معصومی شاهرودی، علی‌اصغر

  از ویکی‌نور
  معصومی شاهرودی، علی‌اصغر
  نام معصومی شاهرودی، علی‌اصغر
  نام‌های دیگر
  نام پدر حاج ملا عباس
  متولد 1305 ه‍. ش برابر با 1345 ه‍. ق
  محل تولد روستای ابرسج - از نواحی بخش بسطام - شاهرود
  رحلت ۲۶ شهریور ۱۳۹۶
  اساتید امام خمینى(ره)، بروجردى، میرزا هاشم آملى
  برخی آثار دراسات الأصول فی اصول الفقه
  کد مؤلف AUTHORCODE02480AUTHORCODE

  على‌اصغر معصومى (۱۳۰۵- ۱۳۹۶ش)، نماینده مردم استان خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری، نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه آزاد استان خراسان رضوی

  ولادت

  علی‌اصغر معصومی فرزند حاج ملا عباس در سال 1305ش در روستای ابرسج - از نواحی بخش بسطام - شاهرود در استان سمنان متولد شد.

  تحصیلات

  علی‌اصغر تا کلاس ششم ابتدایی را در روستای ابرسج تحصیل کرد. آن گاه پس از تبعید رضاخان و بازگشایی حوزه‌های علمیه، وی به اتّفاق پانزده نفر از جوانان متدین روستای ابرسج با راهنمایی حجت‌الاسلام شیخ علی واعظی برجسته، وارد حوزه علمیه ابرسج شد و به تحصیل علوم دینی پرداخت.

  وی پس از خواندن جامع المقدمات همراه استادش شیخ علی واعظی برجسته، به مدرسه علمیه قلعه شاهرود رفت و مدّت سه سال را درآن مدرسه و نیز مدرسه بازار به تحصیل نزد بزرگانی همچون: شیخ علی واعظی برجسته، آیت‌اللّه حاج شیخ علی‌اصغر دانش پژوه، آیت‌اللّه اشرفی و آیت‌اللّه سجودی پرداخت. سپس در پانزده سالگی به حوزه علمیه مشهد عزیمت نموده و از محضر اساتیدى همچون حضرات آیات حاج سید هادى میلانى، حاج میرزا جواد تهرانى، میرزا هاشم قزوینى، سید احمد مدرس یزدى، کسب فیض و معرفت نمود.

  سپس عازم نجف اشرف شده و از محضر آیات عظام و مراجع تقلید بنام تشیع به مدت 15 سال تلمّذ نمود. اساتید ایشان در نجف اشرف عبارت بودند از آیات عظام: شاهرودى، حکیم، خوئى، امام خمینى(ره)، بروجردى، میرزا هاشم آملى، میرزا یحیى یزدى و میرزا باقر زنجانى.

  وى پس از 15 سال تلاش بى وقفه در امر تحصیل و وصول به درجه اجتهاد به ایران بازگشته و پس از پیروزى انقلاب اسلامى ایران به درخواست مردم تربت حیدریه و دستور مستقیم حضرت امام خمینى(ره)، امامت جمعه این شهرستان را تقبل نمودند. و به تدریس درس خارج فقه و اصول نیز مشغول شدند.

  جهاد سیاسی

  پس از به قدرت رسیدن حزب بعث، خفقان عجیبی درعراق حاکم شد و به دلیل مبارزه بعث با دین و علما همه ایرانیان ساکنِ عراق را به ایران باز گرداندند یا درمرزها آواره کردند و در این راه از هیچ جنایتی فرو گذار نکردند. زمانی که نهضت پانزدهم 42 خرداد رخ داد، روابط سیاسی ایران وعراق وخیمتر شد. و علمای ایران برای اعتراض به این دستگیر امام درس‌های خود را تعطیل کردند.

  در عراق نیز برای دفاع از حضرت امام درسهای مراجع تعطیل شد. امام پس از تبعید به ترکیه وارد عراق شد و رحل اقامت افکند. در این زمان شیخ علی‌اصغر بخشی از مکاسب شیخ انصاری را خدمت ایشان فرا گرفت. آنگاه با اجازه ایشان به حوزه علمیه مشهد باز گشت. وی پس از بازگشت به ایران به ادامه فعالیت‌های فرهنگی، علمی و سیاسی و همچنین سازمان دهی فعالیت‌های طرفداران حضرت امام پرداخت. پایگاه فعالیت او درآن زمان یا منزل آیت‌الله حسین قمی یا مجلس درس آیت‌اللّه میلانی بود.

  ایشان در طول مبارزه چندین بار دستگیر شد، ولی دست از فعالیت بر نداشت. تا این که سرانجام زندانی و پس از اندک زمانی به سمیرم اصفهان تبعید شد. در آنجا عشایر از وی استقبال کردند؛ شیخ علی‌اصغر نیز برای آنان نوارهای سخن‌رانی و اعلامیه‌های امام را تهیه می‌کرد. رژیم با آگاهی از این موضوع و حضور طلبه‌های مشهد و مردم علی آباد گرگان در آنجا برای ملاقات با آیت‌الله معصومی تصمیم گرفت وی را به جای دیگری تبعید کند تا درمنطقه سمیرم که عشایرنشین و مسلّح هستند، شورش نشود. از این رو، ایشان را به شهرضا بردند و پس از یک هفته به بندر لنگه تبعید شد. پس از بالا گرفتن انقلاب اسلامی در سال 1356 رژیم برای فرونشاندن موج انقلاب، زندانیان سیاسی را آزاد کرد، ولی این مطلب با استقبالی که از زندانیان سیاسی درسراسرکشور صورت گرفت، نتیجه معکوس داد. آیت‌الله معصومی نیز که از زندان آزاد شد بلافاصله به تحریک مردم علیه رژیم پرداخت.

  پس از پیروزی انقلاب اسلامی

  عضویّت در ستاد استقبال حضرت امام(ره) درسال 1357، مسئولیت کمیته على آباد گرگان و زرند کرمان، مسئولیت بنیاد شهید گنبد و على آباد گرگان، عضویّت در دفتر استفتاءات حضرت امام(ره) در مشهد، عضویت در مجلس خبرگان رهبرى در سه دوره متوالى (اول تا سوم) از استان خراسان رضوی و نظارت بر بازسازى مسجد جامع تربت حیدریه از جمله فعالیت‌های او پس از انقلاب بوده است.

  وفات

  سرانجام این عالم وارسته پس از چند ماه بیماری در سن 91 سالگی بر اثر کهولت سن در 26 شهریور ماه 1396ش در منزلشان در مشهد دارفانی را وداع گفتند.

  پیکر این عالم مجاهد پس از تشرف به مضجع شریف علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع)، طواف و اقامه نماز میت، در رواق دارالعباده حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.

  آثار

  1. دراسات الاصول فى اصول الفقه


  وابسته‌ها