موسوی خلخالی، سید مرتضی

  از ویکی‌نور
  (تغییرمسیر از موسوی خلخالی، مرتضی)
  موسوی خلخالی، مرتضی
  نام موسوی خلخالی، مرتضی
  نام‌های دیگر آیت‌الله موسوی خلخالی

  خلخالی، مرتضی

  نام پدر نقدعلی
  متولد ۱۲۱۰ش
  محل تولد کلور شهرستان خلخال
  رحلت ۱۲۷۸ش
  اساتید شيخ مرتضى انصارى

  سيّد حسين كوه كمرى

  شيخ على خليلى طهرانى

  برخی آثار قاعدة لاضرر و لاضرار (عراقی، ضیاءالدین)
  کد مؤلف AUTHORCODE04633AUTHORCODE

  سيّد مرتضى خلخالى (1210-1278ش)، از مراجع تقلید و فقهاى عظام عصر خود، استاد حوزه، از شاگردان شیخ مرتضی انصاری و شيخ ضياءالدين عراقى  و مقرر کتاب قاعدة لاضرر و لاضرار آقا سید ضیاء عراقی

  ولادت

  او در دارالارشاد اردبيل، در سال ۱۲۴۷ق برابر با ۱۲۱۰ ش در کلور شهرستان خلخال متولد شد.

  تحصیلات

  وى مقدمات و بخشى از علوم حوزوى را از علما و روحانیون خلخال و حوزه علميه قزوين فرا گرفت. در سال 1276ق رهسپار حوزه علميه نجف اشرف گرديد و به تربيت از محضر بزرگان علمى ديار نور همچون آيات عظام شيخ مرتضى انصارى، سيّد حسين كوه كمرى، شيخ على خليلى طهرانى و ديگران بهره برد و به مقام اجتهاد نايل آمد.

  ايشان درسال 1291 و 1292ق به زادگاه خود بازگشت و پس از اندك مدتى، با تقاضاى بزرگان علمى و انديشمندان منطقه، در اردبيل اقامت گزيد. با حضور ايشان در اردبيل، حوزه علميه رونق گرفت و دانشوران از مناطق مختلف قفقاز و آذربايجان به اردبيل سرازير شدند و محضر ايشان را مغتنم شمردند.

  حوزه درسى آن بزرگوار، از گرمى خاصى برخوردار شد و شاگردانى كه بعدها خود از علما اعلام و مراجع به شمار آمدند، در محضرش تربيت يافتند. سيّد علاوه بر عظمت علمى، از مقام رفيع معنوى نيز برخوردار و به بروز كرامات، اشتهار داشت. در قداست، تقوى، زهد و پرهيز از زخارف دنيا، ضرب المثل و در درايت، حلم و بردبارى، سرآمد همگان بود.

  از ايشان آثار علمى چندى مشتمل بر مباحث فقهى صلاة، غصب، رضا، نكاح و محرمات نكاح و مجموعه‌اى از مسائل متفرقه در فقه و همچنين يك دوره كامل مباحث علم اصول به سبک كتاب مشهور (قوانين) و نيز كتابى در علم رجال و حواشى و نظرات علمى بر كتاب (الفوائد الرجاليه) استاد خود شيخ على طهرانى بر جاى مانده است.

  وفات

  وفات آن بزرگوار در سال ۱۳۱۷ق برابر با ۱۲۷۸ش اتفاق افتاد و در كنار بناى قديمى مسجد جمعه اردبيل به خاک سپرده شد.

  منابع مقاله

  پایگاه اطلاع رسانی حوزه

  وابسته‌ها