نهاية الأفکار: تعليقات رشيقة انيقة علی الحکمة المتعالية في الأسفار العقلية الأربعة

  از ویکی‌نور
  نهاية الأفکار: تعليقات رشيقة انيقة علی الحکمة المتعالية في الأسفار العقلية الأربعة
  نهاية الأفکار: تعليقات رشيقة انيقة علی الحکمة المتعالية في الأسفار العقلية الأربعة
  پدیدآورانصدرالدین شیرازی، محمد بن ابراهیم (نویسنده) لاجوردی‌، سید مهدی (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرالاسفار الاربعه في الحکمه المتعاليه، سفر ثالث، الهيات
  ناشرمؤسسة دار الهجرة
  مکان نشرايران
  سال نشر1404ق.
  چاپچاپ يکم
  موضوعفلسفه اسلامي

  ما بعد الطبيعه

  خدا شناسي
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏/ل2ن9 / 1083 BBR
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  نهاية الأفكار، مجموعه حواشی و تعلیقات سید مهدی لاجوردی حسینی است بر اسفار ملاصدرا که در یک جلد به‌صورت مستقل، به زبان عربی به چاپ رسیده است. تمام مطالب تعلیقات در کتاب در لابه‌لای جدول ذکر شده است و صفحه و سطر و عبارت مورد نظر از مؤلف آورده شده و در آخرین خانه جدول، حاشیه لاجوردی بر آن نگاشته شده است.

  لاجوردی در مقدمه کتاب درباره این اثر می‌نویسد: کتاب حکمت متعالیه در اسفار عقلیه اربعه، از مصنفات حکیم الهی و فیلسوف ربانی، با ویژگی‌هایی خاص، میان کتاب‌های نگاشته‌شده در حکمت متعالیه ممتاز است؛ ویژگی‌هایی همچون: وجادت تقریر براهین و تنبیهات خوبی بر دقایق و لوامع کاشفه از اسرار و تلویحات لائحه‌ای به قواعد و...

  جلالت این تألیف، انگیزه‌های فضلای صالح را به تدریس و تدرسش و اندیشه در الفاظ و معانی آن مشغول کرده است؛ ازاین‌رو همت‌هاشان را در خوض در مطالب و مبانی آن صرف کرده‌اند. من نیز در گذشته تعلیقاتی مختصر بر این اثر داشتم و اراده کردم که برخی حواشی مهم و فواید را از آرای فلاسفه و عرفای قدیم و متأخر به آن بیفزایم تا فایده آن کامل‌تر و نفعش شامل‌تر شود. ابتدا خودم دوست داشتم نام آن را «المقتبس» یا «المقتطف» یا «المجتنی» بگذارم، ولی در جمع دوستان اهل تحقیق و فاضلم به من پیشنهاد شد که نام این اثر را «نهاية الأفكار» بگذارم[۱].

  در صفحه «ب» از مقدمه مؤلف، رونوشت نمونه دست‌خط وی ارائه شده است. فهرست مطالب در انتهای اثر پیش از معرفی آثار نویسنده آمده است[۲].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، صفحات ز و ح
  2. ر.ک: کتاب، ص263-272

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها