میرزاده اهری، سید مرتضی

  از ویکی‌نور

  NUR47901.jpg

  نام میرزاده اهری، سید مرتضی
  نام‎های دیگر اهري، سيدمرتضي

  ميرزاده، سيدمرتضي

  ميرزاده‌اهري، مرتضي

  نام پدر آیت‌الله حاج سید عباس اهری
  متولد 22 بهمن‌ماه 1361ش
  محل تولد «میانه» از توابع استان آذربایجان شرقی
  رحلت
  اساتید محسن دوزدوزانی

  رحمت‌الله فشارکی

  عبدالعباس حیاتی

  برخی آثار ترمیم بکارت از منظر فقه و حقوق

  قاعده میسور

  کد مؤلف AUTHORCODE47901AUTHORCODE

  سید مرتضی میرزاده اهری (متولد 1361ش)، نویسنده و محقق، دانش‌آموخته حوزه علمیه و مؤسسات وابسته، در رشته‌های حقوق و علوم سیاسی.

  ولادت

  ایشان در 22 بهمن‌ماه 1361ش، در شهر «میانه» از توابع استان آذربایجان شرقی متولد شد. پدرش مرحوم آیت‌الله حاج سید عباس اهری مردی دانشمند و اهل قلم بود و در مسند قضاوت. او حاکمیت شرع و ریاست دادگاه‌های انقلاب شهرستان‌های «میانه»، «هشتبر»، «آستارا» و «خلخال» را هم‌زمان برعهده داشت.

  پدرش دو ماه قبل از تولد سید مرتضی در اثر سانحه رانندگی از دنیا رفت؛ ازاین‌رو، وی تحت سرپرستی مادر و دایی‌اش پرورش یافت.

  تحصیلات

  از همان دوران کودکی با راهنمایی دایی‌اش در رشته قرائت قرآن سالیان درازی به تعلم پرداخته و تمامی الحان و دستگاه‌های موسیقی و نغمات قرآنی را فراگرفت و به سبک‌های مختلف این فن احاطه یافت. او در چندین مسابقه قرائت قرآن در سطح منطقه‌ای و استانی شرکت و مقام اول را کسب نمود.

  در سن هفت‌سالگی وارد مدرسه شده و تا اخذ دیپلم و مدرک پیش‌دانشگاهی در رشته ریاضی فیزیک در شهرستان میانه بود. در سال 1380 وارد حوزه علمیه قم شد و در مدرسه «الهادی» شروع به فراگیری علوم مقدماتی همچون صرف، نحو، منطق و بلاغت نمود.

  در مدت کمتر از چهار سال مقدمات و لمعتین را تمام نمود. او در این مرحله در دروس استاد عبدالعباس حیاتی، آیت‌الله حاج شیخ رحمت‌الله فشارکی، آیت‌الله حاج شیخ محسن دوزدوزانی شرکت جست.

  ایشان ضمن فراگیری دروس سطح حوزه، کتاب‌های «قانونچه» چغمینی، «خلاصة الحكمة»، «طب اکبری» و «قانون» شیخ‌الرئیس را نزد حجت‌الاسلام سلطانی خواند. نجوم، هیئت و ریاضیات را از محضر استاد علی زمانی قمشه‌ای استفاده نمود و حکمت متعالیه را نزد آیت‌الله محمدحسن فاضل گلپایگانی فراگرفت.

  مدت چهار سال نیز در دروس اخلاق حضرات آیات محمدتقی مصباح یزدی و شیخ عزیزالله خوشوقت و در دروس عرفان عملی حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی فروغی (از شاگردان طراز اول مرحوم حاج شیخ علی سعادت‌پرور پهلوانی) خوشه‌چینی نموده و در درس تفسیر آیت‌الله عبدالله جوادی آملی شرکت جست. همچنین در زمینه علم کلام از محضر آیت‌الله نجم‌الدین طبسی بهره‌های فراوان برد.

  در ادامه در دروس خارج حضرات آیات: شیخ محمدجواد فاضل، سبحانی، محسن فقیهی و سید علی میلانی شرکت نمود.

  او که دارای مدرک کارشناسی علوم سیاسی از مؤسسه آموزشی - پژوهشی امام خمینی(ره) و کارشناسی ارشد از دانشگاه مفید است، در سال 1391 در مقطع کارشناسی (سطح 2) رشته «حقوق و قضای اسلامی» شروع به تحصیل نمود و در سال 96، کارشناسی ارشد (سطح 3) حقوق جزا و جرم‌شناسی را به پایان رساند.

  فعالیت‌های علمی

  ایشان در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) و مرکز تحقیقات فقهی پزشکی قانونی به پژوهش و تألیف و در مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی به تدریس مشغول است.

  مطالعات ایشان در گرایش‌های «فقه»، «اصول»، «طب اسلامی و سنتی»، «علوم سیاسی»، «حقوق جزا و جرم‌شناسی»، «حقوق خصوصی»، «فلسفه» و «کلام»، اعم از شیعه‌شناسی و مذاهب اسلامی می‌باشد.

  آثار

  1. قاعده میسور، برداشتی از دروس خارج قواعد فقه آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی؛
  2. قضایای حقیقیه و خارجیه در آیینه منطق و اصول؛
  3. ترمیم بکارت از منظر فقه و حقوق؛
  4. قاعده «من ملك»[۱].

  پانویس

  1. ر.ک: پایگاه اندیشوران حوزه

  منابع مقاله

  پایگاه اندیشوران حوزه


  وابسته‌ها