مفتاح النجات

  از ویکی‌نور
  مفتاح النجات
  مفتاح النجات
  پدیدآورانژنده‌پیل، احمد بن ابوالحسن (نويسنده) فاضل، علی (مصحح)
  ناشربنياد فرهنگ ايران
  مکان نشرایران
  چاپ1
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ژ9م7 282/7 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  مفتاح النجات، نوشته احمد بن ابوالحسن ژنده‌پیل (441-536ق)، از عرفای نیمه ‌اول قرن ششم هجری، در بیان اعتقادات اهل‌ سنت و جماعت و مسائل اخلاقی و عرفانی به زبان فارسی است. این کتاب با مقابله پنج نسخه و مقدمه و تصحیح و حاشیه‌نویسی علی فاضل، آماده برای چاپ، شده‌ است.

  شیخ احمد این کتاب را در اواخر شعبان سنه 522ق در 82سالگی به‌مناسبت توبه فرزندش، خواجه نجم‌الدین ابوبکر و درخواست وی از پدر، نوشته است[۱].

  از میان نسخ پنج‌گانه موجود از کتاب مفتاح النجات، نسخه متعلق به کتابخانه و موزه سلطنتی وین، به‌سبب صحت و قدمت بیشتر، به‌عنوان نسخه اساس، مدار کار تصحیح این متن، قرارگرفت؛ این نسخه با چهار نسخه دیگر، به‌دقت و حوصله، مقابله و تفاوت نسخه‌ها، در حاشیه ذکر شد[۲].

  برای اینکه متن مصحّح، به حجم زیاد، مبتلا نشود و خواننده از مقصود، دور نیفتد، از شرح لغات دشوار و توضیح اصطلاحات و استعمالات نادر و امثال و اشعار کتاب، در پاورقی صفحات، خودداری شد و تفصیل و توضیح آن‍ها به بخش «تعلیقات» در پایان کتاب، با ذکر صفحه و سطر مربوط، حواله گردید[۳].

  این کتاب، یکی از متون نفیس و گران‌بهای زبان فارسی در قرن پنجم و ششم هجری است؛ متنی صوفیانه است با رنگی خاص، در کیفیت بیان مطالب عرفانی و اخلاقی نزدیک به لهجه محاوره، مشحون از اصطلاحات شیرین و ترکیباتی موافق با ذوق و مشرب عامه[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص29
  2. ر.ک: همان، ص37
  3. ر.ک: همان، ص40
  4. ر.ک: همان، ص41

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.َ

  وابسته‌ها