیر نیستند:

  1. به محتوایی که ناقض حق تکثیر هستند نباید پیوند داده شود. پیوند دادن به وبگاه‌هایی که مطالب دارای حق تکثیر را عرضه می‌کنند مجاز است به شرط آن که آن وبگاه اجازهٔ لازم برای این کار را داشته باشد. هدایت کردن دانسته دیگران به محتوایی که ناقض حق تکثیر است می‌تواند تخلف حق تکثیر محسوب شود. اگر می‌دانید که یک وبگاه محتوایی را عرضه می‌کند به شکلی که حق تکثیر مالک اصلی اثر رعایت نمی‌شود، از پیوند به آن نسخهٔ اثر خودداری کنید. پیوند دادن به صفحه‌ای که به طور غیر قانونی کار شخص دیگری را منتشر می‌کند می‌تواند باعث کژتابی نسبت به ویکی‌نور و ویرایش‌گران آن شود.

  به چه چیزی می‌توان پیوند داد

  چند نکته را در زمان اضافه کردن یک پیوند بیرونی باید در نظر داشت:

  • آیا محتوا برای خواننده‌ها قابل دسترسی است؟
  • آیا تناسب با موضوع مقاله دارد؟
  • آیا این پیوند فعال است، و انتظار می‌رود در آینده هم فعال باقی بماند؟

  هر پیوند باید بر اساس رهنمود زیر ارزیابی شود. هرچه تعداد پیوندهای بیرونی یک مقاله بیشتر شود، این رهنمود باید سخت‌گیرانه‌تر اعمال شود. اگر در مورد اضافه کردن یک پیوند بیرونی به یک مقاله تردید دارد، ابتدا این مساله را در صفحهٔ بحث مقاله مطرح کنید و از دیگران نظر بخواهید.

  به چه چیزی باید پیوند داد

  1. مقاله‌هایی که راجع به یک سازمان، فرد، وبگاه یا هر نهاد دیگر هستند، باید به وبگاه رسمی آن پیوند بدهند.
  2. مقاله‌هایی که راجع به یک کتاب، یا مانند آن هستند، باید به وبگاهی که یک کپی از آن را در اختیار عموم قرار می‌دهد پیوند بدهند، به شرط آن که هیچ‌کدام از موارد از چه پیوندهایی معمولاً باید اجتناب کرد در مورد آن مصداق نداشته باشد.
  3. وبگاه‌هایی که حاوی محتوای بی‌طرفانه و دقیقی هستند که به دلیل حق تکثیر، زیاد بودن جزئیات، یا دلایل دیگر نمی‌توان محتوای آن‌ها را در خود مقاله آورد.
  4. وبگاه‌هایی که حاوی مطالب مناسب و مرتبطی هستند که به دلایل دیگری نمی‌توان محتوای آن‌ها را در مقاله آورد (نظیر متن مصاحبه‌ها).

  پیوندهایی که باید آن‌ها را مورد توجه قرار داد

  1. پیوند به نقدها و مرورها در مورد کتاب‌ها، فیلم‌ها و سایر آثار خلاق.
  2. صفحه‌هایی که خیلی طولانی هستند همچون وبگاه‌هایی که دارای محتوای رسانه‌ای سنگین هستند، باید به صورت مورد به مورد بررسی شوند. بسیاری از کاربران ویکی‌نور به اینترنت با سرعت پایینی دسترسی دارند. در صفحه‌هایی که بیش از معمول بلند هستند، باید در مورد افزودن پیوند به بیرون دقت بیشتری بشود.
  3. فهرست بلندی از پیوندهای بیرونی مناسب صفحه‌های ویکی‌نور نیست. ویکی‌نور محلی برای جمع‌آوری پیوندهای مرتبط به یک موضوع نیست. به جای این کار، پیوند دادن به صفحه‌ای مرتبط در یکی از وبگاه‌هایی که به جمع‌آوری پیوندهای مرتبط می‌پردازد می‌تواند استفاده شود.

  از چه پیوندهایی معمولاً باید اجتناب کرد

  میانبر:
  وش:پیوند نه

  به جز در مواردی که پیوند مورد نظر صفحهٔ رسمی موضوع مقاله باشد (آن هم به شرط آن که موارد #محدودیت‌های پیوند دادن در موردش مصداق نداشته باشد) از افزودن پیوند به موارد زیر باید پرهیز کرد:

  1. هر وب‌گاهی که اطلاعاتی افزون بر آنچه از یک مقالهٔ برگزیده انتظار می‌رود ارائه نکند.
  2. هر وب‌گاهی که ذهن خواننده‌ها را با ارائه اطلاعات غیر دقیق و یا بر اساس تحقیقات غیرقابل تأیید منحرف کند. توضیحات بیشتر را در ویکی‌نور:منابع قابل اعتماد بخوانید.
  3. پیوندهایی که با هدف تبلیغ یک وبگاه اضافه شوند.
  4. پیوند به وبگاه‌هایی که کاربرد اصلی‌شان فروش کالا یا خدمات باشد. به عنوان مثال به جای پیوند دادن به یک فروشگاه اینترنتی کتاب باید به وبگاه‌هایی که اطلاعات کتاب را بر اساس ISBN (شابک) ارائه می‌کنند پیوند داد.
  5. پیوند به وبگاهی که در صفحه‌های آن تبلیغات زیادی وجود داشته باشد.
  6. پیوند به صفحه‌هایی که برای دیدن محتوایشان باید در وبگاه عضو شد یا پولی پرداخت.
  7. پیوند به صفحه‌هایی که توسط عدهٔ قابل توجهی از خوانندگان قابل دسترسی نیستند، مثلاً فقط با مرورگر خاصی قابل دیدن هستند.
  8. پیوند مستقیم به اسنادی که برای مشاهدهٔ آن‌ها برنامهٔ خاصی (مانند Flash یا Java) باید روی رایانهٔ بیننده نصب شده باشد، مگر آن که موضوع مقاله در بارهٔ همین نوع محتوا باشد. در چنین شرایطی در کنار پیوند برنامه‌ای که برای دیدن آن لازم است باید ذکر شود.
  9. پیوند به جستجوگرهای وب یا مجموعه‌ای از نتایج جستجو در اینترنت.
  10. پیوند به وبگاه‌های شبکه اجتماعی نظیر MySpace و Orkut و مانند آن؛ هم‌چنین پیوند به تالارهای گفتگو (forumها) و USENENTها.
  11. پیوند به وب‌نوشت‌ها (weblogها) و صفحه‌های شخصی افراد و بیشتر وبگاه‌های هواداران، مگر آن که توسط یک منبع شناخته شده نوشته شده باشند.
  12. پیوند به ویکی‌هایی که ویرایش در آن برای عموم امکان‌پذیر است.
  13. پیوند به وبگاهی که به طور مستقیم به موضوع مقاله مرتبط نیست. یک وبگاه که در مورد چندین موضوع مختلف اطلاعات ارائه می‌کند نباید در صفحه‌ای که فقط راجع به یک موضوع خاص است، پیوند داشته باشد. به طور مشابه، وبگاهی که فقط راجع به یک موضوع خاص مطلب ارائه می‌کند نباید در یک مقاله که در مورد یک موضوع کلی‌تر است، پیوند داشته باشد. اگر یک قسمت از یک وبگاه در مورد موضوع خاصی مطلب ارائه می‌کند که با موضوع مقاله ارتباط مستقیم دارد، به شرطی که سایر موارد ذکر شده در این صفحه هم رعایت شده باشد، می‌توان به آن بخش خاص از آن وبگاه پیوند داد.
  14. فهرستی از پیوندها به وب‌گاه تولیدکنندگان، فروشندگان یا مشتریان
  15. پیوند به وب‌گاه‌هایی پیش‌تر توسط ابزارهای منبع‌دهی ویکی‌نور پیوند خورده‌اند. برای نمونه به جای پیوندزدن به یک وب‌گاه کتاب تجاری، به فکر استفاده از قالب‌بندی پیونددهی شابک باشید که به خوانندگان امکان جست‌وجو در میان گسترهٔ‌وسیعی از وب‌گاه‌های آزاد و ناآزاد کتاب را فراهم می‌کند. منابعی که نقشه هستند را می‌توان با استفاده از مختصات جغرافیایی پیوند زد.
  16. پیوندهایی که از کارکردشان مطمئن نیستید یا احتمال اینکه از کار بیفتند وجود دارد. برای نمونه محتویات موقتی اینترنت، در جاهایی که گمان می‌روند پیوند برای مدت مفیدی در دسترس نخواهد بود.
  17. پیوندهای وابسته، ارجاعی یا ردیاب، برای نمونه پیوندهایی که حاوی اطلاعاتی در مورد شخصی هستند که مطالب متعلق به اوست. اگر منبع اصلی مفید است، به جای اطلاعات ردیابی، از یک پیوند بی‌طرف استفاده کنید.
  18. پیوندهای بیرونی در الگوهای ناوبری ویکی‌نور یا دیگر صفحه‌های ناوبری مانند صفحه‌های ابهام‌زدایی، تغییرمسیر و رده‌ها
  19. پیوند به وب‌گاه سازمان‌هایی که در مقاله از آن‌ها یاد شده‌است — مگر در مواردی که پیوند دادن به آن‌ها مجاز شمرده شد یا باید مورد توجه قرار گیرند.[۱][۲]
  20. پیوند به بیرون به عنوان تنها موارد یک فهرست جداگانه یا فهرست‌های نهفته.[۳]

  تبلیغات و تعارض منافع

  میانبرها:
  وش:پیوند تبلیغ
  وش:پیوند به بیرون تبلیغاتی
  به ویکی‌نور:هرزفرستی نیز مراجعه کنید.

  شما نباید در مقاله‌های ویکی‌نور به وبگاهی که خود صاحب آن هستید یا به نحوی با آن تعارض منافع دارید پیوند بدهید، حتی اگر بر اساس سایر قسمت‌های این رهنمود، برقراری چنین پیوندی مجاز باشد. اگر گمان می‌کنید که چنین پیوندی لازم است، ابتدا آن را در صفحهٔ بحث مقاله مطرح کنید و از دیگر ویرایشگرهای ویکی‌نور که بی‌طرف هستند و تعارض منافعی ندارند نظر بخواهید. این مساله کاملاً در راستای رهنمود تعارض منافع است.

  وبگاه‌هایی که نیاز به ثبت‌نام دارند

  از پیوند دادن به وبگاه‌هایی که برای مشاهدهٔ محتوای صفحه‌هایشان باید ثبت‌نام کرد یا پولی پرداخت کرد باید پرهیز شود. مثالی از این موارد، صفحه‌های روزنامه‌هایی هستند که برای مشاهدهٔ محتوای بایگانی شده کاربران را مجبور با ثبت‌نام (چه رایگان و چه با پرداخت هزینه) می‌کنند.

  پیوند دادن به این وبگاه‌ها تنها در یک مورد مجاز است و آن این که مقاله راجع به همان وبگاه باشد.

  محتوای غیر فارسی

  ترجیح داده می‌شود که در ویکی‌نور فارسی به صفحه‌هایی در وب پیوند داده شود که محتوا را به فارسی عرضه می‌کنند. البته اگر محتوا به فارسی موجود نیست، یا استفاده از محتوا در زبان دیگر برای عموم کاربران مقدور است (مانند نقشه‌های اینترنتی) می‌توان به محتوای غیر فارسی نیز پیوند به بیرون داد.

  اگر به وبگاهی به زبان غیر فارسی پیوند می‌دهید، زبان آن را در کنار پیوند خارجی ذکر کنید.

  وبگاه‌های تغییرمسیردهنده

  پیوند به وبگاه‌هایی که صفحه‌های آن‌ها تغییرمسیری به وبگاه‌های دیگر هستند مجاز نیست.

  رعایت بی‌طرفی در پیوند به بیرون

  در مقاله‌هایی که دیدگاه مختلف را عرضه می‌کنند، برای حفظ دیدگاه بی‌طرفانه باید تعادل در مورد تعداد پیوندهای بیرونی راجع به هر کدام از دیدگاه نیز رعایت شود. در کنار هر پیوند مشخص کنید که به کدام دیدگاه می‌پردازد. هم‌چنین، اگر در مقاله یکی از دیدگاه وزن بیشتری را دارد، پیوندهای مربوط به آن باید قبل از سایر موارد دیده شود. به ویکی‌نور:دیدگاه بی‌طرفانه نیز مراجعه کنید.

  جستارهای وابسته

  پانویس

  1. توجه داشته باشید که این رهنمود پیوند دادن به وب‌گاه‌هایی را که به عنوان منبع مطالب مقاله استفاده شده‌اند محدود نمی‌کند.
  2. پیوند به یک وب‌گاه هنگامی که به عنوان منبع معتبر استفاده شده‌است مجاز است. ولی پیوندهایی که صرفاً برای نمایش‌دادن وجود یک سازمان یا تأیید وجود وب‌گاه آن سازمان به کار می‌روند مجاز نیست:
   نه: «صلیب سرخ اعلام کرد که…»
   آری: «صلیب سرخ اعلام کرد که… [۱] «
  3. به‌ویژه در فهرست‌های بسیار طولانی، نشانی‌های وب به عنوان منابع معتبر دست اول جهت نشان‌دادن اینکه یک شرکت، رسانه، وب‌گاه… واقعاً وجود دارد و در فهرست جای می‌گیرد به کار می‌روند. پیوندهای دارای قالب‌بندی عجیب اما مشروع یادکرد درون‌خطی را به جهت اینکه دارای قالب‌بندی عجیبی هستند، بر اساس این معیار حذف مکنید زیرا یادکرد منابع معتبر پیوند به بیرون شمرده نمی‌شود.