مناقب معروف الكرخي و أخباره

  از ویکی‌نور
  مناقب معروف الكرخي و أخباره
  مناقب معروف الكرخي و أخباره
  پدیدآورانابن جوزی، عبدالرحمن بن علی (نويسنده) جبوری، عبد الله (محقق)
  ناشردار الکتاب العربي
  مکان نشر[بی جا] - [بی جا]
  سال نشر13سده
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  م6الف2 278/4 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  مناقب معروف الكرخي و أخباره، تألیف عبدالرحمن بن علی بن جوزی (متوفی 597ق)، کتابی است در مناقب و فضائل «معروف کرخی بغدادی». کتاب با مقدمه و تحقیق عبدالله الجبوری منتشر شده است.

  نویسنده، علم تراجم را همانند گوهری بر تاج میراث اسلامی و علم برتری دانسته است که حرکت فرهنگی مسلمانان به‌وسیله آن متمایز و بین انواع فعالیت‌های فکری در میراث جهانی برگزیده می‌شود؛ لذا کتب مناقب که به تراجم و شرح‌ حال جویندگان دانش و اساتید ایشان اختصاص دارند، متمایز از دیگر آثار هستند. نویسندگان در گذشته مجموعه‌ای از کتب مناقب تألیف کرده‌ و احوال گروهی از اعلام امت اسلامی را در آنها نوشته‌اند. البته تعداد اندکی از این آثار به دست ما رسیده است. از جمله این مناقب، مناقب شیخ معروف کرخی بغدادی است که واعظ بغداد و بزرگ‌ترین عالم عصر او، یعنی ابن جوزی (متوفی 597ق) آن را نوشته است. از دیدگاه محقق اثر، ابن جوزی هرگاه تصمیم به ذکر اخبار و مناقب یک شخص می‌گیرد، هدفش ترویج روح زهد و صفای عقیده از خلال ذکر سیره اوست و بدین‌وسیله با مطالب آن، بنای بر درمان ضعف‌های اعتقادی مردم در عصرش داشته است؛ چراکه او به احوال پیشینیان و صدر اول کاملاً واقف بوده و در زمان او کسی در شناخت ایشان همپای او نبوده است[۱]‏.

  از میان اخبار مناقب، خواننده به بخشی از زندگی کرخی اطلاع می‌یابد؛ چراکه کتاب درصدد ترسیم دورنمایی از تولد و زندگی اوست[۲]‏.

  ابن جوزی آن‌گونه که خود در مقدمه کتابش گفته، آن را به 27 باب تقسیم کرده است[۳]‏. ذکر اسم و نسب کرخی، اعتقادش، مسانیدش، ستایش علما از او، زهد، کرم، تفکر، تعبد و اجتهاد، کرامات او، بیماری و وفاتش، خواب‌هایی که خود او دیده و خواب‌هایی که درباره او دیده‌اند و ذکر زیارت قبر او از جمله عناوین ابواب کتاب است[۴]‏.

  معروف است که پدر و مادر کرخی نصرانی بودند. درباره اسلام آوردن کرخی نقل شده که به دست علی بن موسی الرضا(ع) مسلمان شد و والدینش هم مسلمان شدند[۵]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه محقق، ص16
  2. ر.ک: همان، ص21
  3. ر.ک: مقدمه مؤلف، ص43
  4. ر.ک: همان، ص45-44
  5. ر.ک: متن کتاب، ص52-51

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها