مقتل الحسين بن علي بن أبي‌طالب

  از ویکی‌نور
  مقتل الحسین بن علی بن أبی طالب
  مقتل الحسين بن علي بن أبي‌طالب
  پدیدآورانطبرانی، سلیمان بن احمد (نویسنده) ضیف الله، محمد شجاع (محقق)
  ناشردار الاولاد
  مکان نشرکویت
  سال نشر1412ق. = 1992م.
  چاپیکم
  زبانعربی
  کد کنگره
  ط2م7 / 41/5 BP ‏

  مقتل الحسين بن علي بن أبي‌طالب تألیف ابوالقاسم طبرانی(متوفای 360ق)، از عالمان بزرگ اهل سنت و با کتاب المعجم الکبیر، شهره آفاق است. کتاب حاضر بخشى از کتاب المعجم الکبیر است و شامل نزدیک به صد و پنجاه حدیث و گزارش تاریخی در بارۀ امام حسین(ع) که معدودی از آنها احادیث آن حضرت است.

  متن کتاب از صفحۀ ٢٣ آغاز می‌شود و در صفحۀ ٩۵ به پایان می‌رسد و پیش و پس از آن، مقدّمۀ مصحّح محمد شجاع ضیف‌الله و فهرستهاى کتاب است.

  اغلب احادیث کتاب در بارۀ سیره و شهادت امام حسین است و دلالت بر عظمت آن حضرت دارد. پاره‌ای از احادیث، با عنایت به اینکه راویان آن از اهل سنّت هستند، توجّه برانگیز است. از جمله احادیثی که بیان‌کنندۀ آن است که پس از شهادت امام، دگرگونی‌هایی در جهان آفرینش رخ داد. مانند خورشید گرفتگى و ظاهر شدن ستارگان در روز و سرخ شدن آسمان و پیدا شدن خون در زیر سنگھا. (ص٥٥-٥٧).

  گفتنى است این بخش از کتاب المعجم الکبیر با اندکى کاستى، پیشتر به اهتمام سیّد عبدالعزیز طباطبائی گزینش و همراه مطالبى دیگر ذیل عنوان الحسین و السنّة چاپ شده بود و کتاب‌شناسی آن در ویکی‌نور موجود است. امتیاز کتاب حاضر (مقتل الحسین ...)، از آنچه در کتاب الحسین و السنّة آمده، اضافات آن است که عبارت است از سی حدیث امام حسین(ع).[۱]


  پانویس

  1. اسفندیاری، محمد، ص246


  منابع مقاله

  اسفندیاری، محمد؛ کتاب‌شناسی تاریخی امام حسین(ع) به ضمیمه امام حسین(ع) در الذریعه، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تهران، چاپ اول، زمستان 1380

  وابسته‌ها