نسب السادة العلويين السوامرة في ديالی

  از ویکی‌نور
  ‏نسب السادة العلويين السوامرة في ديالي
  نسب السادة العلويين السوامرة في ديالی
  پدیدآورانمشهدانی، محمد جاسم (نويسنده) زیدی، عبد الرسول سلمان (نويسنده)
  عنوان‌های دیگردراسة نسبية - تاريخية
  ناشرمطبعه العمال المرکزيه
  مکان نشرعراق - بغداد
  سال نشر1994م
  چاپ1
  شابک-
  موضوعسامرا - تاریخ
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /م5ن5 53/7 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  نسب السادة العلويين السوامرة في ديالی، تألیف نویسندگان معاصر، محمد جاسم حمادی مشهدانی و عبدالرسول سلمان زیدی، مطالعه‌‎ای در نسب و تاریخ سادات سامراء است که به دیالی در مرز ایران و عراق مهاجرت کرده‌اند.

  در مقدمه کتاب به اهمیت علم نسب‌شناسی به‌عنوان یکی از منابع اساسی در غنی‌سازی اندیشه تاریخی عربی و در زمینه تدوین تاریخ عربی اشاره شده است. قبیله در واقع نزد عرب به‌منزله وحدت سیاسی و اجتماعی و نسب به‌منزله هسته‌ای است که هر قبیله حول آن جمع می‌شود و حلقه وصلی قوی است که بین فرزندان یک قبیله اتصال برقرار می‌کند. همچنان‌که این قضیه در هم‌بستگی افراد در دفع دیه و وظیفه دفاع از قبیله و مانند آن ظاهر می‌شود[۱].

  در این کتاب بحث از سادات عشایر علوی اهل سامره در استانداری دیالی در ضمن چند فصل مطرح شده است:

  در فصل اول به‌اختصار بحثی تاریخی در رابطه با شهر سامراء مطرح شده است تا تصویری از مکانی که سادات علوی و عشایر آن، از آنجا به دیالی مهاجرت کردند و «سوامره» نامیده شده‌اند، ارائه شود. در این فصل تاریخ مختصری از سامراء با استفاده از آنچه در منابع آمده، مطرح شده است.

  در فصل دوم، در رابطه با اصل و نسب عشایر سادات علوی دیالی بحث شده است؛ بدین‌ترتیب که از امام هادی(ع) که این عشایر به آن حضرت منتسبند، آغاز و به امام علی بن ابی‌طالب(ع) ختم شده است. تسلسل نسب به‌دقت از خلال مصادر و مراجع انساب موثق و معتبر استخراج شده است.

  در فصل سوم، هجرت سادات علوی از شهر سامراء به استانداری دیالی و پراکندگی جغرافیایی اماکن استقرار آنها در سراسر استان و استقرار هر عشیره در منطقه‌ای که در آن ساکن شده‌اند، ذکر شده است.

  در فصل چهارم، عشایر سادات علوی در دیالی و شاخه‌های هر عشیره توضیح داده شده است. با توجه به گستردگی این فصل و تنوع مباحثش تنها به نام‌گذاری هر عشیره و رئیس آن و برجسته‌ترین افراد آن پرداخته شده و خواننده به مشجر عشیره در بخش الحاقی کتاب ارجاع داده شده است.

  در فصل پنجم، با استناد به منابع و مراجع، نقش ملی فرزندان سادات محترم سامرایی در دیالی بررسی شده است.

  در بخش الحاقی کتاب، برخی از اسناد متعلق به سادات سامرایی مقیم دیالی و برجسته‌ترین شاخه‌های عشایری ایشان از طریق مشجر عشیره ارائه شده است[۲].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص5
  2. ر.ک: همان، ص10-11

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.


  وابسته‌ها