وجدانی‌فخر، قدرت‌الله

  از ویکی‌نور
  وجدانی فخر، قدرت‌الله
  نام وجدانی فخر، قدرت‌الله
  نام‌های دیگر وج‍دان‍ی‌ س‍راب‍ی‌، ق‍درت‌‌ال‍ل‍ه‌

  وج‍دان‍ی‌، ق‍درت‌ال‍ل‍ه‌

  ف‍خ‍ر، ق‍درت‌ال‍ل‍ه

  آی‍ت‌ال‍ل‍ه‌ وج‍دان‍ی‌ ف‍خ‍ر

  نام پدر
  متولد 1311ش
  محل تولد سراب
  رحلت شنبه، اول ربیع‌الثانى 1417ق برابر با 27 مرداد 1375ش
  اساتید نجفى مرعشى

  امام خمینى

  علامه طباطبائى

  سیّد محمّد حجّت کوه‌کمره‌اى

  حسین بروجردى

  عبدالنبى عراقى

  امام خمینى

  برخی آثار الجواهر الفخریة فی شرح الروضة البهیة
  کد مؤلف AUTHORCODE00266AUTHORCODE

  قدرت‌الله وجدانى فخر سرابی (1311-1375ش)، مجتهد، نویسنده، از مدرسین سطوح عالی حوزه

  ولادت

  او فرزند سیف‌الله، در سال 1311ش برابر با 1351ق، در یک خانواده مذهبى در روستاى جهیزدان، از توابع شهرستان سراب (یکى از شهرهاى آذربایجان شرقى)، قدم به عرصه هستى نهاد.

  تحصیلات

  وى از همان عنفوان جوانى به تحصیل و کسب معارف همت گماشت و در نزد مرحوم آقا شیخ عبدالعلى و شیخ یوسف، ادبیات عرب را آموخت و سپس براى تکمیل و ادامه تحصیل به شهر سراب عزیمت کرد و در آنجا به حلقه درس شیخ عبدالله حقى و شیخ حسین محدثى پیوست.

  ایشان بعد از طى مراحل مقدماتى، به شهرستان تبریز سفر کرده و از خرمن پربار اساتید نامدار حوزه علمیه تبریز خوشه‌ها چید و سطح مقدماتى را در همین حوزه به پایان برد.

  سپس به جهت آموختن معارف الهى، عازم حوزه علمیه قم گردید و در محفل درس اساتید معظم حوزه قم، همچون آیات عظام نجفى مرعشى، سلطانى، شهید صدوقى و مجاهدى تبریزى زانو زد و به فراگیرى سطوح عالیه فقه و اصول پرداخت.

  علاقه سرشار او به علم معقول، وى را به آموختن شرح منظومه ملا هادى سبزوارى و کتاب اسفار مرحوم صدرالمتألهین شیرازى واداشته و او را به محضر اساتید فن، همچون حضرت امام خمینى و علامه طباطبائى کشانید.

  این فاضل ارجمند، پس از فراگیرى علوم مختلف حوزوى در سطوح عالیه، به حلقه درس خارج سیّد محمّد حجّت کوه‌کمره‌اى (بنیان‌گذار مدرسه حجتیه) راه یافت و همچنین از درس خارج فقه و اصول در محضر آیات عظام حاج آقا حسین بروجردى، شیخ عبدالنبى عراقى، حضرت امام خمینى، محقق داماد، شیخ محمدعلى اراکى و دیگر بزرگان حوزه علمیه قم بهره‌ها برد.

  وى پس از سال‌ها تلاش و کوشش و پشت سر نهادن مشکلات متعدد زندگى، موفق به اخذ درجه اجتهاد از اساتید و بزرگان عصر خویش گردید که از جمله آنها مى‌توان به اجازه اجتهاد از حضرات آیات: حاج شیخ عبدالنبى عراقى، مرعشى نجفى، سید ابوالقاسم کاشانى و تعدادى دیگر از علماى بزرگ اشاره کرد.

  استاد وجدانى موضوعات مختلفى را در حوزه تدریس مى‌کرد، از جمله کتاب‌هاى «شرح منظومه» در منطق و فلسفه، «شرح لمعه» در علم فقه امامیه، «رسائل» و «کفایه» در علم اصول و «تجرید الاعتقاد» در علم کلام.

  جلسه درس وى یکى از پررونق‌ترین و بانشاطترین جلسات درسى حوزه بود؛ آن‌چنان‌که امروزه صدها نفر از طلاب حوزه، خاطره تدریس وى را در گنجینه حافظه خویش دارند و صداى گرم و روح‌نوازش را در مسجد اعظم و حسینیه آیت‌الله‌ مرعشى به یاد مى‌آورند.

  ایشان بر اساس علاقه خاصى که به ائمه اطهار(ع) داشتند، در مناسبت‌هاى مختلف به ذکر مصیبت امام حسین(ع) مى‌پرداخت و با صداى بلند گریه مى‌کرد و شاگردان و اطرافیانش را براى توسل به ائمه اطهار(ع) توصیه مى‌کرد.

  این عالم فرزانه به انقلاب اسلامى و رهبرى آن علاقه‌مند بود و در راه پیشرفت آن سعى و تلاش مى‌کرد و قبل از انقلاب در مبارزات مردم مسلمان ایران و روحانیت معظم به رهبرى حضرت امام خمینى(ره) شرکت مى‌کرد. وى همچنان بعد از پیروزى انقلاب در تأیید نظام جمهورى اسلامى و اجراى فرامین حضرت امام خمینى(ره) نقش خویش را ایفا نموده و از هیچ کوششى دریغ نمى‌کرد. وى اولین کسى است که نماز جمعه را در شهرستان شبستر برگزار کرد.

  رحلت

  استاد وجدانى بعد از سال‌ها تلاش، بالاخره در سحرگاه روز شنبه، اول ربیع‌الثانى 1417ق، برابر با 27 مرداد 1375ش، در سن 64 سالگى در شهر مقدس قم به دیدار حق شتافت. جنازه این استاد فرزانه پس از تشییع باشکوه و شایسته و اقامه نماز توسط آیت‌الله مشکینى، در حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.

  آثار

  1. الجواهر الفخریة فی شرح اللّمعة و الرّوضة البهیة؛
  2. تقریرات درس خارج فقه و اصول استاد خویش، مرحوم آیت‌الله‌ شیخ عبدالنبى؛
  3. وظائف المکلّفین در اصول و فروع دین؛
  4. رساله‌اى در قاعده لاضرر؛
  5. الإیضاح (در مورد صیغه‌هاى طلاق و نکاح)؛
  6. انوار منطقیه؛
  7. اجتهاد در اسلام؛
  8. توضیح المسائل؛
  9. آداب معاشرت در اسلام؛
  10. کار و کوشش از نظر اسلام.[۱]

  پانويس


  منابع مقاله

  1. ر.ک: پایگاه اطلاع رسانی حوزه


  وابسته‌ها